Son güncelleme: 01 Temmuz 2018

4 Günlük Yunanistan Seyahati Ne Kadara Mal Olur?
Bakın bakın. Size mükemmel bir güzellik yapıyorum. Komşuda Ne Oluyor olarak hizmette sınır tanımıyorum :)

Hep soruyorsunuz ya uygun fiyatlı oteller nerede? Nerede ucuz ama kalite yemek yeriz? Müze fiyatları nelerdir?

Size uygun bütçeli bir Yunanistan seyahati planlıyorum.

Hazırlayın kağıt-kalemleri.

HERŞEYE SIFIRDAN BAŞLIYORUZ

Şimdi malum Yunanistan Avrupa Birliği üyesi ve schengen bölgesine dahil olduğu için Yunanistan’a gelmek isterseniz ilk olarak Yunan vizesinden başlamanız gerekiyor. Evet, yeşil pasaportunuz bulunuyorsa bu işlemi geçebiliriz. Fakat dediğim gibi, tüm gider ücretlerini ekleyelim. Siz sonunda var olanları çıkartırsınız.

Plan şu. 3 gece 4 gün konaklamalı bir Atina seyahati.

yunan_vizesi

YUNANİSTAN VİZESİ

2017 yılı itibariyle Yunanistan vizesi almak isterseniz Türkiye’de yunan vizesi alabileceğiniz resmi acenta olan sadece Kosmos Vize bulunuyor. Yunanistan vize prosedürleri hakkında detaylı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Vize için Yunanistan’a ödeyeceğiniz ücret 240 TL + Kosmos Ücreti 80 TL

Vize Ücreti Toplam: 320 TL

PASAPORT

e-Pasaport internet sayfasında yazan bilgiye göre en ucuz pasaport ücreti -defter harcı ile beraber- 214 TL. Eğer varsa ne ala. Yoksa, yeni pasaport alma ücreti, biyomekanik fotoğraf falan derken:

Toplam Fiyat: 235 TL

YUNANİSTAN UÇAK BİLETİ – EN HESAPLI ATİNA

Şimdi ulaşım olarak hesaplı olması ile beraber konforu da biraz düşündüm. Dilerseniz en ucuz opsiyon otobüs ile Atina’ya gelebilirsiniz tabi. Ama ON-BEŞ saat. Yuh be :) Askerlik gibi. O yüzden de ben sizin için İstanbul’dan geleceğinizi düşünerek İstanbul-Atina arası uçak biletlerini yazıyorum.

Yunanistan pazarına ilk girdiği zamanlarda Pegasus havayolları fiyat politikası olarak 100 Euro sabit ücreti takip ediyordu. Ben bir çok defa sadece fiyatı için Pegasus’u tercih ederdim. Gidiş-dönüş İstanbul-Atina 100 Euro fena mı? Fakat artık bu fiyatlarda değil Pegasus.

Türkiye’den Yunanistan’a direkt uçuşlar İstanbul ve Atina arasında bulunuyor. (Son zamanlarda İzmir-Selanik’te bulunuyor) İstanbul-Atina arası uçak biletlerinde 2017 yılı itibariyle ortalama 115-135 Euro arası. Tabi gelişinizden 1-1.5 ay önce bilet bakmanızı tavsiye ederim. Bizde uçak bileti fiyatını ortalayarak alalım.

Uçak Bileti Toplam: 125 Euro

ATİNA’DA KONAKLAMA ÜCRETİ

Atina’da çok uzun zamandır otelde konaklamadığım için bilmiyorum. Fakat buraya Türkiye’den gelen turistlerden öğrenebildiğim kadarıyla Atina otel fiyatları cepleri pek yakmayan cinsten. Sezon ortasında (yani Haziran-Temmuz-Ağustos) belki biraz daha artış olabilir tabiki.

Atina merkezinde butik veya 2-3 yıldızlı oteller bulunuyor. Bunlar hem merkezi olması sebebiyle güvenli (ki Atina oldukça güvenli bir şehirdir) ve hijyen olarak da rahat edebileceğiniz cinsten. Atina otelleri için dilerseniz buraya da bakabilirsiniz.

Atina merkezinde 3 yıldızlı bir otelde çift kişilik odada kişibaşı gecelik konaklama ortalama: 35-50 Euro.

Atina Konaklama Toplam: 127.5 Euro

ATİNA’DA YEME İÇME

Üfff. Programın en ballı yerine geldik. Yunanistan’da yemek-içmek bana sorarsanız çok ucuz. Günün 3 öğünü de 5 yıldızlı lokantalara gitmeyeceksiniz ya. Hadi diyelim sadece 2 akşam dışarıda eğleneceğiz. Bir et yemekleri, bir de deniz ürünleri için Mikrolimano.

Diğer öğünler için Yunanistan cennet. 2 tane tavuklu souvlakiyi yediniz mi, vallahi diyorum, 3 gün diyet yaparsınız. Öyle doyurucu :) Üstelik 2 souvlakinin fiyatı da toplam 4.20 Euro. Hiç bir şey.

Atina’da 40 Euro’ya akşam gideceğiniz tavernalarda yemeğiniz, mezeleriniz bir de yunan ouzonuz gelecektir. Canlı müzik de bulunuyor fakat Yunanistan’da canlı müzik fiyata eklenmez :) Default olarak vardır.

Atina’da Yemek İçmek 4 Gün Toplam: 200 Euro

E BİRAZ DA GECE HAYATI

Bi daha mı geleceğiz canım dünyaya. Hazır Atina’ya gelmişken gece de dışarı çıkarız değil mi? :) Atina’nın şöyle güzel bir yönü var. Monastiraki’de içeceğiniz vodka-tonic ile Kolonaki’de içeceğiniz vodka-tonic arasındaki fiyat farkı en fazla 2 Euro’dur. Bunun da ortalama fiyatı 8 Euro.

Belki denk getirebilirseniz Bouzoukia tarzında mekanlar bulunuyor. Loca fiyatları yüksektir fakat stand olarak da eğlenebilirsiniz. Yine içtiğinizi ödersiniz. Bu noktada dayanıklılığınız nedir bilemediğim için “Ayıp olmasın bi kadeh birşey alayım” diye 1 kadehten hesaplayalım :)

Gece Hayatı Toplam: 50 Euro

SALAK SAÇMA GİDERLER :)

Hayal satmayayım size. Sonra “Mehmet kardeş evdeki hesap çarşıya uymadı” diyebilirsiniz haklı olarak.

Böyle ayrı ayrı başlık açmaya gerek yok fakat yine de giderler olarak hesaplamalıyız. Mesela Türkiye’nin Yurtdışı Çıkış Pulu gibi bir derdi var. Yanılmıyorsam 15TL. E Atina’ya geldiğinizde en azından havalimanı için bilet alınacak. Gidiş-dönüş 14 Euro.

Tabi bir de döviz değişimi var. Türk Lirası’ndan Euro’ya geçiş yaparken illaki kayıplarımız olacak :) Falan filan işte.

Salak Saçma Giderler Toplamı: 50 Euro

Ay benim Atina’m geldi” ya da “Bi Komşu’ya bakıp çıkacağım” derseniz, işte gider listemiz. Hepi topu bu kadar. Azar azar başlayın işlemlere. Hem zamandan hem toplu para bayılmaktan kurtulun. Önce otelinizi alın. Sonra uçak bileti. Aynı esnada vize işlemleri. Bi bakmışsınız iş çıkışı Atina’dasınız.

Fena mı?

Pasaport 235 TL
Yunanistan Vizesi 320 TL
Uçak Bileti 125 Euro
Konaklama-Otel 127.5 Euro
Yemek-İçmek 200 Euro
Gece Eğlence 50 Euro
Salak Saçma Gider 50 Euro
TOPLAM 552 Euro + 555 TL

Yukarıdaki giderler, kişiden kişiye değişebilir. Örneğin belki pasaportunuz vardır zaten. Ya da konaklama için daha ucuz seçenekten gidebilirsiniz.

Ya da 2 kişi gelecekseniz pek tabi çift kişilik konaklama ücreti daha uygun olacaktır. Gibi gibi :)

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

5 Yorum

Cahit
15 Mart 2018 at 17:57

Yararlı bilgiler. Teşekkürler.

Cevapla

Gülşen
16 Mayıs 2017 at 21:24

Harikasın Mehmet. İlk başvurum sayfana olacak Atina’ya bir gün gidersem. Paylaşimlarin çok değerli.Çok istiyorum oraya gitmeyi hadi bakalım :)

Cevapla

    Mehmet
    17 Mayıs 2017 at 00:03

    Çok teşekkür ederim Gülşen. En kısa zamanda bekliyorum o zaman :) Sevgiler.

    Cevapla

Hürriyet Ülker
08 Mayıs 2017 at 12:16

Beyefendi ben izah etmeye çalışayım. Sizin durumunuzu uzun süreli vize almak için zaten yeterli. Bize başvurusu yaparken burada yazdığınız belgeleri ekleyin. Ayrıca neden 3 yıllık vize istediğinizi de bir üst yazı yazarak açıklayın. Evinizin konumunu, coğrafi ve kültürel yakınlığınızı, sürekli olarak da gezmek amaçlı gelip gitmek istediğinizi belirtin. İstenilen belgeleri eksiksiz koymayı unutmayın. Bunlara rağmen 3 yıllık alamazsanız, bir sonraki sefere tekrar aynı şekilde vize başvurunuzu yapın. Uzun süreli vizenizi alırsınız.
Keyifli bir hayat diliyorum.

Cevapla

göksenin
08 Mayıs 2017 at 10:32

emekli oldum,izmirde yaşıyorum,yunanistan a giden ferbotlar neredeyse kapımın önünden kalkıyor fakat gidemiyorum, kapı vizesi çok pahalı, ben alıp aklım estikçe gitmek istiyorum bu nedenle gidemiyorum, yeşil pasaportum yok, yakınlarım giderken ben seyredip üzülüyorum,uzun süreli vize nasıl alırım ,bir kaç tane evim, arazim 2 maaşım var bu konuda ne yapmalyım, yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*