Son güncelleme: 26 Kasım 2017

Adım Adım Yunanistan’da Ehliyet Alma Süreci
YUNAN EHLİYETİ > TÜRK EHLİYETİ

Düşünsenize Türkiye’den aldığınız ehliyet ile Yunanistan’da araba kullanamıyorsunuz ama Yunanistan’dan ehliyet aldığınızda Türkiye’de araba kullanabiliyorsunuz.

Peki ama Yunanistan ve Türkiye’de farklı kurallar mı var? Hayır. Peki Yunanistan’da arabalar soldan gidiyor da Türkiye’de sağdan mı gidiliyor? Buna da hayır. Peki o zaman bu fark nereden geliyor?

İşte buradaki fark Türkiye’de verilen ehliyetlerin Avrupa Birliği standartlarına uymadığından kaynaklanıyor. Yunanistan ve AB ülkerinde sürücü ehliyetlerinin belli bir son kullanma tarihleri bulunuyor. Geçen süre içerisinde araç kullanmanızı engelleyecek durumlar yaşanabilir. Ve bu yüzden de belli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçerek ehliyetinizi yenilemeniz gerekiyor.

Yunanistan’ın da içerisinde bulunduğu listede Avusturya, Kıbrıs, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Polonya ve Slovakya’da bu süre 15 yıl olarak belirlenmiş. Diğer AB ülkerinde ise 10 yılda bir yenilenmesi gerekiyor. 65 yaştan sonra ise her 2 yılda bir yenileme zorunluluğu var.

Türkiye’de yaşayan birisi olarak daha iyi bilirsiniz :) Türkiye’den aldığınız ehliyette son kullanma tarihi bulunmaz. Miras gibidir yani. Mezara kadar sizinledir.

E BİZ DE ORADAN EHLİYET ALALIM

Tabi Türkiye’den aldığınız ehliyeti turistik olarak kullanabilirsiniz. Yani touring belgesi alarak Yunanistan ve diğer AB ülkelerinde araç kullanabilirsiniz.

Fakat burada 2 fark var. Birincisi bu süre tatiliniz ile aynı oranda olmaktadır. İkincisi ise touring belgesi almak için ücret ödemeniz gerekir.

İşte bu yüzden de Yunanistan’dan ehliyet almak daha avantajlıdır. Hele bir de bol bol Avrupa’yı geziyorsanız.

Peki kimler ehliyeti Yunanistan’dan almalı? Kimler Yunanistan’dan ehliyet alabilir?

Yunanistan’da yaşayan yunanları bahsetmiyorum tabi canım. Benim gibi Yunanistan’da yaşayan ve ehliyetini Türkiye’den almış bir Türkiye vatandaşı olabilir. Çünkü yukarıda bahsettiğim touring belgesi, Yunanistan’da turist vizesi ile değil de yerleşik olarak yaşayan kişiler için geçerli olmuyor.

İŞİN ÇETREFİLLİ KISMI BURADA BAŞLIYOR. ÇETREFİL?

Benim param var, neden o zaman Yunanistan’dan ehliyet almayayım? Al tabi, hobi olarak yine al. Ama kazın ayağı biraz farklı. Yunanistan’da sürücü ehliyeti almak istiyorsanız öncelikle gişeden numaranızı alın ve aşağıdaki gereklilikleri yerine getirin:

Araç için 18 yaş sınırı
50cc altı motorlar için 15 yaş sınırı
125cc altı motorlar için 16 yaş sınırı
125cc ve üstü motorlar için 18-21 yaş sınırı

 • Yunanistan’da oturma iznine sahip olmak
 • Yunanistan’da sahip olduğunuz oturma izniniz ile en az 6 ayı, daha doğrusu 185 günü doldurmuş olmanız

Evraklarınız tamam mı? Şimdi sürücü ehliyeti sınavına girebilirsiniz. Evraklarında eksiklik olanlar için: Yunanistan’da oturma ve çalışma izni

Tabi Yunanistan’da da Türkiye’de olduğu gibi sürücü ehliyeti almak için önce test sonra da direksiyon sınavı. Türkiye’de şimdi nasıl bir sistem var bilmiyorum fakat benim zamanımda sınavlar 2-3 ay aralıklarla yapılıyordu. Yunanistan’da ise bu yazılı sınavlar 2 haftada bir gerçekleşiyor. Ayrıca sınavları kağıt-kalem ile değil her sürücü kursunun kendi kursunda bulunan bilgisayarlarda gerçekleşiyor.

Sınav süresi 60 dakika. 30 farklı soru. 1 yanlış hakkı. Sınav başlasın. Kopya çekeni yakarım!

Yazılı sınav yunancanın haricinde ingilizce, rusça ve arnavutluk dillerinde gerçekleşiyor. Test sınavı sorularına Ulaştırma Bakanlığı’na ait bu sayfadan ulaşabilirsiniz efem: http://www.testkok.gr/uk/page/simata-kok-test-ypourgeioy

Test sınavını geçtikten hemen sonra ise (yanlış hatırlamıyorsam bir sonraki hafta) direksiyon sınavı. Direksiyon sınavının oldukça önemli olduğu hakkında farklı farklı kişilerden aynı yorumları duydum. Araç kullanımı kadar ara-sokaklarda levhaları takip etmeniz puanlama anlamında çok önemli.

İşte hepsi bu kadar. Ehliyeti aldım diye hız yapıp hava atmayın haa!

Kazasız belasız güzel günlerde kullanın araçlı motorlarınızı.

Sevgiler.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

7 Yorum

Hürriyet Ülker
18 Ekim 2016 at 11:20

Mehmet Bey merhabalar,
Öncelikle siteniz çok güzel ve bir sürü bilmediğimiz şeyleri öğreniyoruz. Ayrıca iki ülke arasındaki dostluğa da çok hizmet ediyor. Çok teşekkürler.
Benim merak ettiğim bir konu var. Eşim ve oğlum Yunan vatandaşı, ben Türk vatandaşıyım. Atina da oturuyoruz ama ben işim dolayısıyla sürekli gidip geliyorum. Atina da kullandığım araba ile Türkiye ye gidip gelebilir miyim? 5 yıllık oturumum var tabii ama ne yazık ki kesintisiz 6 aylık sürede185 gün Yunanistan da kalamıyorum. Gidip geliyoruz sürekli. Ama toplamda tabii ki 185 gün kalıyoruz.
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevapla

Bülent
27 Temmuz 2016 at 19:44

Yunan vatandasiyla evlenmek üzereyim Türk ehliyetimi yünanistanda degistirebilirmiyim o kanun varmi

Cevapla

  Mehmet
  28 Temmuz 2016 at 11:33

  Hayır Bülent Bey. Evlilik ve ehliyet 2 farklı konu ve süreç. Böyle bir kanun bulunmuyor.

  Cevapla

Serenç İkinci
11 Mayıs 2016 at 18:20

Mehmet Merhabalar öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşekkürler yalnız bir kaç sorum olucak öncelikle ben 1 yıl boyunca polonyada üniversite eğitimi aldım ve ehliyet konusunda türkiye ehliyetimi kullandım ve defalarca polis çevirmesine girmeme rağmen herhangi bir sorun yaşamadım bu ülkeninde avrupa birliğinde olduğunu göz önüne alırsak yunanistana geldiğimde (ki taşınmayı planlıyorum) bu prosedürleri uygulamadan araç kullanamayacakmıyım? bilgilendirirsen sevinirim bir youtuber olarak başarılarının devamını dilerim :)

Cevapla

  Mehmet
  12 Mayıs 2016 at 10:23

  Merhaba Serenç,

  Açıkçası bu bahsettiğim durum tüm EU ülkeleri için geçerli. Evet ben de Yunanistan’da türk ehliyetim ile araba kullandım veya araba kiraladım. Hatta polis kontrolü de oldu. Bir şekilde turist olduğumu söyleyerek geçtim. Fakat yasalar gereği Türkiye ehliyeti tanınmıyor. Ama yenilenen ehliyetler ile sorun olmayacaktır.

  Cevapla

   Serenç İkinci
   12 Mayıs 2016 at 21:31

   Verdiğin açıklayıcı cevaptan ötürü çok teşekkür ederim sıkı bir takipçinim ve yolum (umarım) Atinaya düşer ve geldiğimde hayırsız takipçilerinin yaptıklarını yapmayıp mutlaka birer kahve içeriz Sağlıcakla Kal Videolarının devamını bekliyoruz.

   Cevapla

   Deniz
   01 Haziran 2016 at 15:17

   Merhaba,

   Yenilenen ehliyetlerle ilgili bilgiyi nerden aldınız acaba?

   Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*