Son güncelleme: 30 Ekim 2017

AEK ve Panionios Takımları Arasındaki Türkiye Kavgası

Başlık biraz ilginç geliyor kulağa, değil mi? Yunanistan’ın 2 farklı futbol takımı arasındaki kavganın sebebi Türkiye dersem ne alaka diyebilirsiniz.

Haklısınız da. Ama konunun biraz daha derinine inince olay daha da anlamlaşıyor.

Kendi takımının çim zeminini futbol oynanmayacak şekilde kazan taraftarların motivasyon sebebi neydi peki? Hazırsanız başlayabiliriz.

AEK İSTANBUL’UN, PANIONIOS İZMİR’İN TAKIMI

Önce takımların geçmişlerinden başlayacağım. AEK takımını biliyorsunuzdur zaten. 1919-1923 yılları arasında Türkiye ile Yunanistan arasında mübadele yaşanıyor. O zaman Taksim’de bulunan ve ismi Pera Club (sonrasında ismi Beyoğlu oldu) olan takımın devamı oluyor AEK.

Mübadele sonrasında Atina’ya gelen Rumlar, İstanbul’da bıraktıkları (ya da zorlandıkları diyelim) kulüplerinin devamını burada kuralım demişler ve ortaya AEK (Türkçesi İstanbul Atletik Birliği) kulübü çıkıyor.

MÜBADELE TAKIMLARININ İZMİR TEMSİLCİSİ

Diğer tarafta da Panionios. Tam adı ise Πανιώνιος Γυμναστικός Σύλλογος Σμύρνης. Yani Panionios İzmir Jimnastik Kulübü. Anlayacağınız üzere Panionios takımının kökleri de AEK gibi Türkiye’ye kadar uzanıyor.

Tek değişiklik İstanbul değil İzmir. Bugün Yunanistan Süper Liginde mücadele eden Panionios, Yunanistan tarihinin en eski kulüplerinden birisi.

HANGİMİZ GERÇEK MÜBADELE TAKIMIYIZ?

Gelelim asıl konumuza. Efendim Yunanistan’daki futbol ve basketboldaki (spor geneline yaymak pek doğru olmaz) rekabeti bilirsiniz. Panathinakios-Olympiakos arasındaki gerginlikler, Aris-PAOK arasındaki yüksek gerilimli kavgalar..

Her geçen gün bir yenisini öğreniyorum ve bunları en sonuncusu da işte bu yazıda okuduğunuz gibi AEK ve Panionios arasında yaşanıyor. Yukarıda AEK ve Panionios takımlarının geçmişlerini anlattığımda bir detay dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama merak etmeyin. Anlatıyorum.

AEK takımı, her ne kadar İstanbul kökenli olsa da, sıfırdan Atina’da kurulan bir kulüptür. Çünkü Pera olan kulüp aynı şekilde İstanbul’da kalmıştır. Fakat Panionios takımı, İzmir’de kurulmuş ve mübadele ile beraber Atina’ya taşınmıştır. İşte bütün olay da buradan başlıyor.

Panionios takımı, AEK’i sahte mübadele takımı olmakla suçluyor. AEK tarafı ise mübadele takımı olmanın ayrıca bir imtiyaz getirmediğini ve bunun reklam amaçlı kullanılmasının doğru olmadığını iddia ediyor.

KENDİ TAKIMININ SAHASINA ÇUKUR KAZAN TARAFTAR

2010 yılı Ağustos ayında AEK takımı Avrupa Liginde İskoç takımlarından Dundee United ile ön eleme oynayacaktır. Kendi stadı yeniden inşası için yıkılan AEK takımı maçlarını olimpiyat stadında oynar. Fakat UEFA, olimpiyat stadının Avrupa Ligi maçları için müsait olmadığını belirtir ve AEK takımı Panionios’tan bir maçlık için stadlarını kullanmak ister. Sonuç olumludur.

Hemen yukarıdaki videoda göreceğiniz stat Panionios’un ve aynı zamanda AEK takımının oynayacağı stat. Panionios takımı taraftarları bu durumu kabul edemez ve AEK-Dundee United maçından bir gece önce stadyuma girer ve çim zeminde çukurlar açar.

Çünkü rekabet bunu gerektirir :P

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*