Son güncelleme: 04 Mayıs 2018

Atina Konaklama Rehberi – Atina’da Nerede Kalmalısınız?

Atina seyahatiniz için otel bakıyorsunuz fakat tam da emin değilsiniz. Hangi bölgede kalmalısınız, hangi bölge daha güvenli gibi gibi bir çok kriter bulunuyor.

Bu yazıda sizlere “X Oteli” tavsiyesinde bulunmayacağım. Onun yerine Atina’da konaklayabileceğiniz, daha doğrusu seyahat amacınıza göre hangi bölgelerin daha uygun olacağını anlatan bir yönlendirme yapacağım.

Sonrasında siz de o bölgelerde istediğiniz özelliklere göre (yıldız, konfor, kahvaltı vs) otelinizi seçebilirsiniz. Nasıl ama? :)

Plaka bölgesinde butik oteller bulabilirsiniz. Üstelik yerel tavernaların da tam göbeğinde :)

YILDIZ SAYISINI 1 DÜŞÜRÜN

Sanırım Türkiye’deki otellerden alışık olduğumuz için Yunanistan’da oteller pek “tatmin edici” olmuyor. Ya da rezervasyonu “Hotel” diye yaptığınız yere geldiğinizde “Motel” standartlarında çıkabiliyor. Yunanistan genelinde bu durum ile karşılaşacağınızı söylemem gerekiyor.

Genel itibariyle otellerden gösterişli, “janjanlı” tasarımlar falan beklemeyin. Hatta benim ailem, arkadaşlarıma söylediğim gibi, konaklama yapacağınız otelin yıldız sayısını aklınızda 1 düşürün. O zaman hayalkırıklığı yaşamazsınız.

Electra Metropolis oteli 2017 yılının başında tamamen yenilenmiş olarak tekrar açıldı.

OTEL TAVSİYESİ YAP-MI-YO-RUM

Durun durun. Yapmak istemediğimden değil. Fakat genelde şöyle sorularınız oluyor; “Mehmet bey Atina’da bi otel söylermisiniz uygun, temiz olan“… E haliyle ben de kendime göre bi’ tavsiyede bulunuyorum fakat beklentiler ya da “uygun-güzel” gibi kavramlar o kadar göreceli ki, en sonunda bi tatminsizlik oluyor ve kabak benim başıma patlıyor :)

Bu yazıda sizlere Atina’nın bölgelerini, görülmesi gereken yerlere uzaklığını ve bunun gibi detaylardan bahsedeceğim. Sonrasında siz kendi tercihlerinize göre Booking ya da diğer otel rezervasyonu sayfalarından dilediğiniz gibi otelinizi seçebileceksiniz. Bence çok güzel bir anlaşma.

Atina'nın en pahalı oteli olan Hotel Grande Bretagne - Sintagma Meydanı

ATİNA’YA NE AMAÇLA GELİYORSUNUZ?

Atina seyahat amacınızı bilebilirsem Atina’da konaklamanız için yapacağım tavsiye de daha nokta atışı olacaktır. (Ya Memet gereksiz işler çıkartma başıma seyahat amacıymışmış….) Hemen anlatıyorum. Tam bir turistik amaçla geliyorsanız Atina’nın sahil bölgesinde bir otel/bölge tavsiyesinde bulunmam.

Ya da “Ben denize de girmek istiyorum” derseniz daha farklı bir bölge tavsiye ederim. Bu sebepten konaklama bölgelerini 3 farklı noktaya göre ayırıyorum.

Şehir Merkezi Otelleri

1-2 gece gibi sınırlı gün için ve daha çok şehri görmek için geliyorsanız Atina merkezinde bulunan otelleri tavsiye ederim. Zaten Atina merkezi oldukça küçük. Bir çok yer yürüme mesafesinde. Herhangi bir ulaşım aracına ihtiyaç duymadan şehir merkezinde dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Örneğin bu bölgeler;

Yukarıda bahsettiğim 4 bölgede -özellikle yaz dönemi- otel fiyatları biraz yüksek olabilir. Bunlara alternatif mesafe olarak aynı uzaklıkta fakat görsellik olarak biraz daha düşük olan 2 bölge daha yazıyorum:

Sahil/Deniz Bölgesi Otelleri

Atina’ya özellikle yazın geliyorsanız hem şehir gezmesi hem de deniz/plaj keyfi yapmak isterseniz sahil kısmındaki otellerde konaklayabilirsiniz. Aynı zamanda bu bölgelerden tramvay kullanarak 30-40 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Sahilde bulunan otellerden yürüme mesafesi ile plajlara ulaşabilir ve denize girebilirsiniz. Bu bölgeler;

Pire Şehri Otelleri

Atina’da bir kaç gün geçirip aynı zamanda Yunan Adalarını ziyaret edecekseniz Pire şehrinde yer alan oteller en iyi seçenek olacaktır. Buradaki otellerden Yunan Adalarına giden feribotlara ulaşım en kolay seçenek oluyor.

Yukarıda bahsettiğim “seyahat amaçları”nın dışında iş/arkadaş ziyareti vb gibi spesifik amaçlarla geliyorsanız amaca yönelik olarak da konaklama tercihinizi yapabilirsiniz tabi. Genel olarak göz önünde bulundurmanızı istediğim, Atina oldukça küçük ve şehir içi ulaşımın oldukça kolay ve rahat olduğu olacaktır. Şimdiden size iyi konaklamalar/seyahatler/tatiller :)

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*