Son güncelleme: 06 Kasım 2017

Atina Merkezde Araçlara Tek-Çift Plaka Uygulaması

Böylesi bi uygulama -yanlış hatırlamıyorsam- İstanbul için de konuşuluyordu.

Zannedersem Boğaz Köprüsü geçişleri için uygulanmak isteniyordu. 

Fakat sonradan -neden olduysa artık- pek uygulanmadığını ve zaman içerisinde unutulduğunu gördüm.

Atina ise bu konuda oldukça kararlı. Gelin anlatayım.

TEK PLAKALI GÜNLER – ÇİFT PLAKALI GÜNLER

Atina’ya gelenler bilirler. Şehir merkezi araç trafiği konusunda oldukça karışık. Sokaklar dar ve bir çoğu tek yön. Her ne kadar boş alanlar görsem de otopark olarak kullanılmıyor. Yani araçların park sıkıntısı da var. Devlette bu konuya bir çözüm bulmuş ve Atina merkezindeki trafik yoğunluğunu kısmen de olsa engelleyici bir kural getirmiş. Tek ve Çift Plaka Uygulaması! (Yunancası ise Daktylios Athinon)

Aslında bu uygulama, 1973 yılındaki Küresel Petrol Krizine önlem olması amacıyla ilk olarak 1979 yılında yürürlüğe girmiş. 3 yıl sonra da araç izdihamı ve çevre kirliliği gerekçelerini de kapsayarak bugünkü halini almış. Peki nedir bu çift-tek plaka uygulaması?

HANGİ GÜNLER GEÇERLİ?

Çift plakalı araçlar çift günlerde, tek plakalı araçlar ise tek günlerde Atina merkezine girebiliyor.

Örneğin arabanın plakası 0-2-4-6-8 ile bitiyorsa Kasım 10, Aralık 16 gibi çift günlerde merkeze girebilirsiniz. Eğer plaka 1-3-5-7-9 ile bitiyorsa Kasım 11, Aralık 25 gibi tek günlerde arabanız ile merkeze girebilirsiniz.

“Şimdi efendim bir zamanlar Yunanistan’da insanların gani gani parası olduğu için bu duruma şöyle bi çözüm getirmişler. Tek ve Çift plaka ile biten 2 farklı araba almışlar. Böylece tek günlerde tek plakalı aracı, çift günlerde çift plakalı araçları kullanıyorlar :)”

Tabi bir de bu uygulama bütün yıl boyunca geçerli olan bir durum değil. İnsanların tatilden döndüğü, okul sezonunun açıldığı, iş başı durumlarının olduğu dönemlerde geçerli.

Yani; 201-2018 yılı için 30 Ekim‘de başlayan uygulama 20 Temmuz 2018 tarihine kadar geçerli olacak. Bir de bu tarihler içerisinde uygulamanın geçerli olmadığı özel günler bulunuyor. Onlarda:

  • Cumartesi-Pazar günleri
  • Resmi tatiller
  • Toplu taşımanın grevde olduğu günler

PEKİ ATİNA MERKEZİ NERESİ OLUYOR?

Şehir planlamasında tüm Atina’yı çevreleyen 2 farklı çember çizilmiş. Birincisi büyük çember ve diğeri de küçük çember. Tek-çift plaka uygulaması küçük çember için geçerli. Aşağıda haritada görebileceğiniz gibi Atina’nın tam da merkezi denecek yerleri kapsıyor.

İHLALİ DURUMUNDA CEZA NE KADAR?

Bir kural/yasa getirildiyse uyulmadığı durumlar için mantık olarak bir de cezası olması gerekiyor değil mi? Tek-çift plaka uygulamasını ihlal etmeniz durumunda ise cezası 200 Euro oluyor efendim.

ATİNA’DA TURİSTLERİ İLGİLENDİREN DURUM

Sanırım burası en önemli ya da Atina’yı özel ya da kiralık aracıyla gezeceklere.. Bu uygulama sizleri kapsamıyor.

Son Güncelleme: 06 Kasım 2017

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*