Son güncelleme: 21 Kasım 2016

Plaka

Bir semt düşünün ki uzun ince sokaklar boyunca sıralı olarak dizilmiş 2 katlı cumbalı evler. Ve o evlerin pencerelerinden sarkan renk renk çiçekler ve kapı önlerinde duran saksılar.

İşte Atina‘nın Plaka semti tam da bu tarife uyuyor.

Sintagma Meydanı ile Monastiraki Meydanı ortasında, Akropolis‘in hemen eteklerinde bulunan Plaka şehrin turistik mekanlarından olmasıyla beraber yerel halkın da sıkça ziyaret ettiği bir semt.

Uzun ince sokağı üzerinde bulunan tavernalar, sağlı sollu patika yollarda bulunan cafeler ile Plaka’da bir gününüzü oldukça keyifli geçirebilirsiniz.

Plaka’da size tavsiye edebileceğim 2 farklı restoran bulunuyor. Eğer akşam üzeri gün batımı esnasında bir şeyler yemek isterseniz SHOLARHIO RESTAURANT tavsiye ederim. Güzel mezeler eşliğinde kaldırımda bulunan masalarda uzonuzu yudumlayabilir ve yoldan geçen insanları izleyerek keyfini çıkarabilirsiniz.

Bir diğer restoran tavsiyesi ise O GEROS TOU MORIA. Burasını akşam yemeği olarak tavsiye ederim. Canlı müzik eşliğinde yerel şarkılar ile oldukça yunan bir akşam yaşayabilirsiniz.

Yukarıda görmüş olduğunuz sokak, Plaka’nın tam ortasında Adrianou caddesinin tam orasında diklemesine bulunmaktadır. Sokağın başından en tepesine kadar sağlı sollu kafeler bulunur. Öylesine kalabalık oluyor ki çoğu zaman insanların merdivenlere oturduğuna şahitlik edebilirsiniz. Eğer vaktiniz olur da burayı görme imkanınız olursa Giasemi adında kafeyi tavsiye ederim. Her güne özel yaptıkları tatlılar ile kahve keyfi ayrı olacaktır.

Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Plaka

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

4 Yorum

Aysun Erdoğan
11 Kasım 2016 at 20:56

Merhaba, verdiğiniz bilgilerden çok yararlandik. Hatta şu an Plaka’da O Geros Tou Moria’dayız ve çok memnun kaldık. Teşekkür ederiz, sevgiler.

Cevapla

  Mehmet
  12 Kasım 2016 at 00:22

  Süper, çok sevindim Aysun. Tekrardan iyi eğlenceler :)

  Cevapla

Aydogan Turay
11 Nisan 2016 at 22:20

Merhaba Mehmet bey,
Öncelikle aydınlatıcı bilgilere teşekkürler,gerçekten çok yararlandık.
Kısmet olursa bu ay içinde kısa bir Atina ziyaretimiz olacak,sormak istediğim konu Sintegma meydanından Plaka bölgesine nasıl gitmemez gerektiği,eğer zamanınız olurda cevap yazarsanız memnun olurum.
Bu vesileyle size iyi günler diliyorum.
A. Turay

Cevapla

  Mehmet
  11 Nisan 2016 at 23:36

  Merhaba Aydoğan Bey,

  Çok sevindim yardımcı olabildiğime. Sintagma’dan Plaka’ya yürüyerek gidebilirsiniz. 2 mesafe arası en fazla 10 dakika sürecektir yürüyerek. Ya da şöyle söyleyeyim, taksiye binseniz şöfor götürmez :)

  Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*