Son güncelleme: 27 Mart 2017

ATİNA ve PİRE: Aynı İlin Farklı Şehirleri
Hep tatil, seyahat, deniz, güneş falan paylaşmak olmaz.

Komşuda Ne Oluyor olarak siz Yunanistan ilgisi büyük sevgili takipçilerime biraz da bilgilendirici paylaşımlar yapmam gerektiğini düşünüyorum.

İşte bu yazıyı okurken hem bilgilenecek hem de eğleneceksiniz. Güldürürken düşündürme gibi bir amacı yok bu yazının. Baştan söylüyorum

: )

SELANİK NEYSE PİRE DE O

Ne yalan söyleyeyim. Uzaktan bakında gerçekten de Pire’nin Atina‘nın bir şehri gibi durduğunu söyleyebiliriz. Hatta ben de Yunanistan’a gelmeden önce bu aradaki farkı bilmiyordum. Kimse de “Gel Mehmet kardesim sana anlatayim yavaz yavaz” demedi malesef.

Şimdi Atina dediğiniz şehir zaten küçük bir yer. 5 milyon ya var ya yok nüfusu bulunuyor. E bir de Atina merkezinden metroya biniyorsunuz. Sonra metrodan çıktığınız yere başka bir şehir diyorlar. Nasıl olabiliyor da 20 dakika mesafelik bir yer farklı bir şehir oluyor değil mi? Avrupa’mı canım burası? Hmm.

BİZ ATİNALI DEĞİL PİRELİYİZ

Ne bileyim olur da arkadaş ortamlarınızda sohbeti açılır. Tartışma konusu Yunanistan‘dır. Hava atma gereği duyarsınız. İlgili-ilgisiz hemen araya girin: “ATİNA başka şehir. PİRE başka şehir” 

İnsan gerçekten hayret ediyor ama harita üzerinde iç içe geçmiş bu 2 bölge, birbirinden tamamen bağımsız belediyeye ve yürütmeliklere sahip. Bu yüzden de Pireliler hiç bir zaman biz Atinalıyız demezler. Hatta kendilerini statü biraz daha olarak yukarıda görürler.

5 MADDEDE ATİNA İLE PİRE ARASINDAKİ FARKLAR

Genelleme yapmam ne kadar doğru olur.. Emin değilim. Fakat bir fikir vermesi açısından paylaşmamızda bir sakınca yok bence. Üstelik ben bunları kafamda üretmedim. Hepsini Yunanistan’da Yunanlardan öğrendim. 

O yüzden meydanlarda söylemekten çekinmeyin. Bir soran olursa Komşuda Mehmet’ten öğrendim dersiniz. Kim bilecek yeaaa.

  1. Atina Panathinaikos’tur / Pire ise Olympiakos
  2. Atina’da et yenir / Balık dedin mi tüm yollar Pire’ye çıkar
  3. Atina havalimanıdır. Uçaklar iner / Pire ise limandır. Gemiler yanaşır
  4. Atina’da müzeler, tepeler bulunur / Pire daha çok deniz ağırlıklıdır  
  5. Atina elittir. İnsanlar pipo içer / Pire maddi olarak zengindir. Puro içer

BONUS: Atina ve Pire rekabeti

Bugün bakıldığında Pire şehri, Atina’ya kıyasla çok daha refah içerisinde diyebiliriz. Denize yakın olmanın vermiş olduğu bir dinginlik de olabilir. Fakat geçmişte durum biraz farklıydı. Pire şehrinde aynı zamanda limanın olması, liman çalışanları, balıkçılar ve işçiler… Eski zamanlarda Atina, Pire’ye kıyasla daha elit ve entellektüel duruyormuş. 

İşte böyle. Uzun lafın kısası ise Atina ve Pire arasındaki farkı bizzat gelip kendi gözleriniz ile görmeniz. O zamana kadar hoşça kalın.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Kutlu
08 Mayıs 2017 at 23:17

Manisa İzmir gibi

Cevapla

ismail gümüşgerdan
23 Mart 2017 at 11:30

Merhaba bilgilendirmelerinize teşekkür ederim karavanımla oraları gezmek istiyorum çıkarken sizi ararım iyi günler.

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*