Son güncelleme: 08 Ocak 2018

Atina’da Alışveriş İçin Nereye Gidilir? AVM’ler Nerede Bulunuyor?

Bu yazı çok uzun zamandır aklımda olan bir konuydu. Bir diğer taraftan da alışveriş için “Yunanistan‘a mı gelinirmiş canım” diyip her defasında erteliyordum.

Sonrasında bir arkadaşım neden Atina‘da bulunan alışveriş merkezlerini yazmıyorsun diye sorunca hak verdim.

Kimin nereye ne amaçla gideceğine ben karar verecek değildim ya. E madem Komşu’da alışveriş merkezleri de var. Bana da sizi bilgilendirmek düşer.

Aşağıda sizlerle paylaşacağım ve Atina’da bulunan alışveriş merkezlerinin içerisinde Türkiye’den bildiğimiz AVM’lerin yanı sıra bir de alışveriş mağazalarının olduğu genel caddeleri de bulabilirsiniz.

Tabi hangileri AVM, hangileri alışveriş caddeleri-meydanları detaylıca belirtiyor olacağım. Şimdiden iyi alışverişler :)

McArthurGlen Designer Outlet

Normal mağaza fiyatlarından daha ucuz fiyatlar ile çılgınlar gibi alışveriş yapmak istiyorsanız ilk olarak görmeniz gereken yer McArthurGlen Designer Outlet olacaktır. 

Kafanızda canlanması için ufak bir benzetme yapayım. İstanbul’da yaşıyorsanız ya da gittiysen Viaport AVM’yi bilirsiniz. McArthurGlen Designer Outlet de biraz buna benzer şekilde. Geniş bir alana kurulmuş ve açık olan bu alışveriş merkezinde birbirinden farklı markayı bulabilirsiniz.

Attica

Yine Türkiye’de alıştığımı AVM gibi AVM’lerden bir diğeri: Attica. Hatta şehir merkezine en yakın olan AVM’lerden birisi. Sintagma meydanını bilirsiniz. İşte bu Attica da Sintagma meydanına 3 dakikalık yürüme mesafesinde.

Toplam 6 farklı kattan oluşan Attica’da aradığınız bir çok markayı bulacağınızı düşünüyorum. Hem bilindik global markalar hem de yunan markaları.

Golden Hall

Golden Hall aslında bir AVM değildi. Ya da şuanki mevcut binası, AVM olması için değil 2004 yılındaki olimpiyat oyunlarının Basın ve Medya binası olarak inşa edilmişti.

E olimpiyatlar bitince, el ayak çekilince, basın ve medyacılar da binayı terk etti doğal olarak. Bu boş binayı atıl bırakmayalım diye de Golden Hall alışveriş merkezi yapmışlar.

The Mall Athens

AVM gibi AVM’lerin sonuncusu: The Mall Athens. Bu AVM’yi diğerlerinden ayıran bir özellik yok. Aslında hiç birini diğerlerinden ayıran bir özellik yok. Paranız varsa hepsi çok güzel :)

Athens Metro Mall

Metro ile direkt içerisine ulaşabileceğiniz bir alışveriş merkezi. Kırmızı hat metroya bindiğinizde Agios Dimitrios durağında inerseniz direkt Athens Metro Mall alışveriş merkezine bağlanabiliyorsunuz.

 

Butik Alışveriş Mağazaları

E tabi alışveriş merkezlerinin haricinde bir de geniş caddelerde, sokaklarda yer alan butik mağazaları da bulabilirsiniz. Özellikle Kolonaki bölgesinde birbirinden farklı tasarım ürünlerinin olduğu ufak butik mağazalar bulunuyor. 

Yine bu butik mağazalara örnek olacak Glyfada bölgesi de görülmeye değer. Hatta buraya sadece alışveriş için değil yemek yemek için de gidilebilir. Çeşit çeşit trend mekanların yanısıra oldukça lezzetli tavernaları da bulabilirsiniz.

Hemen yukarıda da dediğim gibi bu alışveriş merkezlerini diğerlerinden ayıran özellik ne diye soracak olursanız 2 farklı başlık altında ayırabilir ve ona göre size tavsiyede bulunabilirim.

Birinci Atina merkezine olan uzaklıkları. Çünkü kimi AVM şehrin oldukça dışarısında yer alıyor. Bir diğer konu da bu AVM’ler içerisinde yer alan mağaza çeşitliliği. 

İşte bu 2 başlıkta ayıracağım Atina’da bulunan alışveriş merkezlerini aşağıda Konum ve Çeşitlilik olarak 2’ye ayırıyorum. Umarım bu yazı faydalı olmuştur. Şimdiden iyi alışverişler.

Ulaşım Kolaylığına Göre;

 1. Attica
 2. Athens Metro Mall
 3. The Mall Athens
 4. Golden Hall
 5. McArthurGlen Designer Outlet

Mağaza Çeşitliliğine Göre;

 1. Attica
 2. McArthurGlen Designer Outlet
 3. Athens Metro Mall
 4. Golden Hall
 5. The Mall Athens

Son Güncelleme: 7 Ocak 2018

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Ersan
28 Kasım 2017 at 07:57

Merhaba,

Son AVM yazınızı okudum, ancak Attica’yı AVM olarak adlandırmak yanlış olur kanısındayım.
Bence Attica “Department Store” olarak adlandırılan, lüks konsept kategorisinde çok katlı bir mağaza.
Bizdeki Beymen ya da Fransa’nın Galeries Lafayette’i, İngiltere’nin Harrods’ı gibi…

Diğer bilgiler için de teşekkürler, zevkle okuyoruz, elinize sağlık.

Cevapla

  Mehmet
  29 Kasım 2017 at 02:31

  Selam Ersan,

  %100 katılıyorum + Attica’nın yemek bölümü de bulunmuyor. “Department Store”u ilk defa duydum ve de yeni öğrendim. Çok teşekkür ediyorum.

  Takip için de ayrıca teşekkür ederim.

  Sevgiler :)

  Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*