Son güncelleme: 24 Nisan 2018

Atina’da Bir Saklı Cennet: Anafiotika
Anafiotika, Atina seyahatiniz esnasında görmeniz gereken ve belki de hayran kalacağınız yerlerin en başında gelebilir.

Seyahatiniz sınırlı günlerden oluşuyor ise ilk etapta Akropolis ve diğer tarihi mekanları görmek istemeniz normal olacak.

Fakat siz yine de 1-2 saatinizi ayırarak Atina şehrinin içerisine gizlenmiş bu saklı cenneti görmeden Atina’dan ayrılmayın.

Anafiotika, Atina’da bulunan Akropolis tapınağının hemen eteklerinde bulunan bir bölgenin ismi. Özellikle Yunanistan’da her kelimenin ve ismin bir hikayesi olduğu gibi tabiki Anafiotika’nın da bir hikayesi bulunuyor.

ANAFİ ADASINDAN GELEN YERLİLERİN KURDUĞU KÖY

Bu noktada Anafiotika bölgesi ile ilgili yaygın olan bir hikaye bilinmektedir. Hazırsanız hikayeye başlıyorum:

Hikayeye göre 1841 yılında Yunanistan kralı, bağımsızlığını yeni kazanmış olan ülkesinin başkentini yeniden inşa etmek istemektedir. Bu sebeple Atina’nın yeniden inşa edilmesi için ülkenin Kiklad Adaları’na bağlı Anafi Adası‘ndan yerlileri ana karaya getirtmiş ve start vermiştir. Fakat Anafi adasından gelen yerlilerin bildikleri tek bir mimari bulunmaktadır: O da kendi adalarında yaşadıkları beyaz taş evlerden yapılmış, pencereleri mavi renkte ve tavanları yazın sıcak dolayısıyla uyumaya müsait düz teras evleridir. İşçiler de “dur şuraya otoparklı havuzlu gökdelenler yapalım” dememiş, bildikleri yolda ilerlemişler. Ve ortaya küçük Anafi anlamına gelen Anafiotika mahallesi/bölgesi kurulmuş.

Anafiotika mahallesinde dolaşırken kendinizi Atina’da değil de, Santorini’de dolaşıyormuş gibi hissedeceksiniz. Bunun sebebi de Anafi yerlilerinin kendi evlerini Anafiotika’da inşa etmesinden kaynaklanıyor.

Anafiotika, Akropolis tapınağının hemen eteklerinde Monastiraki ve Plaka bölgelerinin arasında bulunuyor. Belki yürürken dikkatinizi çekmeyebilir. Aşağıdaki haritayı notlarınız arasına alabilirsiniz.

Bölgede gezinirken dikkat etmeniz bir konu ise rahatsız edici yüksek seste konuşmamanız. Çünkü evlerde halen yaşayan insanlar bulunmakta.

ANAFİOTAKA’YA NASIL GİDERSİNİZ?

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

11 Yorum

gül
08 Kasım 2017 at 11:38

Merhaba,, ben yarın Atina’ya gidiyorum inşallah… Havalimanından şehir merkezine geçip orada gezinti yapıp daha sonra akşam Atinada ucuz bir pansiyonda kalıp Santoriniye gitmek istiyorum.. ama nasıl sığdıracağımı bilmiyorum. 2 gün sürem var nasıl yapmalıyım…

Cevapla

  Mehmet
  08 Kasım 2017 at 12:49

  Çok hızlı olmalısınız. Acele değil ama çabuk çabuk :)

  Cevapla

   gül
   08 Kasım 2017 at 13:34

   peki öncelikle geri dönüşünüze çok teşekkürler. Sizden yardım rica edebilir miyim bilgilendirme olarak.. Atina’dan Santorini’ye feribotla ulaşım kaç saat ve fiyatı nedir ? Aynı gün geri dönebilir miyim ?
   yardımcı olursanız çok sevinirim..

   Cevapla

şefik karma
08 Haziran 2017 at 23:14

merhaba 18 haziranda atinaya geleceğim ve monastrika meydanına 300 metre uzakta otelde kalacaım turistik olmaya yerli halkın gittiği taverna adı verebilirmisiniz.teşekkürler

Cevapla

B Kose
04 Mayıs 2017 at 23:15

en gec tren kalkis saatinden 2 gun oncesine degin bilet alirsaniz %25, gidis donus alirsaniz ilave %15 indirim mevcut. internetten satin alim da ayrica yazihaneden almaktan daha ucuza geliyor. biletinizin ciktisini almaniza dahi gerek yok. trendeki bilet kontrol gorevlisine telefonunuza indirdiginiz bilet dosyasini gostermeniz kafi.

Cevapla

SEMA ARGUN
05 Ekim 2015 at 14:56

Mehmet bey süper bir site ellerinize sağlık. Biz de ekim ayında geleceğiz çok yardımı oldu gerçekten. Biz bir gün de trenle Selanik’e gitmek istiyoruz önceden bilet almaya gerek var mı sizce. Yanıtlarsanız sevinirim.

Cevapla

Mehmet Terin
04 Eylül 2015 at 11:25

Merhaba Mehmet bey,
İlk olarak gerçekten bravo, süper bir web sitesi, çok faydalı olmuş.
Bir sorum var, Eylül’ün son haftası, yani 26-27 Eylül’de “European Heritage Days” kapsamında müze ve arkeolojik yerler ücretsiz diye bir yazı okudum. Bilginiz var mı konuda? Ayrıca Türk Vatandaşları faydalanabiliyor mu ?
Teşekkürler.

Cevapla

İffet Nesteren Gürsoy
04 Mayıs 2015 at 16:16

Teşekkür ederim kısmet olurda gine gidersem bu şirin köşeyi görmek isterim zaten Atina her zaman cezbeden bir şehir dir

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*