Son güncelleme: 05 Ağustos 2018

Atina’da Müzelere Ücretsiz Girebileceğiniz Günler
Yunanistan‘a sadece deniz-güneş-kumsal amacıyla tatile gelmediğinize eminim. Binlerce yıllık tarihinden de faydalanmak isteyeceğinizden eminim.

Atina‘ya gelip sadece Akropolis tapınağını ve müzesini gezmek isterseniz 25 Euro ödemeniz gerekecek. E tabi bi bunlar kadar diğer müzeler de bulunuyor.

İşte tüm müzeleri gezip görebilmek için takip etmeniz bir diğer önemli nokta: Müzelerin ücretsiz giriş günleri.

ATİNA MÜZELERİNİN ÜCRETSİZ GÜNLERİ

Fazla uzatmadan direkt olarak özel ve resmi sebeplerden dolayı girişlerin ücretsiz olduğu günleri hemen sizinle paylaşıyorum.

 • 6 Mart – Melina Merkouri’nin Ölüm Yıldönümü
 • 18 Mayıs – Uluslararası Müze Günü
 • 5 Haziran – Dünya Çevre Günü
 • 27 Eylül – Uluslararası Turizm Günü
 • Eylül Ayının Son Haftası – Avrupa Kültürel Miras Günleri
 • 28 Ekim – Hayır Günü
 • Pazar Günleri – 1 Kasım’dan 31 Mart’a kadar her ayın ilk pazar günü

Yukarıdaki özel günlerin haricinde Yunanistan’da Resmi Tatillerde de müze girişleri ücretsiz oluyor. Resmi Tatilleri hemen aşağıda sıraladım.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

TÜM SENE BOYUNCA ÜCRETSİZ GİREBİLECEKLER

Yukarıda belirttiğim günler tüm ziyaretçiler için geçerli olan özel günler. Bir de buna ek olarak her durumda müze girişlerinin ücretsiz olduğu durumlar var. Onlar da şu şekilde:

 • Basın kartı olan gazeteciler
 • Bakanlık tarafından resmi lisansı bulunan rehberler
 • Arkeolojistler ve arkeoloji öğrencileri
 • 18 yaşından küçük AB üyesi ülke vatandaşları
 • 5 yaşından küçük AB üyesi olmayan ülke vatandaşları
 • Ücretsiz giriş kartına sahip kişiler
 • Engelli kişiler ve refakatçileri

YUNANİSTAN’DA RESMİ TATİLLER

26 AĞUSTOS 2018 – DOLUNAY

Dolunay sebebi ile Yunanistan’da bir çok müze ve arkeolojik yerler (132 tane) 26 Ağustos’ta yaşanacak Dolunay sebebiyle ücretsiz. Liste oldukça uzun. Dilerseniz buradan bakabilirsiniz. Ben bazılarını aşağıda sıralıyorum:

Atina

 • Acropolis
 • Ulusal Arkeoloji Müzesi
 • Nomismatik Müzesi

Selanik

 • Rotonda

Atina’da yüzlerce müze bulunuyor. Birbirinden farklı içeriklere sahip, farklı tasarımlar ile inşa edilmiş, ilgi alanlarınıza göre bulunan bu müzeleri bir gün içerisinde görebileceğinizi sanmıyorum. Ya da en azından tavsiye etmiyorum çünkü bir gününüzü sadece müzelere ayırmanız gerekebilir. Akropolis tapınağı, Akropolis tapınağının müzesi, ilk olimpiyatların gerçekleştiği Kalimarmara stadyumu gibi müze alanları bulunuyor.

Umarım bu ücretsiz günlerde denke gelirsiniz ve müzelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Fakat ücretsiz günlere denk gelmedim diye girmemezlik yapmayın. Kim bilir bir daha ne zaman geleceksiniz Atina’ya : )

Şimdiden iyi gezmeler..

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

8 Yorum

emrah gukrer
09 Mayıs 2018 at 04:25

Sayın Ayhan bey öncelıkle verdığınız bılgılere tşkler.Benım bılmek istedığım ben engelli bır vatandaşım 2 bacağım da protez.11-14 hazıranda aılemle atınayı gezeceğiz.Ulaşım atınada bana bedava mı,15 yaşındakı kızıma da ındırımlı mı ( ne kadar ? ENGELLİ H sınıfı ehlıyetım yeterlı mı ? çok tşkler ve saygılar

Cevapla

Ayhan Özdemir
15 Kasım 2017 at 15:58

Merhaba Mehmet Bey
Sosyal medyada sizi takip etmekteyim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Ağustosta özel araç ile gezi planladım. Sırasıyla Kavala, Atina ve dönüşte Selanik te kalacak şekilde toplam 8 günlük bir planlama yaptım. Siz ne dersiniz gezi planına ve eklemeniz gereken bir rota varmıdır. teşekkürler.

Cevapla

  Mehmet
  16 Kasım 2017 at 14:12

  Merhaba Ayhan Bey,

  Bence bu rota oldukça yeterli görmek açısından. Belki Meteora ve Volos şehirlerini de ekleyebilirsiniz. Özellikle Meteora.

  Cevapla

can
13 Kasım 2017 at 15:18

Merhaba,
2-3 Aralık 2017 de orda olacağım.
Pazar Günleri – 1 Kasım’dan 31 Mart’a kadar her ayın ilk pazar günü olan uygulamaya Akropolis Tapınağı dahil midir? Yani 3 Aralık Pazar günü öğleden önce gitsem ücretsizmi?

Cevapla

  Mehmet
  16 Kasım 2017 at 14:07

  Selam Can,
  Tabi. Akropolis tapınağı da bu ücretsiz girişlere dahil. Girebilirsin :)

  Cevapla

Sefer Yılmaz
12 Haziran 2017 at 20:17

Merhaba 8 temmuzda sabah 9 akşam 9 arası Atina’da olacağız.Pire’den şehir merkezine en seri olarak taksi alternatifinden sonra metro uygun sanırım.Sehri gezmek için mavi otobüs mü yoksa happy train mi önerirsiniz?Şehir merkezini yürüyerek gezmek keşgetmek kolay olur mu ?

Cevapla

Alev
13 Mart 2017 at 20:27

Mehmet bey merhaba,
Atina havaalanından mavi metroya gidiş dönüş süresi ve 1 kişi bilet fiyatı nedir

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*