Son güncelleme: 04 Mayıs 2018

Atina’da Uluslararası Bir Şirket: Teleperformance
Son zamanlarda Yunanistan’da yaşamak ve çalışmak konu başlıklı oldukça soru geliyor. Sanırım Türkiye’den ayrılmak isteyenlerin sayısında bir artış söz konusu :)

Bu soruların yarısı türkler için Yunanistan’da iş olanakları nelerdir olarak gelirken diğer yarısı da hali hazırda bir iş teklifi alan ve bu konu hakkında bilgi edinmek isteyenlerden oluşuyor.

Yunanistan-Atina‘da bulunan Teleperformance Hellas şirketi uluslararası çapta olan büyük firmalara outsource (en yalın haliyle taşeronluk) hizmeti vermektedir.

Ve yine aynı Teleperformance Hellas şirketi, sürekli gelişim gösteren Türkiye pazarı için yeni açılan pozisyonlarda Atina’da çalışabilecek türkçe bilen elemanlar aramaktadır.

BİLİŞİM TEKNOLOJİSİNİN TAŞERON FİRMASI

Teleperformance Hellas şirketi, IT (Information Technology / Bilişim Teknolojisi) sektöründe bulunan markalara değişik pozisyonlarda (Müşteri Hizmetleri, Teknik Destek, Satış-Pazarlama vb gibi..) destek sağlamaktadır.

Teleperformance Hellas şirketinin merkez binası Atina’nın sahil bölgesi Kallithea’da bulunuyor. Yoğunluktan ve yetersizlikten olsa gerek, şirket 2014 yılı itibariyle ikinci binasına taşındı. Bu yeni bina ise Kallithea’dan biraz daha içeriye girince (denizden uzaklaşınca) Tavros bölgesinde bulunuyor.

Teleperfermance Hellas şirketi, Türkiye’ye olduğu gibi dünyanın bir çok ülkesine hizmet vermesinden ötürü, çok uluslu bir şirket denilebilir. Ofis içerisinde de dünyanın birçok yerinden insanlarla karşılaşabilir ve tanışabilirsiniz.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ – TEKNİK DESTEK – SATIŞ/PAZARLAMA

Yukarıda bahsettiğim gibi -en azından bunlar benim bildiklerim- şirket Müşteri Hizmetleri, Teknik Destek ve Satış-Pazarlama alanlarında destek veriyor. Bu pozisyonların gereklilikleri ise telefon ve email aracılığı ile destek vermek oluyor. Bir nevi çağrı merkezi denilebilir.

Yazının başında dediğim gibi Teleperformance Hellas’tan iş teklifi alan ve şirket hakkında bilgi edinmek için benimle iletişime geçen kişi sayısı o kadar artmıştı ki, artık tek tek yanıt veremeyeceğimi anladım. Ve bu zamana kadar bana yöneltilen ve bundan sonra gelebilmesi tüm soruların yanıtlarını aşağıda vermeye çalışacağım.

 • Teleperformance Hellas şirketi güvenirli mi?

Hangi açıdan sorduğunuza bağlı. Şirketin işe alım sürecinde verdiği bazı sözlerin yerine getirilmediğine bire bir olarak şahit oldum. Örneğin Yunanistan dışından gelen Türkler için -ev bulma süreci esnasında- 2 haftalık otelde konaklama sağlanacağı belirtiliyor. Fakat ilk haftasında otelden çıkartılan Türkler olmuştu.

 • Şirketin teklif ettiği maaş ile Atina’da geçinebilir miyim?

Yunanistan’da maaş sistemi Türkiye’dekinden biraz farklı. İş anlaşmaları brüt ücret üzerinden yapılır. Teleperformance için de aynısı geçerli.

Her pozisyon için farklı teklifler yapılıyor olabilir fakat Teleperformance Hellas şirketinin teklif ettiği ücretler, mevcut Yunanistan standartlarının yukarısındadır. Belki lüks hayat yaşamaz veya zengin olmazsınız fakat muhtaç olmadan da yaşayabilirsiniz. Elinize geçecek net maaş 830 Euro’yu geçmeyecektir.

 • Teleperformance Hellas şirketinde çalışmak için yunanca gerekiyor mu?

Hayır, yunanca şartı bulunmuyor. Fakat iyi derecede ingilizce bilmeniz gerekebilir. Zira şirket içi tüm yazışmalar, eğitimler ingilizce gerçekleşiyor.

AVANTAJLARI

 • Uluslararası bir şirkette çalışmak, kariyeriniz için önemli bir basamak olabilir
 • Yunanistan’da yasalar gereğince 12 maaşa ek olarak Christmas ve Paskalya bonusları alırsınız

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • İyi karar vermelisiniz. Geldikten sonra “ben yapamayacağım, dönmek istiyorum” derseniz uçak bileti ve konaklama masraflarını geri ödemek durumundasınız
 • İş görüşmeniz esnasında performansa dayalı bonus alacağınız belirtilebilir. Şöyle bir soru sormanızı tavsiye ederim; “Bugüne kadar performans bonusu alan çalışan yüzdesi nedir?”
 • Çalışma saatleri içerisinde kurallar serttir. Yemeğe giderken veya toplantıya girdiğinizde ofisinizde olmadığınıza dair bilgilendirme yapmanız istenir. Aynı durum ihtiyaç molasına giderken de istenmektedir.
 • İş görüşmeniz esnasında ve teklifi kabul etmeden önce sözleşme ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları sormanızı tavsiye ederim. Tabiki bu sadece Teleperformance Hellas şirketi için geçerli değil fakat ülke değiştireceğinizi unutmayın

Farklı bir ülkede kariyeriniz için yeni bir başlangıç yapmak isteyebilirsiniz. Yeni tecrübeler edinebilirsiniz. Teleperformance Hellas şirketi hakkında yukarıdaki bilgilerin haricinde sormak istediğiniz olursa İletişim sayfasından benimle iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden hepinize kariyerinizde başarılar :)

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

43 Yorum

ONUR
19 Temmuz 2018 at 17:48

Arkadaşlar, “Teleperformance Hellas Applecare” pozisyonu için bana da DK …firması adıyla İrlanda üzerinden bir teklif geldi.Burada yazılan her bir yorumu okudum.Bundan önce de epey geniş bir araştırma ve değerlendirme yaptım. Kararım büyük ölçüde olumsuz.Ancak yine de eğer müşteri hizmetleri sektöründe geleceği olan kalıcı ve potansiyele sahip bir iş ise düşüneceğim. Özellikle altını çizmek istiyorum çalışıp gelen arkadaşlardan alacağım dönüşler nihai kararım için daha belirleyicidir. İvedilikle yorum yaparsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Cevapla

Unlucky
29 Aralık 2017 at 20:03

Öncelikle yorumlar, bilgilendirmeler ve yazı için teşekkürler.
Sonrasında ise şunu demek istiyorum: “Abi naptınız!?” İki gün önce görüşmelerimiz sona erdi ve işe alındım, dün bütün dosyalarımı imzalayıp gönderdim, sadece sağlık belgesi kaldı onu da yarın gönderecektim. Şu an allak bullak oldum. Bu saatten sonra geri dönüşüm var mı yok mu diye düşünüyorum. Ben de birinden duydum işi ve bana oturum izni aldığını ve klasik 5 yıl sürecin olduğunu söyledi. (İlk yıl oturum izni, sonra uzatırlar en sonunda da 5 yıl sonunda yani sınırsız oturuma geçilir, ya da ben mi yanlış anladım diye düşünüyorum şu an).
Ki ben okulumu da bitirmedim, sınavlar için izin alabileceğimi söylediler, son bir dönemim kaldı diye. Bu kadar kötüyse fikrimi tekrar Karadağ olarak değiştirip gidip kendi işimin çilesini çekeyim madem.
İnanılmaz allak bullak oldum ya. Ve bir de, bu attığım imzalar, gönderdiğim bilgiler ne olacak vazgeçersem? Sonuçta vizem yok henüz ama pasaportumu kimliğimi herşeyimi gönderdim. Sorun çıkar mı? Umarım biri görür de hemen cevap gelir.
Sevgiler.

Cevapla

Alp
25 Eylül 2017 at 01:15

Burda hayatinin 14 ayını( 2016 mayis 2017 temmuz) çöpe atan birisi olarak bir kaç lafım var. 1)Eğer aileden zengin falan degilseniz ya da her ay tr den 300 400 euro yolliycak birisi yoksa hic bulasmayin. 2)Gr ortalamasi uzerinde maas veriyoruz olayi tamamen aldatmaca. Evet belki asgari ucretin 300 euro uzeri maas alabilirsiniz ama zaten kira yemek fatura masraflarini dustukten sonra ay sonu elinizde ya para kalmaz yada bir hafta boyunca sigarayi birakir yemek parasini denklestirmeye calisirsiniz. 3) fb da instada orda calisipda her gece baska barlardan check in yapan yaşamları süper olan arkadaslarinizin hayatlarina aldanmayin. Emin olun bir cogu her hafta tr den yardim paketi almak icin solugu western union bayilerinde aliyor. (Tecrubeyle sabit) 4)tp ye yakin 1+1 en boktan dairelenin kirasi 200 270 arasi degisiyor. Benim kiram 240euroydu (40 metrekare) arti her ay 20 30 euro arasi apartman aidatı 6 8 euro su faturasi 20 30 arasi elektrik faturasini ekleyince 300 320 euro arasinda sabit daire giderim vardi.(kasım mart arasi aylik ekstra 30 40 euro petrol-ısınma parasını da bi kenara yazın). net maas 820 eksi 300 geriye 500 530 euro aylik para kaliyor. 5)ben her gun bi paket sigaraya 3.60 veriyordum.ayda 100 euro yapar. 530 eksi 100 geriye 400-430 euro kalir 6) diyelim kahve bagimlisisiniz ve her gun bi fredo ya da frape almadan gune baslayamiyorsunuz. Ortalama 1.40 tan ayda 35 40 euro eder. Kaldi cepte 360 380 arasi bi para. 7) cep telefonu icin aylik vodafona 25 euro veriyordum.kaldi geriye 335 355 arasi bir miktar.8)ac gezemezsiniz ya her gun bi sekilde karninizi doyurmak zorundasiniz bu durumda ortalama gunluk 5-10 euro da zaten yemek-market masrafiniz var.bunun ortalamasini alalim 7.5 euro çarpı 30 eder 225 euro. Yani aylik ortalama karin doyurma masrafiniz en minimun ve ucuz şekilde 200 230 euro arasi bi para. Cepte 350 vardi eksi 220 (ortalama) yemek parasi kaldı 130 140 euro. 140 bölü 30 eder 4.6 euro. Yani butun zorunlu masraflari cikardiktan sonra her gun doya doya harcamaniz icin 4.6 euronuz kaliyor. Sigara kullanmayanlar icin 4.6 + 3.6 =8.2€ hadi bonusu da ekleyince aylik 150 den (onuda her ay alabilmek şartıyla)gunluk 5 euro eder.Bu durumdada sigaracilar icin 10 euro ben sağlıklı yaşıyorumcular içinde gunluk 13 – 15 euro eder. Bu para zaten evden dışarı adımınızı attığınız anda erimeye başlıyor. Gr şartlarında günü ucu ucuna kurtarmanizi (belkide kurtaramamanızı) sağlayan bi miktar.
Iş ortamını zaten yazanlar olmuş. Stajyer statusunde sigortaniz olmadan calisiyorsunuz.pakistan bangladeş vs ulkelerden gelen elemanların aldığı mavi kartın ( bi nevi çalışma izni) aynısını veriyorlar. Etrafınız sizin her hareketinizi kontrol edip açığınızı yakalamaya çalışan supervizorlerle dolu.
Sonuç olarak bende oraya giden arkadaslarimin fb instadaki atina çok güzel gelsene temali paylaşımlarindan etkilenerek bi karar verdim ve 14 ayımı çöpe attım. Ne cv me bi katkisi oldu sonucta call center elemanısınız bunu umutmamaya çalışın, ne para biriktirdim ne de kayda deger kendi açımdan bi ilerleme sağlayabildim. Umarım yardımcı olabilmisimdir. Geia sas!!

Cevapla

elif
18 Mayıs 2017 at 22:28

daha önce teleperformance yunanistanda çalışmış bir arkadaş var mıdır yardımcı olabilecek? burada yazılanlardan farklı bir şey sormak istiyorum iş işleyişi ile alakalı. Teşekkürler.

Cevapla

Akarsu
28 Nisan 2017 at 11:46

Merhaba arkadaşlar,

Ben de doğru duzgun bılgı sahıbı olamadan Atina ya gelıp bu sırkette calısmıs bırıyım. Oncelıkle sunu belırteyım, buraya gelen ınsanların buyuk bır kısmı bır sekılde Turkıye de ıken ‘Loser’ olmuş tiplerdir,
Genelde zengin aılelerın çocuklarıdırlar, hayatta kalabilmek maddı bir düzene sahıp olabilmek gibi amaçları yoktur bu yüzden ve buraya macera aramaya gelirler. Cunku sırketın ise alım surecınde ‘Yunanıstan standartlarının ustunde maas verıyoruz ‘ dedıklerı para anca karnınızı doyurmanıza yetıyor arkadaşlar ve bu tarz kısılerın zaten para ıle sorunu olmadığı ıcın buraya geliyorlar, lütfen cok ıyı duşunun gelmeden once.
Bunun yanında sirkette calısacagınız ortamda güce tapan , onde olabilmek ıcın her yolu deneyen samimiyetsiz ve boş cok sayıda insan tanıyacaksınız. Bu insanlar sureklı gülerler sahte kahkahalar atarlar.hepsı sanki birer sevgi pıtırcıgıdır ama karambole getirilip herhangi bir konuda suçlanmanız ve kovulmanız an meselesidir. Yabancı ya da türk farketmez, yonetımdekı insanlar ve calısanlar arasında ahlaksızlık normallesmıstır, Her türlü riya, aldatma,duygusuzluk meşrulaştırılmıştır ve değerleri olan insanları sevmezler ya da dışlarlar.

Evet bizim ülkemizde de durumlarımız pek iyi değil ama arkadaşlar inanın burda geçirdiğiniz zamanın ne para anlamında ne sigorta anlamında size hiçbir katkısı yok, cope atılmış bır zaman olacaktır, 800 Euro maastan kıra elektrık ve yeme ıcme parasını çıkarınca elınıze 100 Euro gibi bir para kalır.
Vadettıklerı bonusu alana kadar çıldırma noktasına gelırsınız cunku emek emek hakettıgınız bonusu kesmek ıcın uğraşırlar,
Arkadaslar bence cogumuz daha iyi bir yerde olmayı hakkediyoruz, ben buraya geldıgımde sirketin vadettiklerını yerine getirmediğini görünce ve maaşın bu kadar yetersiz olduğunu görünce cok buyuk sıkıntılar yasadım, oyle zor gunlerdı kı sıze anlatamam ve bu sırket zorluklarda asla yanınızda olmak ıstemez.
Emınım herkes cok daha ıyı yerlere layıktır.

Cevapla

mesut mehmetoğlu
09 Ocak 2017 at 17:17

inşaat sektörü ne durumda orada inşaat alanında ekip getirip iş yapma olasılığım nedir. ayrıca sıfırdan bir cafe açsam nasıl işler ?

Cevapla

  sefa
  11 Mart 2017 at 16:49

  bende cafe açmayı düşüyorun aslında ya da büfe tarzı ama nasıl olacak hiç bir fikrim yok

  Cevapla

Serhat
03 Kasım 2016 at 16:57

Merhaba arkadaşlar, bugün bu sirketten is teklifi geldi mailime, bende hemen araştırmaya başladım ve sizlerin yorumlarıyla karşılaştım ve tedirginligim arttı. Fakat ben suan çalışıyorum ve Türkiye’de is imkanı malum bir iş olsada calissam diye düşünüyorum sadece..
Şuan karar verme asamasindayim sizce bu durumda gitmelimiyim.?
Ayrıca yorumlarınız için teşekkür ederim.

Cevapla

Can
15 Ekim 2016 at 00:24

Merhabalar,

Ben 8 aydır TP Hellas’ta çalışıyorum Apple projesinde. Burada yazılanlardan sonra bir kaç bilgi vermek isterim.

Buraya gelmeden önce de Atina’da belli bir süre yaşamıştım. Yani İstanbul’dan sonra beklenrilerimi şekillendirip gelmiştim açıkçası. O yüzden yaşam konusunda tek söyleyebileceğim şey beklentileri düşürmek olacaktır.

Ancak şirket içi işleyiş ile alakalı olarak yorumların çok acımasız oluğunu söyleyebilirim. Dürüst olmak lazım, şirket %100 şekilde performans ve değerler odaklı. Yani evet, 45 dakika mola hakkınız var ve aşmamanız gerekmekte. Bunun dışında değerleriniz her zaman iyi olmalı ve motivasyonunuzu kaybetmemelisiniz. Bunlar doğru. Fakat maaş ve bonus konusunda yorumlara katılmıyorum. Geldiğimden beri her ay ortalama 900 Euro net maaş + 150 Euro bonus aldım, burada kiramın her şey dahil 260 Euro olduğunu söylemek isterim.

Şirkette tek sorun olabilecek kısım management tarafına geçmekle alakalı. Yani kısa sürede pozisyon artışı oluyor ama management pozisyonlara geçmek gerçekten zor diyebilirim. Geldiğimden beri gerek HR süreçlerinde, gerek eğitim süreçlerinde gerekse çalışma alanında dişe dokunur bir sıkıntı yaşamadım. Ancak benimle beraber gelip ayrılan da 6 kişi oldu. (30 kişilik bir grupla gelmiştik.)

Ana konu işe ne kadar önem verdiğiniz. Yani şirketin önem verdiği ve kural olarak gösterdiği değerlere dikkat ederseniz hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

8 ayda toplam 34 gün izin kullandım ve bunların bir çoğunda maaş kesintisi yaşamadım. 6 aylık shengen vizem vardı ve dolu dolu avrupa gezilerimi yaptım. Dolayısıyla bu konuda da bir sıkıntı olduğunu söyleyemem.

İş nasıl? Yapılan iş hangi marka için olursa olsun en sonunda bir çağrı merkezi. Sürekli olarak sorunu olan, memnuniyetsiz insanlarla konuşuyorsunuz. Kolay bir iş olduğunu hiç kimse söyleyemez. Ancak iş sonrasındaki sosyal ortamınız, Atina’nın inanılmaz sakin bir şehir olması gibi artılar var.

Konuyla alakalı desteğe ihtiyacı olan arkadaşlara destek olmaktan mutluluk duyarım.

Sevgiler. :)

Cevapla

  Osman
  24 Kasım 2016 at 01:34

  Merhaba Can Bey,

  Yorumlarda, calisma izninin ve sigortanin olmadigi belirtiliyor. Gercekten bu dogru mu? Stajyer olarak mi calisma izni aliniyor?

  Soruma cevap verebilirseniz cok sevinirim.

  Saygilarimla.

  Osman.

  Cevapla

  adnan dikici
  11 Ekim 2017 at 14:31

  a-dikici@hotmail.com adresinden yada 5079981592 nodan bana ulaşabilirmisiniz rica etsem ?

  Cevapla

Alev
02 Ağustos 2016 at 18:08

Merhaba

An itibariyle gitmekten vazgectım burada yazılanları okuyunca,türkiyedede call center supervisoru oldugum ıcın gıdebılırım dıye düşünmüştüm.Ama yazılanlar korkuttu benı acıkcası.Persembe bır kez daha görüşücegım.

Cevapla

Işıl Ünal
01 Ağustos 2016 at 11:21

Merhaba,

Ben de başvurdum bu şirkete. Ancak benim hedefim herhangi bir avrupa birliği ülkesine öyle veya böyle gidip çalışma ve oturma izni aldıktan sonra kendi mesleğimde (makine mühendisi) başka bir AB ülkesinde iş aramaktı. Bunun yapılabilirliği nedir?
Teşekkürler

Cevapla

  Mehmet
  02 Ağustos 2016 at 13:40

  Işıl, bunun yapılabilirliği sıfır : )

  Cevapla

   Işıl Ünal
   02 Ağustos 2016 at 13:55

   Neden?

   Cevapla

    Mehmet
    22 Eylül 2017 at 12:15

    Teleperformance’ın sağlamış olduğu oturma-çalışma izni tipi, sadece müşteri hizmetleri sektörü için geçerli.

    Yani sen Teleperformance ile geldin. Ve 3 ay sonra başka bir sektöre geçtiğinde yine aynı işlemlerden geçmek durumundasın.

    Cevapla

ayşegül
04 Mayıs 2016 at 21:34

Herkese merhaba
Bende bu firmaya başvurdum, mantalite ise ben zaten türkiye şartlarında kendi mesleğimi yapamıyorum, burda da kazancımızdan daha fazla kesintiler oluyor ve tahammğl edemediğim kadroları daha önceden belli olan vir kpss yapısı!!!
Arkadaşlar sormak istediğim skype sürecinden be kadar sonra işle ilgili işlemler başlatılıyor? Ne olursa olsun ben gideceğim, herşeye hazırladım kendimi. Sadece aklımdaki soru, karşı taraf olumsuz dönüyor mu?

Cevapla

BirDost
23 Nisan 2016 at 01:29

Konuyu update etmek açısından benden bir iki bişey eklemek isterim.Öncelikle bu firmada 6 ay çalışıp gerçekten hayatımın en kötü tecrübesini yaşadığımı belirtmek isterim.Ben bu kadar çalışanına değer vermeyen bu kadar saygısız insanlarla dolu ,bu kadar sorumsuz duygusuz,insafsız bir firma daha hayatımda görmedim.Ben bütün düzenimi bozup TR den Atinaya gittim ve sonunda ne oldu 6 ay sonra saçma sapan bir sebepten dolayı işten uzaklaştırıldım.Bana herkese yaotıkları gibi başka bi departmanda bana iş ayarlayabilcekleri sözünü verip ne bir iş çıkış sözleşmesi ne bir teşekkür vs bile etmeden postayı koydular.Burda sizin girişiniz için verilen karttaki numara kadar değeriniz var dostlar.Başka hiç bir şey ummayın.Diğer arkadaşların söylediği tüm şartlar geçerli yani yarım saatlik yemek arasını bir dakika bile geçirseniz bunu anında manager a raporlayan ispiyoncu supervizorlerle dolu bi firma.Size derdin var mı diye soran bu supervizorlere derdinizi anlattıgınız anda gider manager a tek tek anlatırHayatımda gördüğüm en saçma iş ortamı diyebilirm.Zaten yunanistanda tum işler kaplumbağa hızıyla işler.Bakın gelmeyin demiyorum sakın ama sakın aklınızın ucundan bile geçirmeyin diyorum.Bu kadar net!

Cevapla

  Abbas
  03 Mayıs 2016 at 14:02

  Verdiginiz bilgi ichin tesekkurler. Az kalsin bas vuracaktim. Yani bu yazilardan okudum kadariyla, ish vizesi falan hepsi yalan oylemi ? Beni bugun Irlandadan aradilar, 6 ay calishirsan, yukselme imkanin ola bilir dediler. Iyiki burda yazilanlari okumushum. Peki aylik olarak kendinize hichmi para ayiramiyorsunuz ?

  Cevapla

Erkan Büyükkılıç
11 Şubat 2016 at 15:43

Merhaba,

Bugün İrlanda’daki İnsan kaynakları firması ile skype üzerinden bir görüşme yaptım. Bana Çok rahat para biriktirebileceğimi, imklanların çok güzel olduğunu yunancamı geliştirebileceğimi anlattılar. İlgili bayan şirketin Apple ile çalıştığını ve orada güzel bir kariyerin beni beklediğini söyledi. Başta heyecanlandım. Ama sonra araştırmaya karar verdim ve bu sayfayı gördüm. Gerçekten kazın ayağı öyle değilmiş. Tecrübeleriyle bizi bilgilendiren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yoksa, burada gül gibi işimi bırakıp gitmeyi düşünmedim desem yalan olur.

Cevapla

Serdar Akkurt
10 Şubat 2016 at 01:30

10.02.2016 itibari ile bende aynı teklifi aldım sizlerinde dediği gibi 1045 euro yazıyor ama kesintilerde parantez içinde bahsedilmiş;

Monthly gross salary is 1.045,72€ (Approximately 820€ net after taxation). 23% of the total amount you are entitled to will be deducted for taxes & health insurance.

Giden gören var mıdır ? Bilgilerini paylaşabilecek olan varsa lütfen ulaşsın serdarakkurt@outlook.com / https://www.facebook.com/waggerier

Cevapla

Furkan Coskunsu
07 Aralık 2015 at 19:03

Merhabalar bu firma tarafindan banada is teklifi geldi.Ben Ukraynada yasiyorum.Firma insan kaynaklari firmalari ile anlasmis ki bana is teklifi Ingiltere uzerinden geldi.Ilk basta sasirdim sonra olayin farkina vardim ki bir kez daha boyle bir sey basima gelmisti.Burada calisan arkadaslarin yorumlarini okudum ve direk vazgectim is teklifinden.Akabinde firma her gun 3 kere aramakla kalmiyor neden vazgectiniz gibi sacma sapan sorular esliginde rahatsizlik veriyorlar.Orda calisan 7 kisiyle irtibata gectim hepsi farkli ulkelerden gelen insanlar.Hic biri memnun degilmis.Lakin gunumuz ekonomik kosullarindan dolayi kabul etmisler.Ben baslamadan kurtuldugumu zannediyorum.Herkese basarilar.

Cevapla

Cahil
05 Kasım 2015 at 23:11

Bilgiler için teşekkürler.

Ben de benzer bir teklif aldım 1100 Euro diyor ama tabii vergi düşünce 800 küsür oluyor.

Yurtdışında çalışmak cazip geldiği için buna benzer 1-2 işe başvurdum ama şimdi yazılanları okuduğumda vazgeçtim.

Call center hiç bir şekilde gelişime açık bir pozisyon değil. Bir de tanımadığın ülkeye gidip az bir parayla kötü bir işte çalışmak var.

Emre arkadaşımıza teşekkürler, epey güzel yazmış konuyu. Umarım daha güzel bir iş ve hayatı vardır şimdi.

Ben okuduklarıma kızdım biraz, gerçi kim niye Türkiye’den adam alıp Avrupa’da düzgün iş versin, çalışma izni alsın ki? Türkler en az sevilen milletlerden biri, biraz kullan-at olarak görüyorlar. Haksız da değiller belki…

Neyse, ben işle ilgilendiğimi söyleyip sonuna kadar zorlayıp sonra da “ya ben vazgeçtim şartlarınız çok kötü, iş çok kötü” demeyi planlıyorum. :-)

Cevapla

serdar
24 Eylül 2015 at 12:44

Teleperformance Hellas imkanları ve gerçek şartları ;

1- 815 euro maaş , bonus alan çok nadirdir orası hikayedir. Bu maaş genelde son hafta biter herkesin herkes 5 gün falan maaşın yatmasını bekler.
2- Tuvalete bile gitmek yasak. Çok dayanamassanız izin istiyorsunuz oda supervisorun insafına kalmış en fazla hadi çabuk ol 2 dk koşarak git gel der.
3- Öğle arası 30 dk, içeri çanta sokmak yasak dolaba kitleniyor bi sürü kapılardan geçmeniz gerekiyor.. Velhasılı kelam bir restoranta gitseniz sipariş verseniz yetişmiyor o yüzden ekmek arası bişi getirip ayaküstü yemelisiniz. sigara içiyorsanız ben bir dal sigarayı bile rahat içtiğimi hatırlamıyorum. Hızlıca çekip hızlıca içeri geçeceksiniz. Daha girecek bi sürü kapı cs var yetişmek mesele.
4- Aramalar asla durmaz boşluk hiç olmaz, arayanların yüzde 99u gerizekalı ve sorunu olan insanlar(malesef). Hat ücretsiz isteyen arayıp istediği gibi söver hakaret eder ama sizin yüksek standartlar gereği ölümüne yalamanız şarttır. Tüm gün aralıksız sokaktaki envai çeşit öküzü yalayıp sakinleştirip kafasına girmeniz gerekir. Eve gidince beyin felci geçiriyorsunuz ve yarın olmasın uyanmayım psikolojisine giriyorsunuz. Devamlı denetleme çağrılarınız dinleniyor sizi çağırıp hergün değerlendirme yapıyorlar, herkes için aynı durum. Yok şunu eksik yapmışsın söylememişsin. Yüzbin tane kural var hepsini yapmak zorundasınız aramalarda.
5- Şimdiye kadar orda çalışıpta işinden memnun olan bir tek kişi görmedim yoktur! bu konu çok net malesef.

6-ÇALIŞMA İZNİ :

-Çalışma izni diye birşey yok sizi aiesec üzerinden üye yapıp stajyer öğrenci gibi gösteriyorlar, gittiğinizde devlet dairesine gidiyorsunuz stajyer izni bile çıkmıyor 1 sene sonra bir kağıt veriyorlar ama o çalışma izni falan değil. Yani başka bir firmaya girme şansınız yok! Hiçbir şekilde. Orda 5 küsür yıldır çalışan bir kaç kişi var onlarda kaçak çalışıyorlar. Aiesec en fazla 2 defa yani 2 yıllık izin sağlayabiliyor sonra eğer çok lazımsa üniversiteye kursa falan yazdırıp vize alıyorlar kaçak çalışıyorsunuz.
– SİGORTA FALAN YOK!!! Gittikten bir yıl sonra gibi size mavi kart verirler bu geçici durma hakkıdır çalışma izni falanda değil malesef.. Yani sigortanız yatmıyor. Türkiyeye döndüğünüzde sigortanız yatmamış olacak, muhtemelende sigorta borçlarınız olacak türkiyede! Kendilerine ait bi tanıdık doktorları var hasta olunca oraya yönlendiriyorlar ordada sadece teşhis şansı var tedavidir vs yok. Basit muayene dışında paralı çünkü siz sigortalı değilsiniz başıma geldi ordan biliyorum.
-ÇALIŞMA İZNİ YOK, ayrıca diyelimki yunanistanda çalışma izni aldınız ki bunun tek yolu evlenmektir yunan vatandaşıyla.Bu çalışma izni sadece yunanistanda geçerlidir avrupa ülkelerinde değil!!!!!!! Avrupa ülkelerinde sadece ab vatandaşları her istediği ülkede çalışabilir. Vatandaşlık yunanistanda 10 yılda alınır.
– Atinada yunanistanda teleperformanceden başka bir iş yok. Çalışma izniniz zaten olmayacak. Olsaydı bile başka bir iş yok ekonomi bitik yüzde 65 işsizlik var. durum malum.
– Türkiyeye döndüğünüzde malum call center deneyimi olarak cvnizde çok kötü duruyor. Türkiyede ve dünyadada call center algısı BAŞKA İŞ BULAMAMIŞ CALL CENTERDA ÇALIŞMIŞtır!!! Yani işveren sizin yeteneksiz olduğunuza kanaat getiriyor ve tek kabul alacağınız yerler call centerlar oluyor. Kariyerinizi hayatınınızı call center denen dünyanın en kötü mesleğine kaptırmayın aman ha! wah yazık olur. Sakın burda çalıştım uluslarası tecrübem oldu kafasına girmeyin olmuyor. Alt tarafı türkçe çağrı merkezinde çalışacaksınız. İşveren nerde tecrübeniz varsa o alanda ister. Call center tecrübesi sadece call centerda işe yarar.Ve öyle bir iştirki süpervisor olsanız team manager olsanız yarın dönüp yine agent olarak devam edeceksiniz. Çünkü her proje farklıdır. Bunun örnekleri doludur. 25 yaşında bu işi yapmak bir koyuyorsa 45 yaşında bin koyar benden söylemesi.
-Haftada 5 gün çalışma 2 gün tatil. Tatiller genelde bir gün haftasonu bir gün hafta içi olur. Hafta içi alakasız olur kimseyle denk gelmez bişeye yaramaz. Haftasonuda birgün oluyor.
-Yunanistan güzel ülke, işyerinde güzel genç bir tayfa var o açıdan türkiye standartlarının üstündedir.
-Tamamen boşum hayatımda hiçbir amacım yok gideyim vakit öldüreyim diyorsanız atina sizi bekliyor. Değer mi? değmez aldığınız para ucu ucuna yetecek. Para biriktirmek hayal. Son hafta herkesin parası biter maaşın yatmasını bekler. Şimdi günde 60 euro limiti var bankalarda parada kalmadı nolacak bakalım.

Herkese hayırlısı olsun herkes iyi düşünsün. Burdan 1 2 kişi bile doğru karar vermesine yardımım olsa onun hayrı bana yeter. Bu yazının yazılış amacıda budur. Keşke birileride zamanında lütfedip yazsaydıda bende bilerek karar verseydim. Selamlar saygılar..

Cevapla

  Mehmet
  24 Eylül 2015 at 14:39

  Merhaba Serdar,

  En az yazı kadar bilgi vermişsin :) Değerli bilgilerin için teşekkür ederim. Umarım ilgilenenler için faydalı olur.

  Sevgiler,
  Mehmet

  Cevapla

  ibrahim
  03 Ekim 2015 at 15:13

  ama türkiyede 10 saat 6 gün 1000 tl ye sanayiden calısmaktan iyidir sonucta diye düsünüyorum lise menzunuyum türkiye de iyi bir ülke sayılmaz son haftaa paralar bitiyorsa bu cok iyi burda maas aldıgımı gün para kalmıyo aramızda anlasılan olumlu tarafı fazla yok ama maası iyi gibi ne dersin

  Cevapla

  Nazlı
  21 Eylül 2017 at 02:10

  Merhaba bu yazının doğru mu?

  Cevapla

   Mehmet
   21 Eylül 2017 at 02:14

   Merhaba Nazlı,

   %100 hakim olmamakla birlikte bir çok nokta doğru. Tabi o tarihten itibaren bi gelişme var mı hakim değilim.

   Cevapla

emre
07 Temmuz 2015 at 09:47

teleperformancede çalıştım. Verilen maaş ucu ucuna yeter kimseye düzenini bozup gelmesini tavsiye etmem. Zaten gelenler üniversiteden yeni mezun olmuş macera arayan tipler. Çalışma izninden sigortadan bahsedilmemiş!!! Çalışma izni yok stajyer gösteriliyorsunuz, sigortanız vs yok. Yaptığınız iş çağrı merkezi türkiyeye dönünce kariyerinize negatif etki ediyor. İş şartları açısındansa tuvalete gitmek yasak, öğle arası yarım saat aşağı inene kadar elli kapıdan geçiliyor evden ekmek arasını hızlıca yiyip yarım sigarayla zor dönersiniz. Bir ayı geçmeden herkes gibi stres manyağı olup başka iş ararsınız. Çalışma izni olmadığından öyle bir imkanda yok başka işe girme şansınız yok. Bende öyle kanıp gelmiştim avrupada çalışma iznim olacak diye!! kazın ayağı öyle değil. İşe almadan hiç bahsetmiyorlar bunlardan tabi. Zaten iyi bir iş olsa devamlı eleman aramazlar ;) Yıllardır devamlı eleman aranıyor çünkü gelenlerde kısa zamanda kaçıyor. Hayattan hiçbir beklentim yok çöpe atılcak zamanım bol diyorsanız bol şans dilerim.

Cevapla

  Zeynep
  21 Eylül 2015 at 14:58

  Merhaba Emre Bey,
  Ben de sirketle gorusme asamasindayim ve yorumunu gorunce endiselendim. Sirket calisma iznini ayarladigi icin maas yeterli olmaz suphesine ragmen cazip gelmisti. Ancak stajyer pozisyonunda gosteriyorlar demissin.Su anda halen sirkette mi calismaktasin yoksa donus mu yaptin?Kariyere olumsuz bir etki yaratiyor derken deneyim olarak Cvde yazdigin zaman sirketler tarafindan kotu bir geri donus mu aldin?Cevabini beklemekteyim.Tesekkurler

  Cevapla

   emre
   24 Eylül 2015 at 12:37

   Çalışma izni kesinlikle çıkmıyor. aiesec üzerinden stajyer olarak gösteriliyorsunuz. sigortanız vs yatmıyor. yunanistanda çalışma izniniz olmuyor. zaten yunanistanda başka işte yok buradan başka. avrupada her ülkenin çalışma izni ayrı olur. sadece ab vatandaşları istediği ülkede çalışabilir. ayrıca hangi ülkede hangi firma için çıkıyorsa sadece o firmada geçerlidir çalışma izni. ki teleperformancede çalışma izni çıkarılması gibi bir durumda yok malesef. bende çalışma iznine kanıp gitmiştim. 6 ay çalışırım sonra başka ülkeye geçerim diye :D bilmemek çok kötü birşey kimsede bu anlattıklarımı anlatmaz yazmaz, hayırsever biriyim sanırım. bol şans

   Cevapla

ali gürbüz
23 Haziran 2015 at 23:51

Merhaba, arkadaşlar bende bu şirkete başvurdum , Atina için , bu işte çalışan arkadaşlar bizlere yol gösterebilir mi ?

Cevapla

Deniz Balcıoglou
01 Şubat 2015 at 02:46

Selam Mehmet, Ben yunanistan’da yunanca öğreniyorum. B2 seviyesindeyim şuan.. yunanistan’da selanik’te bildiğin türkçe alanında çalışabileceğimiz yerler var mı ya da ben ingilizce bilmeden bahsettiğin şu şirketlerde iş bulabilme olasılığım nedir, ne iş yapabilirim.. hiç bilmiyorum. İlgili cevabını beklemekteyim.

Cevapla

aslı
30 Ocak 2015 at 18:38

Merhaba,ben en çok mülakat süreci nerede gerçekleşiyor ve aldığımız maaşın içinden mi konaklama ödüyoruz ?bunu merak ediyorum

Cevapla

  Mehmet
  31 Ocak 2015 at 19:30

  Mülakat süreci, eğer Türkiye’de bulunuyor iseniz telefon ve/veya Skype üzerinden gerçekleşiyor.
  Konaklama: Tabi konaklama tamamen size aittir.

  Cevapla

Emre
10 Ocak 2015 at 01:57

Teleperformance büyk olabilir. Fakat kontratta bahsedilen maaşı hiçbir zaman alamıyorsunz. Bri şekilde maaş kesintiye uğruyor. Ben Sony procesinde çalışyıroum. Bu zamana kadar aldığım en yüksk maaş 819euro. Bunları bilerek gelin yada gelmeyin :)

Cevapla

  Burcu
  02 Nisan 2015 at 14:58

  Merhaba Emre bey, ben yukarida bahsettiginiz sirketten teklif aldim ve soylediginiz seyler beni biraz korkuttu acikcasi. Sizinle daha ayrintili konusmak isterim. Bu yuzden bana direk email adresimden yazabilir misiniz.

  Cevapla

   Ramazan
   02 Nisan 2015 at 15:13

   Burcu hanim merhaba bende bu sirketten teklif aldim, bu anlamda bilgilerinizi benimle paylasirsaniz sevinirim.sizin mail adresinizi göremiyorum. ozturkramazan@outlook.com bana bu mail adresinden ulasabilirsiniz.

   Cevapla

    Tuba
    21 Nisan 2015 at 18:39

    Ben de aldım :) Arkadaşlar ne karar verdiniz? Giden var mıdır?

    Cevapla

     Burak
     25 Mayıs 2015 at 21:29

     Merhaba arkadaslar ben de bugun ayni teklifi aldim. maas 1045 euro diyor, %23 kesinti var diyor vergilerden sonra 804 euro kaliyor. Acaba bu maas iyimidir? Tabii bunun kirasi var yemegi var vs… Yani attigimiz tas kurbagayi urkutmeye deger mi acep?

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*