Son güncelleme: 08 Haziran 2018

Atina’dan Günübirlik METEORA’ya Nasıl Gidilir?
Hazır Atina’ya gelmişken ve ilginiz de bulunuyorsa günübirlik olarak UNESCO dünya mirası listesinde bulunan Meteora‘yı da görebilirsiniz.

Meteora, ya da Kalabaka şehri Yunanistan‘ın tam ortalarında yer aldığı için dilerseniz Selanik’ten dilerseniz de Atina’da günübirlik olarak gidip-gelebilirsiniz.

İşte bu yazıda Atina-Meteora arasının günübirlik gidiş-dönüş planını açıklıyorum.

Başlayalım mı?

METEORA DEĞİL KALABAKA

Meteora, aslında masantırların bulunduğu kayalıkların ismi. Fakat bölgenin ismi ise Kalabaka. Yani haritalarda veya gidiş için sormak istediğinizde “Kalabaka” olarak aratmanızı/sormanızı tavsiye ederim.

EN KONFORLU SEYAHAT TREN

Ne alaka diyebilirsiniz. Tabiki özel/kiraladığınız aracınız varsa o şekilde de rahat olacaktır. Fakat şöfor için geçerli değil :) Otobüs deseniz direkt yolculuk ediyor. Seyahat esnasında sadece yolcu indirip-bindirmek için duruyor. Trende bi oturuyorsunuz. Hooop Kalabaka’dasınız. Tren içinde kafeterya-WC bulunuyor. Daha ne olacağğ idi?

İLK TREN

08:27 – Express/Direkt

SÜRE

4 saat 50 dakika

ÜCRET/TEK YÖN

14-25 Euro Arası

START ATİNA’DA LARİSSA TREN İSTASYONUNDAN

Atina’daki tren istasyonu -Larissa- oldukça merkezi bir konumda. Hatta direkt olarak metro ile de gidebilirsiniz. Kırmızı hattaki “Larissa” durağında indiğinizde aynı zamanda tren garına da ulaşmış oluyorsunuz. Metro ile tren garını ortak istasyon ile bağlanmışlar anlayacağınız.

Daha erken saatlerde de tren seferleri bulunuyor fakat direkt olarak giden ilk tren sabah saat 08:27’de. İndiğinizde ise kendinizi Kalabaka şehrinde buluyorsunuz.

Kalabaka’ya ulaştığınızda trenden ineceğiniz yer şehrin merkezi oluyor. Fakat manastırlar görebildiğiniz gibi yukarıda. Ve de araç gerekiyor. Fakat sizi gezdirecek taksiler bulunuyor. Dilerseniz taksilerle dilerseniz de manastırlara giden özel tur otobüslerine katılabilirsiniz.

  • Meteora’da gezebileceğiniz toplam 6 farklı manastır bulunuyor
  • Kadınlar etek, erkekler uzun tshirt ve pantolon giymek zorunda
  • Bir ekonomi olacak tabi. Her manastıra giriş 3 Euro.
  • Tren biletleri için bu sayfaya bakabilirsiniz.

HER ÇIKIŞIN BİR İNİŞİ OLACAK, DEĞİL Mİ?

Ultra lüks ve konfor seçenekleri bulunmasa da dilerseniz Kalabaka’da konaklayabilirsiniz tabi. Atina’ya dönüşünüz için bir tek tren bulunuyor. Kalabaka’dan saat 17:22’de hareket eden tren ile yine aynı şekilde express direkt tren ile saat 22:12’de Atina’da olabilirsiniz.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*