Son güncelleme: 12 Ağustos 2014

Atinalıların kalbini fetheden bir türk: FİDE KÖKSAL

İzmirli Fide Köksal Marmara Üniversitesi İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde konservatuar okumaya başladı.

Henüz ikinci sınıftayken Atina’da başlayacak olan müzik yarışmasından yetkililer Türkiye’den de adaylar bulmak için geldiler ve Fide’yi seçtiler.

Türkiye’de pek ismi duyulmasa da Yunanistan’da herkes tarafından tanınan Fide dizilerde oynamaya başladı.

Atina’ya nasıl yolunuz düştü?

-İzmirliyim. 18 Mayıs 1982’de doğdum. Marmara Üniversitesi İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na girdim. 2006’da ikinci sınıftayken Yunan Antena televizyonu bir müzik yarışması için adaylar bulmak amacıyla Türkiye’ye geldi. Yarışmacı olarak seçildim. Atina’ya gelişim öyle. İki ay kalıp Türkiye’ye döndüm. Yarışmaya katılan 8 yarışmacı için Yunanistan turnesi düzenlendiğinde tekrar davet edildim ve o gün bugün Atina’dayım.

Sahne hayatınız nasıl başladı?

-Önce Panos Kiamos’dan (ünlü pop şarkıcı) teklif geldi. Sonra da diğer sanatçılardan. Atina’da hiç işsiz kalmadım. Rodos ve Selanik’te de sahneye çıktım.

İyi para kazanıyor musunuz?

-Fena sayılmaz. İlk başlarda menajerlerden biraz ağzım yandı. Anlaştığımız parayı ödemedikleri oldu. Artık menajerim yok. Sanatçı arkadaşların çoğunu tanıyorum.

Yunanca biliyor musunuz?

-Öğrendim çok da zor olmadı. Bir senede söktüm.

İki buçuk yılda burada insanları tanıdınız. Türkler ile Yunanlıları kıyaslar mısınız?

-Genelleme yapmak istemem ama Türk insanı daha yardımsever, kibar ve duyarlı.

Yunanlı sevgiliniz oldu mu?

-Oldu. Daha doğrusu sevgilim Yunanlı.

Ona Türkiye’yi, Türkleri anlatabildiniz mi?

-Çalışıyorum…

Bir Türk olarak karşılaştığınız zorluklar ne?

-Çalışma izni almam dert. Her defasında bürokratik güçlüklerle karşılaşıyorum.

Hangi sanatçılarla sahneyi paylaşmak istersiniz?

-Türkiye’de kesinlikle Sezen Aksu. O kadına hayranım. Yunanistan’da da Haris Aleksiu ve Yiannis Parios.

İki ülkede müzik çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

-Türkiye’deki albüm çalışmaları prodüksiyon olarak Yunanistan’dan daha başarılı. Albümlerdeki müzik kalitesi, estrümanların kalitesi daha iyi.

Hedefiniz ne?

-Hem Türk hem Yunan televizyonlarında yayınlanacak belgesel tarzı bir dizi. Türkiye’yi ve Yunanistan’ı karış karış dolaşıp her bölgenin şarkılarını söylemek, danslarını oynamak, yemeklerini pişirmek, insanlarıyla konuşmak istiyorum. Böyle bir proje iki halkın gerçek anlamda kültür yakınlaşmasına katkı sağlayacak.

Röportaj: Hürriyet-Yorgo Kirbaki

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*