Son güncelleme: 30 Mart 2018

Atina’nın Bit Pazarı
O kadar çok soru geldi ki bu bit pazarı hakkında. Artık daha detaylı bir anlatım icap etti. Şimdi hazır olun. Atina’nın meşhur mu meşhur Bit Pazar’ından bahsedeceğim size.

Eğer antika merakınız bulunuyorsa Atina‘nın Bit Pazarı’nda birbirinden farklı eşyalar ile çılgına dönebilirsiniz. Antika saatler, fotoğraf makineleri, plaklar.. Bunların yanında antika mobilyalar, aynalar. Anlayacağınız antikanın başkenti.

Bit Pazar’ının en güzel taraflarından birisi, hatta ilki Atina’nın merkezinde olması. Atina’nın Monastiraki Meydanı‘nı bilirsiniz. Heh işte Pit Pazarı’nın girişi, metronun hemen yanında yer alan “Athens Flea Market”ten başlıyor.

DİKKAT! BİT PAZARI SADECE PAZAR GÜNLERİ KURULUYOR

“Athens Flea Market” yazan tabelanın altından girdiğinizde sağlı-sollu dükkanların bulunduğunu göreceksiniz. Bu sokakta Atina ve Yunanistan ile ilgili hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra oldukça uygun fiyatlar ile tekstil ürünleri ve özellikle ayakkabı satan mağazalar da bulunuyor.

Fakat benim bahsettiğim Bit Pazarı burası değil. Flea Market tabelasından girip devam ettiğinizde sağ tarafınızda ufak çağlı bir meydan bulunacak. Heh işte antikaların bulunduğu yer de bu meydan da.

Flea Market‘teki mağazalar yerleşik olduğundan hemen hemen haftanın her günü açık olarak bulabilirsiniz. Fakat antikacıların yer aldığı tezgahlar biraz daha seyyar olduğundan sadece Pazar günleri açık oluyor. Bu yüzden zamanlamaya dikkat.

Tabi her turistik mekanlarda olabileceği gibi Atina’nın bu bölgesinde de dikkatli olmanız gereken noktalar bulunuyor. Örneğin Flea Market’te bahsettiğim kimi mağazalarda marka ürünler görebilirsiniz. Ve evet, uygun fiyatlar ile. Fakat bu almış olduğunuz ürünlerin orjinal olduğu anlamına gelmiyor.

Ben de gelip-gördükten sonra öğrendim “Replika”nın ne olduğunu. Ürünün 1e1 aynısını yapıp orjinalmiş gibi satılıyor. Eğer ilgilendiğiniz markayı/ürünü çok iyi tanıyorsanız orjinal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

ANTİKA MERAKLILARININ GÖRMESİ GEREKEN YER

İşte Atina’nın meşhur Bit Pazarı böyle bir yer. Eğer bir pazar günü yolunuz Atina’dan geçerse Bit Pazarı‘nı görmenizi tavsiye ederim.

Çok küçük bir bölgeden oluşsa da en az 1 saat zaman geçirebileceğiniz kadar antika eşyanın olduğuna emin olabilirsiniz.

Ne diyeyim, umarım okurken keyif almışsınızdır. Çünkü gelip gördüğünüzde keyifli vakit geçireceğinizden eminim.

Şimdiden iyi gezmeler, alışverişler..

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Ozan OZEN
01 Ocak 2017 at 14:02

Merhaba,
Burayı tesadüfen keşfetmiş ve iş seyahati dönüşünde hemen hemen tüm hediyeliklerimi buradan almıştım. Pazarlığa pek açık değiller yalnız söylemeden edemeyeceğim.

Cevapla

Levent.
14 Aralık 2016 at 17:20

Selam nasılsın?Ankarada yaşıyorum ama yunanistana yerlesmek istiyorum.merak ettigim seyde şu.atinanın kıyı kasabalarından birine yerlesmek istiyorum.internettn biraz arastirma yaptim ev fiyatlari hakkinda ama istedigim bi sonuca ulasamadim.ben soyle gozlerden uzak,kasaba yada sehir merkezine 10-15 km mesafede kısmen pek kimselerin bulunmadigi bir kiyisindaki ev fiyaglarini nasil aciklayici bi sekilde ogrenebilirim?bu konuda yardimci olursan cok sevinirim.bahceli ve mustekil evler olmasi gerekior.simdidien tesekkurler.

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*