Son güncelleme: 08 Haziran 2018

Atina’nın En Eski ve -bence- En Lezzetli Souvlaki Yeri KOSTA
Mekanın geçmişi bi 65 yıla dayanıyor. Küçücük bi dükkan. Genelde bu tarz yerlerde geniş bir ürün yelpazesi bulunur.

Kosta bu konuda rahat. Sadece 2 farklı yemeği var. Sovulaki ve Biftek. Fakat kendine has bi tarzı olduğu için bu 2 ürün yeterli.

Eğer Atina‘ya gelirseniz denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

KOSTA’NIN SOUVLAKİSİ GÜZEL AMA STRES YOK

Sizce Kosta’yı uzun zamandır gündemde tutan konu, souvlakinin güzelliği mi? Tabiki hayır. Kosta hiç acele etmez. Stres olmaz. Çünkü dükkana girdiğinizde etlerin piştiği ızgaranın hemen üzerinde koca harflerle şu yazıyor: “OXI AGHOS” Yani “Stres Yok”

Gerçekten de öyle. Sipariş vermek için içeriye girdiğinizde bunu göreceksiniz. İçeride çalışan Kosta ve Popi’nin rahatlığından bunu fark edebilirsiniz. -Gerçi tüm Yunanistan için geçerli bi durum bu :)-

Sol taraftaki çerçevede yazan: "Souvlakimiz güzeldir ama stres yok"

DEDE KOSTA – TORUN JR. KOSTA

Mekan aslında 1950 yılından bu yana açık. Kapının önünde fotoğrafı bulunan kişi dede Kosta. Bugün içeride souvlaki’leri hazırlayan kişi ise dede Kosta’nın torunu Jr. Kosta.

PEKİ AMA DİĞER SOUVLAKİLERDEN FARKI NE?

Öncelikle Kosta’nın souvlakisinin farkını anlayabilmeniz için başka başka yerlerde souvlaki yemenizi tavsiye ederim. Böylece karşılaştırma yapabileceğiniz bir veriye sahip olursunuz.

Kosta’daki souvlakinin şöyle farklı yönleri var. Öncelikle souvlaki boyutları diğer yerele göre biraz daha küçük. Bence bu nokta önemli çünkü souvlaki büyüdükçe yemesi güçleşiyor.

Kosta'nın souvlakisi

Souvlaki dediğimiz yemeği şöyle tarif edeyim. Tırnak pidesinin biraz daha küçüğünü düşünün. Dürüm gibi yapılıyor. İçerisine çöp şiş tarzı et-stick, domates, patates, soğan ve cacık konuyor. Hemen hemen her yerde default olarak gelen bir ürün.

Kosta ise buna ek olarak souvlakinin içerisine maydanoz koyuyor. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Kosta’yı Kosta yapan sanırım işte bu “maydanoz”. Çünkü yerken ağzınızda fark yaratan tatlardan birisi bu maydanoz.

ACELE EDİN, YETİŞEMEYEBİLİRSİNİZ

Kosta’yı tanınır kılan bir başka detay ise saat 15.00’te kapanıyor olması. Çünkü stres yok :) Eğer 14.30 gibi dükkana giderseniz büyük ihtimalle “Souvlakimiz kalmamıştır” yanıtını alabilirsiniz. Buna ek olarak uzunca kuyruk ile karşılaşabilirsiniz de.

O yüzden Kosta için en ideal saat 11.30-13.30 arası. Daha sonrasında öğle yemeği için akın eden Yunanlar olacağından sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Adres

5 Pentelis, Athens. Sintagma meydanından 5-7 dakika yürüme mesafesinde.

Pazar günleri hariç her gün 09.45-15.30 saatleri arasında açık.

Şimdiden hepinize afiyet olsun. Καλή όρεξη / Kali oreksi :)

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*