Son güncelleme: 18 Nisan 2018

Atina’nın Son Model Ve En Büyük Kültür Merkezi

Baştan söyleyeyim. Bu yazı öyle sıkıcı ve klasik kültür-sanat yazılarından birisi olmayacak. “Sanat sanat içindir” anlayışından daha çok “Sanat siz Atina sevenleri içindir” düşüncesini benimsedim.

Atina’da 2016 yılında faaliyete geçen (gerçi henüz %100 olarak fonksiyonel değil) ve şehrin en büyük kültür ve etkinlik merkezi olan Stavros Niarchos Vakfı Kültürel Merkezi beni gerçekten inanılmaz bir şekilde büyüledi.

Bakalım siz nasıl bulacaksınız.

İÇİNDE ORMAN VE GÖL BULUNAN BİR KÜLTÜR MERKEZİ

Hani çocukluk zamanlarımızda vardır ya inanılmaz etkilendiğimiz veya hatıralarımızdan çıkmayan anlar. Stavros Niarchos Vakfı Kültürel Merkezi‘ne girdiğinizde de işte çocukluk anlarınızdaki gibi etkileniyorsunuz. İnanılmaz büyük bir alana kurulmuş bir merkez. Fakat sizi etkileyen sebepler yüksek ve geniş binalar değil. Alanın oldukça ferah kullanılması.

Şu şekilde anlatırsam daha açıklayıcı olacak sanırım. Kültürel merkezinde bulunan kütüphane, opera binası, toplantı alanları gibi yerlerin kapasitesi 4.000 kişi ile sınırlı. Fakat kompleksin toplam kapasitesi ise 32 bin. Yani kültür merkezinin alanı 28 bin kişilik bir kapasiteye sahip. İnanılmaz değil mi?

Üstelik bu alanda aynı zamanda kano ve yelken eğitimleri alabileceğiniz bir de yapay göl bulunuyor. Halbuki rezidans ve AVM yapılabilir-miş.

Komplekste bulunan yapay gölde yelken ve kano dersleri veriliyor.

30 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Biraz da teknik bilgiler vereyim. Böylece kafanızda daha da canlanabilir. Stavros Niarchos Vakfı Kültürel Merkezi toplam 210 bin metrekare alana inşa edilmiş. Bu da ortalama 30 futbol sahası büyüklüğünde.

Stavros Niarchos Vakfı,  2006 yılında yönetim olarak bir karar alıyor ve bugünkü kompleksin yapılması için gerekli işlemlere başlıyorlar. 2008 yılında yapılan ve Renzo Piano Building Workshop mimarlık firmasının kazandığı yarışma sonucunda kültür merkezinin yapılması için ilk adım atılıyor. Proje için toplamda 867 milyon dolar maddi kaynak aktarılıyor. Ve Stavros Niarchos Vakfı, bu eşsiz kültürel merkezi Yunanistan devletine hibe ediyor. Gerçekten takdir edilmesi gereken bir davranış.

Dikkat ederseniz parkta bulunan ağaçların zeytin ağacı olduğunu göreceksiniz.
En son gittiğimde ne göreyim: Kafeterya ve yemek bölümü de açılmış!

GİRİŞ ÜCRETİ Mİ? TABİKİ ÜCRETSİZ

Vakıf, böylesi güzel kompleksi devlete hibe ederken tabiki bazı şartları oluyor. Ya da düzelteyim. Tek bir şartı oluyor. O da girişlerin kesinlikle ve kesinlikle ücretsiz olması zorunluluğu. Böylece bu güzellikten tüm yunanlar ve yapancı turist rahatlıkla faydalanabilir.

DİĞER DETAYLAR

  • Kompleksin içerisinde bulunan gölde kano ve yelken dersleri veriliyor.
  • Lighthouse denilen terastan Atina’nın hem kuzeyini hem de güneyini görebilme imkanınız var
  • İçeride bulunan kütüphane tamamen halka ve bilgisayarlar kullanıma açık
  • Sintagma’dan tek otobüs veya tramvay ile 20-30 dakika uzaklık mesafesinde
  • Merkezin duyurusu: 2006 – Tasarım: 2008-2011 – İnşa: 2012-2016 – Açılış: 2016 sonu
  • İnternet Sayfası: http://www.snfcc.org/default.aspx

Stavros Niarchos Vakfı Kültür Merkezi, Atina Gezilecek Yerler listenizde muhakkak bulunması gereken bir nokta. Üstelik dediğim gibi çok da uzak değil şehir merkezine. Siz beni dinleyin ve muhakkak burayı görün : )

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*