Son güncelleme: 04 Mart 2018

Atina’ya Bedavadan Kuş Bakışı Bakabileceğiniz Bir Tepe: Likavittos

Şimdi size bir tavsiyede bulunacağım. İsterseniz yürüyerek isterseniz teleferik ile çıkabileceksiniz.

Ve bu çıktığınız tepeden Atina’nın kuzeyini-güneyini-doğusunu ve batısını görebileceksiniz.

Yani bi anlamda Atina’ya kuşbakışı bakacaksınız.

Neresi mi burası? Hani Akropolis’e çıktığınızda tam karşınızda duran bi’ başka tepe daha var ya.

Heh işte o. Yani Likavittos.

KURTLAR TEPESİ

Mitolojiye göre bu Likavittos tepesi, tanrıça Athena’nın kızgın olduğu bir anda fırlatmış olduğu taş aracılığı ile oluşmış. Ve sonrasında da bir rivayete göre Atina’da bulunan ve yerleşimden uzak son yer olduğu için kurtların burada bulunduğu için bu tepenin ismi Kurtlar Tepesi olarak kalmış. (lycos=yunancada kurt demek) E tabi artık kurtlar olmadığı için geriye bu güzel manzaralı tepe kalmış.

Likavittos tepesine çıkan teleferiğin giriş noktası

Tarihi bilgileri bir kenara bıraktıktan sonra günümüze gelebiliriz. Likavittos tepesi, şehrin oldukça merkezinde yer alıyor. Kolonaki’yi biliyorsunuzdur. Hani şu İstanbul’un Nişantaşı’sı ile aynı profilde olan güzel bölge. İşte Kolonaki’den çok az yukarı doğru yürüdüğünüzde Likavittos tepesine çıkan teleferik girişi ile karşılaşıyorsunuz.

Tepeye çıktığınızda sizi bekleyen Atina manzarası

İSTER YÜRÜYEREK İSTER TELEFERİK İLE ÇIKIN

Likavittos tepesine çıkmak istediğinizde 2 seçeneğiniz bulunuyor. Tepenin eteklerinden yürümek ve teleferik. Karar tamamen sizin. Eğer kondisyonunuza güveniyorsanız yürümek keyifli olabilir. Aksi halde 2 dakika süren teleferik ile de çıkabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraflardan da fark edersiniz zaten. Lykavittos’a çıktığınızda şehrin 4 bir tarafını görebiliyorsunuz. Akropolis’i, Pire limanını, ilk olimpiyatların yapıldığı Kalimarmara stadını… Anlayacağınız tüm Atina ayaklarınızın altında oluyor.

MEHMET LAFI UZATMA. GİTMEYE DEĞER Mİ?

Ne beklediğiniz ile alakalı. Ama bence değer. Şöyle bi’ konsept ile gidebilirsiniz. Eğer eşiniz, sevgiliniz, flörtünüz ile geliyorsanız çok güzel bir sürpriz olabilir. Çünkü Lykavittos tepesi, turistik amaçlarla gelinen Atina ziyaretlerinde pek gidilmeye değer görülmüyor. “Zaten Acropolis’e çıktım. Bi de oraya gerek yok yaa” diye düşünülüyor.

Fakat Acropolis’e büyük ihtimalle hava karardıktan sonra çıkmıyorsunuz. Likavittos’ta çok güzel restorant, bar ve yemek-kafeterya bulunuyor. Bi kadeh birşeyler içerken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz bence.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*