Son güncelleme: 25 Aralık 2016

Bir Christmas Geleneği: Kalanda Şarkısı

Şartlar ne olursa olsun Yunanistan’ın en neşeli olduğu dönemlerden birisi Christmas yani Noel dönemidir.

Hz.İsa’nın doğum günü olan 25-26 Aralık, Komşu Yunanistan’da tüm aile fertlerinin bir arada toplanarak yemekler yediği, çam ağaçlarının süslendiği ve altına gizlice bırakılması gereken hediye paketleri ve bunun gibi neşeli ve keyifli adetlerin gerçekleştiği Noel Bayramı olarak kutlanır.

na_ta_poume

Na ta pume?

Bunun yanı sıra Christmas dönemi çocuklar için de oldukça verimli geçmektedir. Gelenek itibariyle, kapı kapı gezen çocuklar ilk olarak “Na ta pume;” (Söyleyelim mi?) diye sorarak bir anlamda konuya giriş yapalar. Ellerinde bulunan üçgen zil ile Christmas Şarkısı (İlahisi) Kalanda’yı söyleyen çocuklar karşılığında tabiki para yada daha kibar bir deyişle harçlık beklemektedirler. İnanışa göre Noel döneminde ne kadar çok Kalanda şarkısını söylemeye gelen çocuk olursa yeni yılınız o kadar bereketli geçecektir.

Aşağıda bulunan videoda Kalanda şarkısını dinleyebilir ve videoda bulunan görseller ile Christmas adeti hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Yunanistan’da Christmas geleneğinin nasıl kutlandığını biliyor musunuz?

 

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*