Son güncelleme: 03 Nisan 2017

Bir Yunan Vatandaşı ile Türkiye’de Evlenmek
Umarım birilerine faydası dokunur. Eğer bir Yunan ile Türkiye’de evlenecekseniz, bu adam ne yazmış deyip geçmeyin sakın. Çünkü size güzel tavsiyelerim var.

Başıma geldi bizzat yaşadım oradan biliyorum 4 yıldır birlikte olduğum Yunan kız arkadaşımla evlenme kararı vermemizle evrak mücadelemiz başladı.

Normalde 2 Türk vatandaşının Türk medeni kanunlarına göre evlenmesi için; çiftlerin nüfus cüzdanı fotokopisi, 6 fotoğraf ve sağlık raporu isteniyor.

Türkiye sınırları içinde yapabileceğiniz en büyük ama bir o kadar da kolay resmi bir işlem. Fotoğraf dışında hiçbir şeye para vermeniz gerekmiyor.

Eğer bir yabancı ile evlenecekseniz yukarıda ki evraklara ek olarak pasaport fotokopisi ve medeni durumu gösterir belge. Ve bunların yeminli tercümandan noter tasdikli olması gerekiyor. En önemlisi başvuruyu birlikte yapmanız ve eşiniz Türkçe bilmiyorsa nikahta Yeminli Tercüman bulundurmanız gerekiyor. Sadece eşlerden biri gidip başvuru yapamıyor maalesef.

Türkiye’de yeminli tercüme büroları harf sayısına göre çalışıyor. Sayfa başı çevirileri 1000 karakter 1 sayfa olacak şekilde hesaplıyorlar. Bizim konumuz Yunanca-Türkçe yani 1000 karakter 160 TL buna ek olarak sayfa başına 80 TL noter tasdik ücreti.

1 sayfa pasaport, 1 sayfa medeni durum belgesi 500 TL ye çözülüyor gibi görünmesin sakın size. Çünkü nikah uluslararası olacağı için bu evraklara birde Apostile gerekiyor. Yani bu şartlarda tercüme bürosu sizden 2-3 evrak için minimum 1000 TL gibi bir ücret talep ediyor. Nikaha yeminli tercüman gelecekse bu da 300 TL.

En kolay kısmı sağlık raporu, özel bir klinikten bu raporu 4 saat içinde alabiliyorsunuz. Erkekler için gerekli rapor 100 TL, kadınlar için gereken rapor ise 70 TL. Türk vatandaşları için bu rapor tamamen ücretsiz ama 2-3 gün sürebiliyor çıkması. Eşiniz olacak kişinin TC kimlik numarası olmadığı için sizin üzerinizden bu raporu yerel sağlık ocağında aile hekiminize onaylatarak bu onaylı raporu ibraz ediyorsunuz.

Evleneceğiniz kişi Yunan vatandaşı ise öncelikle;
 • Ulusal bir yunan gazetesine ilan vermesi gerekiyor. İlanda sizin, annenizin, babanızın ve aynı şekilde eşiniz olacak kişinin annesinin ve babasının adı soyadı yer alıyor.
 • Bu ilan yayınlandıktan 10 gün sonra eğer ilana bir itiraz gelmezse, evlenmenizde sakınca olmadığına dair belgeyi gidip bağlı bulunduğunuz belediyenizden alabilirisiniz.
 • Bu ilan ile “Evlenme İzin Belgesi” alıyorsunuz. Fakat o evrak Türkiye’de bir işe yaramıyor. Almak için zahmete girmeyin hiç.

Bize lazım olan evrak “Bekarlık Belgesi”. Burada şöyle bir sıkıntı ortaya çıkıyor; Türk makamlarının istediği evrak Yunan makamlarının yıllar önce kullanmayı bıraktığı bir evrak. Onun yerine tüm ailenin dahil olduğu soyağacı ya da kütük kaydı benzeri bir evrak veriliyor.

Bu evrakta eğer;

 • Baba Adı yazıyorsa evleneceğiniz kişi bekar ve daha önce hiç evlenmemiş demek.
 • Ama sadece kendisi varsa daha önce evlenmiş ve boşanmış demektir. Daha önce hiç evlenmemişse noter tasdikli yeminli tercüme ettirmeniz gereken ortalama 5 sayfalık bir evrağınız oluyor. Birde Apostile var tabi. Fakat o evrakta Türkiye’de bir işe yaramıyor. Bunu da almak için zahmete girmeyin hiç.

Evlenme talebi ile başvuru yapmadan önce bağlı bulunduğum belediyeden düzgün bir bilgi alamadığım için bu evrakların tamamını temin ettim. Başvuru sırasında elimde ortalama 25 sayfa evrak vardı. Bunun da yeminli ve noter tasdikli tercümesi yaklaşık olarak 6,000 TL tutuyor.

Önemli: Eğer sizin de çok sayıda evrakınız varsa yapmanız gereken şey Yunan vatandaşı olan kişinin türkçeye tercüme edilecek tüm evrakları toparlayıp bulunduğu şehirdeki Göçmen İşleri Bürosuna gidip türkçeye tercüme ettirmesi. Burada evraklar set halinde değerlendiriliyor. Yani 5 sayfalık kütük kaydı evrağı 15 Euro’ya türkçeye tercüme ediliyor. Sonra bu evrakları Türk Konsolosluğu’na götürerek onaylatıyorsunuz. Bizim Türk Konsolosluğu da set başına 15 Euro alıyor. Tüm bu evrakları bu şekilde 86 Euro gibi bir ücrete tercüme ettirdik ve üzerinde konsolosluk mühürü olduğu için burada ayrıca Noter tasdiğine gerek kalmadı. Fakat bunlarda bizimkilere yeterli olmadı.

YAPMANIZ GEREKEN ŞEY; Yunanistan’da bağlı bulunduğunuz belediye’ye baskı yaparak yıllar önce kullanımdan kalkan evrağı talep etmeniz. Bu evrakta “Belediyemiz kayıtlarına göre bu kişi daha önce hiç bir resmi ya da dini nikah ile evlenmemiştir.” yazıyor. Hatta bir de “bekardır” ibaresini yazdırabilirseniz zorluklar daha başlamadan bitmiş oluyor. Pasaport ve sağlık raporunu eklediğinizde tüm evrak işinizde bitmiş oluyor.

Hatta evrak koşturmamız sırasında Yunan vatandaşı bir müslüman kişinin bu evrağı Yunanistan’da bir müftülükten temin ettiğini gördüm. Benim eşim ortodoks olduğu için bu şansımız olmamıştı. Bu ihtimali olanlar bunu da değerlendirebilir.

ARTIK EVLENDİNİZ VE MUTLUSUNUZ. BİTTİ Mİ? HAYIR BİTMEDİ!

İlerde evrak işlerinde sıkıntı yaşamamak için evleneceğiniz Yunan vatandaşı kişi bir kadın ise nikah başvurunuzda kızlık soyadını da kullanacağını mutlaka üzerine basa basa belirtiniz. Bunun için bir form dolduruluyor ayrıca.

Çünkü Yunanistan’da evliliklerde kadın erkeğin soyadını otomatik olarak almıyor. Soyadınızı alması için ekstra bir başvuru ve uğraş gerektiriyor. Bunun sonucu Kadının nüfüs cüzdanında farklı, evlenme cüzdanında farklı soyadı oluyor. Sıkıntılı bir durum!

Ayrıca Yunanistan’da evlenirken size başvuru esnasında çocukların soyadının ne olacağını soruyorlarmış. Çocuklar anne ve babanın soyadını aynı anda alabiliyormuş. Türkiye’de böyle bir uygulama yok. Türkiye’de böyle bir uygulama olmadığı için ne gibi sorunlar yaşayacağımızı çocuğumuz olduğunda göreceğiz bakalım.

Cumhur hakkında

Cumhur, 2014 yılında Atina'da yerleşti. Medya sektöründe değişik pozisyonlarda çalışmalarda bulundu. Şuan ise görsel tasarım ajansı olarak hizmet vermekte. Kendisine sosyal medya sayfaları üzerinden ulaşabilirsiniz: Facebook Twitter Google+ Linkedin

Paylaşan:

46 Yorum

Semih
03 Mayıs 2018 at 12:48

Merhaba kız arkadaşım Yunan vatandaşı Türkiye’ye gelirken Bulgaristan gümrükte takıldı 900 Euro üzerinde para olması gerekiyormuş göndermedim geri göndermişler nekadar dogru yardımcı olursanız sevinirim

Cevapla

Cem
22 Temmuz 2017 at 08:05

Mehmet bey bu bekarlık belgesinin örneği yokmu atinada bulussak yardımcı olamazsınız.anlatamadik belediyeye agios anargiros belediyesi.son olarak taksimdeki Yunanistan konsoloslugudaki bey çok faşist birisin.

Cevapla

Turhan Özüşen
02 Haziran 2017 at 21:05

Selam Mehmet oğlum,ben Güney Kıbrıs Rum Kesiminde Yunan vatandaşı bayanla evlendim ve Nıcosıa,da yaşıyoruz. 10 ay oldu,şimdi Yunanistan Vatandaşlığını almam için ne gerkeli biliyormusun ?
Teşekkür ederim.

Cevapla

Umut
20 Nisan 2017 at 23:10

Merhaba benim bir sorum olacak benim kız arkadaşım yunanistan vatandaşı 2 güne turkiye ye yanıma gelecek yanın da oradan aldığı bekarlik belgesi ile gelecek bizim ne yapmamız lazım nasıl bir sıkıntı oluştururlar yardımcı olursanız sevinirim…

Cevapla

Umut
20 Nisan 2017 at 23:07

Merhaba kolay gelsin benim kız arkadaşım yunanistan vatandaşı 2 güne turkiye ye gelecek bu evlilik durum belgesi (bekarlik ) belgesi aldı evlenmeyi dusunuyoruz bizim ne yapmamız lazım neler gerekiyor bu evlilik durum ( bekarlik ) belgesi yeterli olurmu yardımcı olabilir misiniz acaba acil ..

Cevapla

Musa
03 Nisan 2017 at 22:08

Yunanistana vatantaşları bir sıkıntı olmadan buraya gelebiliyorlarmı vergi sağlik sigorta ve yol gösterme parası gerçekten varmı admin saygılarımla

Cevapla

Musa
03 Nisan 2017 at 17:55

Merhaba ben türkiyeye getirmek için 160 pasaport 900 gösterme 1900da sağlik sigortası evro gönderdim şimdide diyor benim 2000 evro vergi borcum var yoksa sınırda yolamazlar ben dolandıldımı yoksa saygılar

Cevapla

  Mehmet
  03 Nisan 2017 at 20:55

  :(

  Cevapla

   Ebru
   10 Mart 2018 at 21:55

   Su mehmete bisi sormayin ya gelmis bana Türkiyeden Yunanistan da dogru olmayan seyleri söylüyor ben Yunanistan liyim ailemden buradali bunun bahsetti seyler yalan

   Cevapla

    Mehmet
    11 Mart 2018 at 01:30

    Merhaba Ebru,

    Söylediklerimden yalan olan hangisi? Eğer doğrusunu söylersen düzeltebilirim. Buna ek olarak bilerek yanlış bilgi verdiğimi düşünmüyorsun değil mi? Neden böyle bir şey yapayım? Dediğim gibi eksik veya yanlış bilgi bulunması durumunda bana yazarsan sevinirim. Böylece düzeltebilir ve ihtiyacı olanları da doğru yönlendirmiş oluruz :) Sevgiler.

    Cevapla

Salim
22 Şubat 2017 at 13:36

Selam ben karabukten salim bir sicak bir yuva kurmak istiyorum ben cok citiyim icki yok kumar yok kutu alişkanlik yok cep05384277254 sigara yok bir evlik istiyorum Suyiyeli olur kizlarda olur cocuk olur cep05384277254 cep05384277254

Cevapla

yavuztürk
17 Şubat 2017 at 12:56

slm ben yunan vatandaşı biriyle görüşüyorum 2000 euro para gönderdim yurt dışına çıktıgı için saglık siğortası gerekiyormuş ve türkiyede kala bimesi için hesabında para olması gerekmiş ama bundan 5 yıl önce türkiyeden deport yemiş son anda bu engel çıktı acaba bu dogrumudur yoksa dolandırıldımmmı anlamış degilim bana bu konuda yardımcı olursanızseviniri arkadaslar..

Cevapla

  Mehmet
  17 Şubat 2017 at 18:07

  Çok üzgünüm Yavuz bey. Umarım ben yanlışımdır fakat sanırım dolandırıldınız :(

  Cevapla

  Ebru
  10 Mart 2018 at 21:58

  Dogru bir yunan vatandaşı Türkiye’de yasayabilmesi icin veya kalmasi icin hesabında para olmasi lazim

  Cevapla

yildiz
12 Şubat 2017 at 20:02

Benim..soracagim..farkli birsey…Yunanistanda yaşayan bir Yunan vatandaşı almanyaya gelebilmesi için pasaporta ihtiyaci varmidir…var ise?pasaport ücreti toplam nekadar tutar

Cevapla

  Mehmet
  13 Şubat 2017 at 11:48

  Hayır, Yunan vatandaşları AB üyesi oldukları için sadece kimlikleri ile de seyahat edebiliyorlar. Almanya için pasaport zorunlu olmayacaktır.

  Cevapla

   Cem
   19 Temmuz 2017 at 23:19

   Ne kadar zor yunan biriyle evlenmek getirdiği belgeleri bizim memurlar kabul etmedi bekar yazıyormuş.simdi gazeteye ilan verip o şekilde bekarlık belgesi alicaz

   Cevapla

Ertan
26 Aralık 2016 at 20:32

Yunanistanda pasoport çikartmak 5 yillik..250 euro diyorlar dogru mudur…bilen varsa yazsin lutfen arkadaslar

Cevapla

Ertan
26 Aralık 2016 at 18:34

Benim..soracagim..farkli birsey…Yunanistanda yaşayan bir Yunan vatandaşı Türkiyee gelebilmesi için pasaporta ihtiyaci varmidir…var ise?pasaport ücreti toplam nekadar tutar

Cevapla

  Mehmet
  27 Aralık 2016 at 00:12

  Hayır Ertan Bey. Yunan vatandaşları pasaport/vize ihtiyacı olmadan sadece kimlikleri ile Türkiye’ye giriş-çıkış yapabilirler.

  Cevapla

yorgo
17 Kasım 2016 at 15:42

Arkadaslar benim hanim yunan ve atinada yasiyoruz ,
aslinda ingilizce konusuyoruz ama onun ingilizcesi kadar iyi degil , varsa yunancasi saglam bana yardimci olurmu ? ben sizi alirim nerdeyseniz ucreti neyse onuda hallederim . lutfen varsa duyarli arkadaslar bir aile faciasina engel olun :)

Cevapla

  Ebru
  10 Mart 2018 at 21:59

  Tabiki

  Cevapla

ilyas
09 Mayıs 2016 at 15:17

merhaba ben türk vatandasıyım kız arkadasım yunanistanda fakat müslüman babası türk orda dogdugu için kimliği yunan kimliği benim evliliğm türkiyedemi yunandamı daha kolay ve sıkınısız olur birde ordan hangi evrakları almam gerekiyor bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim saygılar

Cevapla

osman
05 Ocak 2016 at 20:38

Merhaba mehmet bey bilgilerinizi insanlara faydalı olarak paylaştığınız için teşekkür etmek istedim.

Cevapla

Veysel
17 Ekim 2015 at 08:28

Merhabalar benim sorum şu 10 yaşında türk kız yunanistana yerleşiyor ve yunanistan vatandaşı oluyor ve şu anda 24 yaşında ben türküm ve türkiyede yaşıyorum bu kızla türkiyede evlenmem için ne yapmam gerekiyor .çok teşekkürler.

Cevapla

  mehmet
  03 Kasım 2015 at 06:12

  merhaba benim kiz arkadasim 1 yasinda yunana yerlesiyor su an 25 yasinda turkiyede evlilik yaparsak zor olurmu nereye bas vuru yapmami lazim yardimci olursaniz sevinirim

  Cevapla

Sadike Ilbıra
06 Ekim 2015 at 11:03

Meraba. Ben türkiye de yaşıyorum pasaportum yok, nişanlım yunan vatandaşı ve yunan pasaportu var ama almanyada yaşıyor. Burasi nişanlım dan doğum belgesi ve bekar olduğuna dair apostıllı belgeler istedi. O belgeleri burada tercume ettirip nikah işlemlerini başlatabiliyormuşuz.
Benim merak ettiğim konu e kendıne ben hemen Almanya ya gidebilir miyim

Cevapla

Mustafa tüver
09 Ağustos 2015 at 15:38

Selamlar
Benim sorum, ben türk vatandasiyim ve esim yunan vatandasi isvicrede yasiyoruz 2 yil oldu evleneli ve butun evlilik bildirimlerimizi yaptik, yani yunan pasaportunda benim soyadimi tasiyor esim ve evliligimiz yunan makamlarinda tescilli, eger yunanistanda bir adres gosterirswm oturumum direk 5 senelikmi olur yoksa 1 senelik gecici belgemi olur ve bu oturumu alip calismazsam odeyecegimiz vergiler neler olur yada bir odeme saglik sigortasi, yillik bergi vesaire zorunlulugumuz varmi ve nekadardir, simdiden tesekkurler

Cevapla

  Mehmet
  09 Ağustos 2015 at 23:00

  Merhaba Mustafa Bey,

  Keşke yardımcı olabilecek bilgilere sahip olabilsem fakat bu sormuş olduklarınız oldukça bürokrasinin alanına giriyor ve tahmin edersiniz ki yönetmelikler sürekli değişebiliyor.

  Bu konuda bir profesyonel tarafından destek almanızı tavsiye ederim. Veya umarım bahsetmiş olduğunuz konuyu bire bir olarak tecrübe eden biri çıkar ve size yanıt verebilir.

  Cevapla

yaşar
29 Temmuz 2015 at 00:53

esselemün aleyküm benim acil cevap ihdiyacım var selanikli bir hanım efendiyle tanışdım 5 6 aydır konuşuyorum işimiz ciddileşdi onun sorunu siğortayla benden yardımcı olmamı istedi siğortamı karşıla diyor 680 yuro siğorta borcu varmış benim ona siğorta yapmam ğerekiyormuş 450 yuroyu ikimiz karşıladık kalan 230 kaldı ne yapabilirim ğece ğündüz ben türkiyeye ğelmek istiyorum diyor allah aşkına yardımcı olursanız minnetdarım size çok zor durum dayım şaşdım kaldım kız ğüzel türkçe biliyor tel nomu yazıyorum allah aşkına yardımcı olun 05386537485 yaşar yılmaz nevşehir ürğüp

Cevapla

yaşar
29 Temmuz 2015 at 00:10

esselemün aleyküm benim acil cevap ihdiyacım var selanikli bir hanım efendiyle tanışdım 5 6 aydır konuşuyorum işimiz ciddileşdi onun sorunu siğortayla benden yardımcı olmamı istedi siğortamı karşıla diyor 680 yuro siğorta borcu varmış benim ona siğorta yapmam ğerekiyormuş 450 yuroyu ikimiz karşıladık kalan 230 kaldı ne yapabilirim ğece ğündüz ben türkiyeye ğelmek istiyorum diyor allah aşkına yardımcı olursanız minnetdarım size

Cevapla

ismail bozkurt
02 Haziran 2015 at 11:05

mehmet bey yazınızı okudum bende yakında yunan bırıyle evlılık yapacam turkıyede bana yaedımcı olursanız sevınırım kız arkadasım ne avragı getırsın bana madde madde yazarsanız sevınırım

Cevapla

yavuz
11 Nisan 2015 at 22:06

selam cumhur bey yazılarınız buyuk bır keyıfle okudum çkısmetse yakında musluman yunan vatandası bır hanımla evlılık yapacagım .evlılık konusu hakkında ne kadar arastırma yaptıysam o kadar farklı yorumlar alıyorum artık ne yapmam gerektıgı hususunda kararsız kalıyorum ve kafam karısıyor.evlenecegım kısının orda bu ıslerı muftuluge baglı bır dın gorevlısının yaptıgını muhtemelen cevırı ve evrak ıslerı ıcın bır para odendıgını soyledı tabı tam net bılmedıgım sadece kulaktan duydugum bır sey bu .konu hakkında bısey bılmedıgım ıcın yazıyorum umarım yanlıs bısey yazmadım.sorum su olacak resmı nıkahı yunanıstanda mı yoksa turkıyede yapmam kolay ve avantajlı olacak .tum hersey goz onunde tutularak evrak cevırılerı gıdıp gelmeler kısa yol nedır kısaca çtesekkur ederım

Cevapla

  Turkey
  08 Haziran 2015 at 22:19

  Kesinlikle yunanistanda belediye nikahı yapmalısınız. Ben istanbulda yapdım yapmaz olaydım bilgisiz memurlar yüzünden çıldırma noktasına geldik. Pskolojimiz bozuldu üzüldük birinci resmi evliliğidir yazısı verdiği için yunan makamları türk evlendirme daireleri kabül etmiyor çoğu ayrıca bir sürü çeviri ve apostil parası ve noterede tasdik ettirmeniz gerekiyor. Genede yapacaksanız beylikdüzü belediyesi kabül ediyor birinci resmi evliliğidir yazısını. Umarım sıkıntısız bir evlilik olur mutluluklar

  Cevapla

osman
29 Mart 2015 at 18:07

Mehmet bey kız arkadaşımla ciddi bir evlilik yapıcaz ben yurt dışında kalıcam. İzmirden selaniğe giderken hangi evraklar gerekli bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Cevapla

osman
04 Mart 2015 at 15:38

Mayıs ayında selanikte bayan arkadasımla evlenicez izmirden gerekli olan ne tür evrak hazırlamam gerekiyor beni bilgilendirirseniz çok sevinirim Mehmet bey. 6 aylık vize alıyorum ve bu 6 aylık süre içinde 3 ay ab ülkelerinde kalabiliyorum daha önce paris Almanya Selanik ayrı günlerde gitmiştim.

Cevapla

  Mehmet
  29 Mart 2015 at 19:11

  Osman bey öyle ters köşe yaparak sormuşsunuz ki anlayamadım :) Arkadaşınız ile evlenmek için yurtdışında kalmanıza gerek :) Yurtdışında kalmak için mi İzmir’den getirmek istediğiniz evrakları soruyorsunuz? :)

  Cevapla

Cumhur
31 Ekim 2014 at 01:17

merhaba. evlenip Turkiye’ye yerleşme durumunda Türk vatandaşı sayılmıyor. Bunun için başvuru yapılması gerekir. Oturma izni konusunda bir sorun olmayacaktır zaten pasaportsuz bile ülkeye giriş yapabiliyorlar. Çalışma izni bildiğim kadarı ile gerekiyor ama kolay çözülebilen bir durum. ilçe emniyet müdürlüklerinde bulunan yabancı şubelerinde bununla ilgili daha net bir bilgi alabilirsin. Tavsiye istersen kesinlikle vatandaşlık değiştirmesin evleneceğin kişi. sende burada oturma iznini al ondan sonra yine gidip Türkiye’de yaşayın. Bir AB ülkesi şansın varsa imkanlarını edin önce ondan sonra Türkiye ye dönün.

Cevapla

  nihan
  31 Aralık 2014 at 01:07

  Pekala ben bir turk vatandaşı olarak Yunanistan da yunan vatandaşıyla evlenmem durumunda bir senelik oturma ve çalışma izni alıyorum doğru ,değil mi ?

  Cevapla

nihan
31 Ekim 2014 at 00:29

Merhaba
Şimdi benim bi sorum olacak. Yunan vatandaşı biriyle Yunanistan da evlenme durumunda ,Türkiye de yaşanacak olunsa turk vatandaşı sayılıyor mu? Oturma izni,çalışma izni sorun oluyor mu?

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*