Son güncelleme: 29 Nisan 2018

Doğal Çevre Koruma Ağında Olan Termal Suyu ile Ünlü Vouliagmeni Gölü

Vouliagmeni Gölü, Avrupa Birliği sınırları içinde belirlenmiş doğal çevre koruma ağı olan Natura 2000 listesinde yer alan doğal bir yer.

Eğer Atina sahilinden kaptırıp giderseniz 28km uzaklıkta olan Vouliagmeni gölüne ulaşabiliyorsunuz.

Sahilden giderseniz ayrıca  Atina’nın Rivierası denilen Glyfada-Voula-Vouliagmeni bölgelerini de görmüş olursunuz. Bence güzel bi’ tecrübe olabilir.

KAPLICA GÖREVİ GÖREV GÖL

Vouliagmeni gölü suyu denizden geliyor. Fakat göl gibi kapalı olduğu için su aynı zamanda çok sıcak. Gölün 2000 yıllık bir geçmişi bulunuyor-muş. Yaşanan depremde gölün kenarındaki kayalıktan büyük bir parça kopmuş. Daha sonra da göl bugünü şeklini almış. Gölü karşı kıyıdaki deniz ile ayıran arada sadece Vouliagmeni sahil yolunun olması.

Sanırım aşağıdan kaynaklardan deniz suyu göl ile buluşuyor. Çünkü göl suyunun %80’i denizden geliyor. Yani anlayacağınız göl suyu tuzlu. Çevresi kapalı olduğu için suyun sıcaklığı da oldukça yüksek. Sene içerisinde su sıcaklığı 22-29 derece arası oluyor. Yani bir nevi kaplıca görevi görüyor. Zaten buraya gelen turistler suyun dibinden aldıkları çamurları, yosunları ‘oralarına buralarına’ sürüyorlar :)

Ben geçerken uğradım ya. Mayom yanımda değildi. Yoksa kesin girerdim :(

“MEHMET NASIL GİDERİZ, GİRİŞ ÜCRETİ VAR MI?”

Efendim toplu taşıma ile gitmek isterseniz 2 vesait. Kırmızı hat metroya binip son durakta iniyorsunuz. Sonra bu duraktan bir otobüse binip Vouliagmeni gölü önünde bulunan durakta iniyorsunuz. Tabi bu durum ortalama 1 saatinizi alıyor. Ama araçla gitmek isterseniz sahilden sallana sallana gitseniz bile en fazla 25 dakika içerisinde göldesiniz.

Vouliagmeni gölünün giriş ücreti bulunuyor. Yetişkinler için 12 Euro, çocuklar ve 65+ yaş ise %50 indirimli yani 6 Euro. Bununla beraber etrafta şezlonglar, restorant ve bar da var. Yani dilerseniz gün içerisinde yeme-içme gibi aktiviteleri yapabilirsiniz.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*