Son güncelleme: 05 Ekim 2017

Gecesi Gündüzüne Karışmış Bir Yunan Adası: Mykonos

2011 yılından beri Yunanistan’da yaşadığımı hesaplarsak, bu yaza kadar Mykonos adasına hiç gitmemiştim.

Bir çok yunan adalarına gitmeye çalışsam da Mykonos önceliklerime bir şekilde girmemiş işte ne bileyim.

Fakat ne olduysa bu yaz gidesim geldi. Uçak bileti de zaten Atina’dan 50 Euro’ydu. E neden olmasın dedim ben de :)

TATİL ANLAYIŞINIZA GÖRE YUNAN ADASI

Yunanistan‘da toplam 8 farklı ada gezdim şimdiye kadar. Tüm yunan adalarının 227 tane olduğunu düşünürsek, bütün hepsini görmem için biraz şartları zorlamam gerekiyor sanırım :)

Fakat artık aşağı yukarı aklımda yunan adaları şekillenmeye başladı. Ve bu adaların ortak noktaları ile beraber hepsini birbirinden ayıran bir veya daha fazla karakteristik özellikleri de bulunuyor.

Mesela Santorini ve Mykonos, kiklad adalarına bağlı oluyorlar. Hani şu beyaz taş duvarlar.. Mavi ağırlıklı kırmızı pencereler.. Düz damlar… Her iki adada da bu özellikleri görebilirsiniz.

Fakat adadaki yaşam birbirinden siyah ile beyaz arasındaki fark gibi. Ya da şöyle söyleyeyim, belki daha iyi anlaşılır. Santorini Adasına balayı için gidersiniz. Mykonos’a ise bekarlığıa veda partisi için :)

Tropicana girişinde yer alan Moet şampanya şişeleri

SABAH 6’YA KADAR SÜREN PARTİLER

Öncelikle şuradan başlayalım. Mykonos’a neden gelirsiniz? Deniz için mi? Yunanistan’da Mykonos adasında bulunan plajlardan çok daha güzel plajlara sahip diğer adalar var. Örneğin Girit Adası.

Çekirdek aileniz ile kafa dinlemek? Mykonos adasında sahil tarafında bulunan bir çok otel çocuklu aileleri kabul etmiyor. Çünkü plajdaki partiler sabahın ilk saatlerine kadar yüksek ses devam ediyor.

Yunan yemekleri? Evet adada çok güzel restorantlar bulunuyor. Fakat hem pahalı. Hem de bir Girit mutfağı gibi şahsına münasır bir mutfak değil.

Eee? Ne kaldı elde? Çılgınca partilemek :) Heh işte “Ben bu yaz azıtacağım, atlayıp zıplayacağım. Dans edeceğim. E tabi bi de ayıplanmayacağım” diyorsanız Mykonos tam da size göre!

YAZININ BUNDAN SONRASINDA BULUNANLAR…

Yazının bundan sonraki bölümünde anlayacağınız gibi çok fazla yemek, deniz, plaj olmayacak. Çünkü dediğim gibi Mykonos’a tek bir amaçla gelmelisiniz. (Burası %100 subjetif bir yorumdur :))

Tabi şunu da belirtmeliyim. Ben Mykonos’a Eylül 14-17 tarihlerinde gittim. Sezon da (oteller vs..) zaten Ekim’in ikinci haftası kapanıyor. Bu mantıkla Haziran sonu-Temmuz-Ağustos ayları -söylenen- adada adım atılacak yer kalmıyor-muş.

Adada plaj partileri öğlen 5 gibi başlıyor. O saate kadar da plajda genelde lounge tarzı müzik çalışıyor. İşte ne oluyorsa o saatten sonra oluyor :)

Ben Mykonos’ta Tropicana‘da kaldım. Adanın güneyinde bulunuyor. Havalimanından araçla (taksi, shuttle veya özel araç) 15 dakika mesafede. Adanın güney kısmındaki plajlar genellikle beach bar tarzında. Yani müzikli. Ve insanlarında yavaş yavaş içecekleri ile beraber “partilemeye” başladıkları yerler.

Benim bildiğim adanın en meşhur plajları Super Paradise, Tropicana, Ornos Beach ve Jackie O Beach.

Scorpios Mykonos
SantAnna Mykonos

MUTLAKA GÖRÜN!

Adada plaj partilerinin haricinde görmenizi tavsiye edeceğim 2 yer bulunuyor. Birincisi Scorpios. Beach restorant olan bu mekanın konsepti çok doğal bir tasarım ile yapılmış. Yemekler çok lezzetli fakat bunun ötesinde servisin kalitesi ya da çalışanların size davranışları sizi inanılmaz kaliteli. E tabi bunun bir de bedeli oluyor. Atina’da 4-6 Euro olan Greek Salad, Scorpios’ta 16 Euro :)

Bir diğer yer ise hemen Scoripos’un devavamında/yanında yer alan SantAnna. Nasıl anlatılır bilemedim. Ağdalı kelimelere de gerek yok. Görseli aşağıda. Imagination that is your creation :)

Scropios'ta yiyeceğiniz her yemeğin tadı damağınızda kalacak.

YERLEŞİM MERKEZİ HORA

Gidip gördüğüm tüm yunan adalarında hemen hemen merkezi yapılaşma aynıydı. Yerel insanların ağırlıklı olarak yaşadığı, yunanların köy anlamına gelen “Hora” dedikleri adanın merkezi.

Herhalde adayı bu kadar meşhur yapan bir diğer özellikte bu; Köyde çivi çakılmış yeni bir tane yapılaşma yok! Karmakarışık sokaklar fakat hepsi aynı görsellik ve mimaride. Yerler taş. Yollarda mazgallar yok. Fakat dikkatli bakınca köyün tüm yolları  içe doğru eğimli olarak yapılmış. Yani yağmur suları için sistem hazır.

UFAK UFAK NOTLAR

 • Mykonos, kesinlikle günübirlik gezip bitirebileceğiniz bir ada değil
 • Eğer adayı gezmek isterseniz araba kiralamanızı tavsiye ederim. Şiddetle hem de
 • Minimum 3 gece konaklamanızı tavsiye ederim
 • Adada hayat gerçekten pahalı. Gelirken cebiniz dolu olsun
 • Tabi ki dinlenebilirsiniz fakat Mykonos tam bir eğlence destinasyonu
 • Adanın en popüler dönemi: Temmuz-Ağustos
 • Özgürlük denildiğinde aklınıza ne geliyorsa Mykonos’ta fazlası var

Mykonos Adası’ndaki konaklama seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

“Neden daha önce Mykonos’a gitmedim” diye bir hayıflanma içerisinde değilim kesinlikle. Fakat bundan sonra -en azından seneye- bir daha gideceğimi biliyorum.

İlk gidişimde üzerimdeki heyecanı attım. Adayı iyicene öğrendim. Bir sonraki sefere çok daha bilinçli ve ne istediğini bilen bir Mehmet olarak gideceğim :)

Ya da… Beraber gidelim mi?

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Hatice Durak
20 Eylül 2017 at 17:05

Evet birlikte gitmeli de uykuyu iyi alamayınca da sersem sepelek üç gün yetmez gibi geldi bana Mehmet!.. Ben 5 gün de Atina’da bir kez kendi kendime İmitos dağı eteğinden anca Atika istasyonuna gidebilmiştim.. :)

Cevapla

  Mehmet
  20 Eylül 2017 at 19:14

  Tamam canım. 7/24 partilemeyiz biz de. 1-2 saat falan uykuya ayırırız :P Uyar mı? :))

  Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*