Son güncelleme: 13 Mayıs 2018

How to make a Greek Frappe?

Starbucks ve türevi kahve üreticilerinin Türkiye’ye pazarına girmesinden önce Türklerin kahve alışkanlığı türk kahvesi ve sıcak su içine koyulan nescafeden ibaretti.

Her ne kadar Avrupa ülkeleri kahveyi Doğu medeniyetinden almış olsa da Türkiye daha çok çay içen bir ülke olmuştur.

Komşu’da ise durum tam tersi. Çayın adabıyla nasıl içileceği pek bilinmiyor. İnce belli yada ajda bardak yerine kupa içinde sallama lipton ile içiyorlar.

Fakat Yunanistan’ın ise kendilerine özgü bir geleneği var, o da Frappe. Cafelerde, sokaklarda, taksi-otobüs şöforlerinde.. Anlayacağınız her yerde Frappe içen insanlar görebilirsiniz.

Çok komplike bir durumu yok aslında. Oldukça sert olan bu kahve Yunanlar tarafından saatlerce içilebiliyor. Yapılışı ise çok basit.

Türkiye’de çok aramama rağmen bulamadığım Nescafe markasının Frappe kahvesi ile yapılıyor bu kahve. Sanırım Nescafe Classic ile de aynı tada ulaşabilirsiniz. Bardağın içine 2 yada 3 tatlı kaşığı kahve ve 1 çay kaşığı şeker. Bu ikisinin ardından karışımı yapabilecek azlıkta su koyuyorsunuz ve mixer ile köpürene kadar karıştırıyorsunuz. Köpük boyutu bardağın yarısına kadar ulaştıktan sonra 3 yada 4 buz parçası ve son olarakta su ekliyorsunuz. Hepsi bu kadar.

greek-frappe-e1363033405373
İçerken dikkat edilmesi gereken husus ise minimum 1 saat içerisinde kahveyi bitirmemelisiniz. Sebebi ise sek olan kahve, hızlı içimde kalbinizde çarpıntı ve uykusuzluk yaratabilir.

Afiyet olsun..

(P.S. Yunanistan’da bir Frappe için verilebilecek en yüksek ücret 3 Euro iken İstanbul Fransız sokağında Frappe ile alakası olmayan bir içeceğe 16 TL isteyebiliyorlar. Aklınızda olsun)

FRAPPE’NİN TARİHÇESİ

Atina’nın Pangrati semtindeki büyük parkın tam karşısında 1964 yılında açıldı ‘Lentzos cafe’. Sahibi Hristo ilk başta pasta, meşrubat satıyordu. Günün birinde kahveyi az suyla mikserde çalkaladı. Tadını beğendi ama bir şey eksikti. Şeker katınca kahvenin krema gibi köpük yaptığını gördü. Biraz da süt kattı. Daha da lezzetli oldu. Biraz daha soğuk olması gerek diye düşündü. Birkaç parça da buz ekledi. Eh yudum yudum içilmesi için de pipet. Frape’nin adı-şanı kısa sürede yayıldı Atina’da. Lentzos, esnaf mekânı olmaktan çıkıp sosyetenin uğrak yeri oldu. Gün geldi tam bin bardak frape sattı Hristos.

*frappe’nin tarihçesi, 24.02.2013 tarihli Hürriyet gazetesinde yayımlanan Yorgo Kirbaki’nin yazısından alıntılanmıştır.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

8 Yorum

Loca
17 Mayıs 2015 at 18:54

Yapmayın yahu, Frapes Selanik orijinlidir. Bu yazıyı Yunanca’ya çevirirlerse, Selanikliler sizi vurur benden söylemesi :))

Cevapla

İffet Nesteren  Gürsoy
04 Mayıs 2015 at 16:20

Ελληνικο kahveyi hiç bir şeyle değişmem Yunan kahvesi hep tercihimdir

Cevapla

Anonymous
15 Mayıs 2012 at 21:18

silivriye gel 7 tl bardağı hemde nescafebib chocoofredo ve frappesi

Cevapla

    Mehmet
    25 Ekim 2012 at 19:56

    Türk Frappesi mi Yunan Frappesi mi? :)

    Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*