Son güncelleme: 24 Nisan 2018

İdra Adası

Hydra (İdra) adasını diğer yunan adalarından en büyük özellik, adada motorlu taşıtların olmaması (Belediyeye ait bir kaç küçük araba görebilirsiniz). E tabi bir şekilde ada içerisinde ulaşım gerek. O da eşekler ile gerçekleşiyor.

Yaklaşık 2 bin 700 nüfusa sahip olan adayı benim için ayrıca özel kılan ise Kanadalı meşhur şarkıcı Leonard Cohen’in de evinin bulunması.

Atina’ya gelmeniz halinde 1 gününüzü ayırıp bu şirin ve küçük adayı görmenizi tavsiye ederim. Göremezseniz, yaşamak için aşağıya doğru inelim :)

 

 yunanistan_idra_adasi_esekler

Ada yeterli büyük olmadığı için haliyle havaalanı da bulunmuyor. İdra’ya tek bir şekilde ulaşabiliyorsunuz; feribot. Adanın merkezi aynı zamanda limandan oluşuyor. Feribottan inip limanda yürümeye başladığınızda sahil boyunca bir Yunanistan klasiği olan cafe ve tavernaları görüyorsunuz.

idra_adasi_yunansitan

Eğer sahil tarafından denize girmek istiyorsanız adanın diğer tarafına ulaşmanız gerekiyor ki bunu da limandan kiralayacağınız ufak tekneler ile yapabilirsiniz. Fakat benim tavsiye edebileceğim Hydronetta cafesinden bir yandan içeçeğinizi yudumlayıp bir yandan da iskeleden denize girebilirsiniz. Üstelik limandan sadece 5 dakikalık bir yürüme mesafesi ile.
 

Eğer Atina’ya gelecekseniz bir şekilde vakit ayırıp İdra Adası’nı görmenizi tavsiye ederim. Adaya ayak basar basmaz dinginliği fark edecek ve huzur kelimesinin gerçek anlamını yaşayarak öğreneceksiniz.

Atina’dan Pire’ye Nasıl Gidilir?

Atina-Pire limanından İdra’ya feribot: 1 saat 35 dakika

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

7 Yorum

Mehmet
03 Temmuz 2017 at 17:00

Merhaba Olcay Hanım,

Daha önceleri vardı fakat bugün itibariyle Aegina-Hydra arası direkt feribot seferleri yok. Ben de siz dedikten sonra tekrar baktım ve malesef feribot bulunmuyor.

Cevapla

Erdi Ögetürk
19 Ekim 2016 at 10:13

Selamlar Mehmet Bey,

Kendim de bir göçmen olarak ilgiyle takip ediyorum paylaşımlarınızı. Öncelikle elinize emeğinize sağlık.
Sizlerden ricam Yunancayı nasıl kolaylıkla öğrenebilirim? Bununla ilgili bir kitap, site vb. bir kaynak var mıydı? Veya herhangi önerilerinize de açığım.
Bir gün yolunuz İstanbula düşerse, sizlerle tanışıp yüz yüze de tecrübelerinizi dinlemek isterim.

Selamlar,
Erdi ÖGETÜRK

Cevapla

Okan SADRAZAM
22 Temmuz 2015 at 18:56

27 Temmuz-3 ağustos arası Atinada kalacağız. 7 kişiyiz. İdra adasını gezmek istiyoruz.Bu adada 1 günde neler yapabiliriz.Denize girmek haricinde.Tarih yapılar ,öğle yemeği için uygun balık lokantası tavsiye ederseniz sevinirim.Birde Pire limanından İdraya feribot bileti ne kadardır?Çok teşekkürler.

Cevapla

  Mehmet
  14 Temmuz 2015 at 10:19

  Açıkçası İdra adası diğer yunan adaları gibi yoğun bir trafiğe sahip değil. (Adanın güzel olmadığı anlamını çıkarma buradan :P) Demek istediğim aynı gün içerisinde veya 1 gün öncesinden çok rahat bir şekilde feribot bileti bulabilirsiniz. Fakat yine de internetten almak istersen bu sayfaya bakabilirsin: http://www.ferriesingreece.com/

  Cevapla

   olcay ergülü
   02 Temmuz 2017 at 17:58

   merhabalar,

   Biz 2 gün aegina 2 gün de hydra adası ve hydradan pireye dönüş olarak bir plan yaptık ama aeginadan hydraya geçiş var diye biliyorduk acaba bu konuda bir biginiz var mı? teşekkürler

   Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*