Son güncelleme: 08 Ocak 2016

İkaria Adası: Dünyanın en uzun yaşayan insanlarının bulunduğu yer

2008 yılında National Geographic Cemiyeti tarafından yapılan araştırma neticesinde dünya üzerinde en uzun süreli yaşayan insanlar, Yunanistan‘ın İkaria Adası’nda bulunan yerliler seçilmiştir.

Gelin size bu güzel adadan bir hikaye anlatayım. Keyifli olduğu kadar aynı zamanda ilginç ve biraz da romantik bir hikaye…

stamatis_moraitis

1943 yılı Yunan savaşında yara almasına rağmen kurtulan Stamatis Moraitis, önce soluğu Türkiye’de daha sonrasında da Amerika’ya kaçarak alır. Amerika’da iyi bir yaşam kuran Moraitis, burada eşi olacak olan Yunan-Amerikan Elpiniki ile evlenir ve 3 çocuk sahibi olur. Bunun yanında refah içindeki hayatını 3 odalı bir ev ve 1951 Chevrolet ile tamamlar.

1976 yılının bir gününde iş yerinde basamakları çıkarken nefes almakta zorlandığını farkeder ve bunun üzerine doktoruna görünmeye karar verir. Doktoru tarafından konulan teşhis Moraitis’i üzer. Farklı 9 doktor tarafından da onaylanan teşhis, Moraitis’in akciğer kanseri olduğudur. Henüz 60 yaşında olmasına rağmen doktorların biçtiği ömür ise en fazla 9 aydır.

Moraitis ilk başlarda Amerika’da kalıp yoğun tedavi sürecine katılamaya karar verir. Böylelikle en azından çocuklarına yakın olacaktır. Fakat daha sonraları düşündüğünde Amerika’da ölüm ve cenaze masraflarının bu zamana kadarki tüm birikimini tamamını götürecek cinstendir. Moraitis son kararı memleketi İkaria Adası’na dönmek olmuştur. Hem son günlerini uzun zamandır hasret kaldığı topraklarında geçirecektir hem de İkaria Adası’nda toplam 200 Dolar olan cenaze masraflarından geri kalan birikimini eşine ve çocuklarına bırakabilecektir.

Son günlerini geçiren Moraitis’in çocukluk arkadaşları, kendisinin İkaria Adası’na döndüğünü duyunca Moraitis’i yalnız bırakmazlar. Saatlerce arkadaşları ile vakit geçiren Moraitis, adada beraber yürüyüşlere çıkar ve kahvehanede tavla oynar. Adada tüm evlerin irili ufaklı bahçeleri vardır. Moraitis kendi bahçesinde şarap üretmeye başlar. Ürettiği bu şarapları da arkadaşları ile beraber içer. Günde sadece bir şişe şarap ile yetindikleri pek azdır.

Gel zaman git zaman ilginç gelişmeler olur ve Moraitis güçlendiğini söyler. Günün birinde bahçesine sebze ekmeye karar verir. Kendisi belki sebzelere yetişemez ama hem güneş altında oyalanmaktan keyif alır hem de en vefat ettikten sonra eşi taze meyvelerin keyfini çıkarır diye düşünür.

Doktorların kendisine biçtiği 9 aylık süre gelir ve geçer. Fakat Moraitis halen yaşamına devam eder. Adanın yaşantısı ile herşey daha kolaydır. Canı ne zaman isterse o zaman uyanıyordur. Öğlenleri bahçesi ile uğraştıktan sonra yemeğini hazırlıyor ve sonrasında da biraz kestiriyordur. Bu esnada evine fazladan 2 oda daha inşa etmiştir. Böylelikle çocukları ziyarete geldiklerinde kalacak yerleri hazırdır.

Bu yazıyı yazdığımda Moraitis 97 yaşında son derece sağlıklı bir şekilde yaşamına devam etmektedir.

ikaria_

Adada yapılan sohbetlerde ilginç bilgilere ulaşılmış;

 • İnsanlar geç uyanıyorlar.
 • Sabah 11’den önce iş yerlerini açmıyorlar çünkü o saate kadar kimse uğramıyor.
 • Muhakkak öğlen uykusuna yatılıyor.
 • Adada hiç bir kimsede saat bulunmuyor. Söylenenlere göre evinize davet ettiğiniz arkadaşınız öğlen 12’de de gelebilir, akşam üzere 6’da da.

İnsanların uzun yaşamalarındaki sır, yediklerinin tamamı kendi tarlalarında yetiştirdikleri ürünlerin olduğu belirtilmiş. Katkı maddesi olmadan yenilen sebzelerin uzun vaadede verdiği zararlardan da sakınmış oluyorlar. İkaria Adası’ndaki bir insan günde ortalama 3 kadeh şarap içiyor ve yıllık 26 litre zeytin yağı tüketiyor. Haftada 2 defa balık ve sadece 5 ayda bir kırmızı et yiyorlar. Tabi uzun yaşamın sırlarından bir diğeride yedikleri olduğu gibi yemedikleri de. Şeker ve undan yok denecek kadar az kullanıyorlar.

Moraitis şuan 97 yaşında. Adaya dönüş yaptıktan 25 yıl sonra kendisine teşhis koyan doktarlara bunun nasıl olabileceğini sormak için Amerika’ya hastaneye gider ve aldığı yanıt ise oldukça ilginç olur: 9 doktorun 9’u da çoktan vefat etmişlerdir.

Yazı New York Times‘dan alıntılanmıştır.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

13 Yorum

hakan dogan
27 Ağustos 2017 at 11:28

Selam
Gercekten mukemmel bir sayfa emeklerinize tesekkurler cokca,yaklasik 15 senedir her sene Yunan adalarinda tatil yapan biri olarak o kadar cok bilmedigim seyi ve gormedigim adayi buradan ogrendim,simdi iki cocukla (1ve 4) Ikaria yi onerirmisin,
son sorum Izmirdeyim ve duzgun Yunanca ogrenebilecegim yer yok malesef bilgin ve onerin varmi cok tesekkurler

Cevapla

Tamer
18 Haziran 2016 at 02:47

Merhaba ;
9 Ekim ve 15 Ekim arası balayı için yunan adalarını tercih etmek istiyorum yalnız deniz kum güneş olmak şartı ile :) havalar nasıl oluyor aceba ekim ayında bilgi verirmisiniz ?

Cevapla

emre
05 Kasım 2015 at 21:52

Merhaba. her zaman paylaşımda bulunun biz de İstanbul’da hayal kurup hayata tutunalım :)

Cevapla

orhan
12 Eylül 2015 at 10:15

merhaba, belki cevaplanmasi kolay olmayan bir soru ancak yinede biraz bilgi verebileceginizi ümit ediyorum, orada bir aktif bir emehklilik icin gerekli ekonomik güc ne olmalidir? örnegin Ikeria’ya yerlestigimizi düsünelim, bize rahat bir hayat icin ne kadar para gerekli?

tesekkür ederim

Cevapla

  Mehmet
  13 Eylül 2015 at 13:52

  Merhaba Orhan Bey. Dediğiniz gibi cevaplanması çok zor bir soru. Çünkü nasıl bir emeklilikten bahsediyoruz bilmiyorum. Ama en basiti Euro-TL üzerinden bir fikir elde edebilirsiniz. Yunanistan’da asgari maaşın 500euro ortalamasında olduğunu düşünürseniz TL olarak en azından 1500-1600tl ihtiyacınız olacaktır. Minimum tabiki.

  Cevapla

demet ince
03 Mart 2015 at 20:55

Sevgili sayfa yöneticisi.
Facebook tan ve buradan sıkı takipcinizim, emekleriniz için tesekkur etmek istedim.
Yunanistan a olan aşkımdan dolayı işe ilk önce dilini öğrenmekle başladım. Yunanistan kültürü hakkında paylastiklariniz da benim için ayrı bir ışık.
Lütfen paylasimlarinizdan yoksun bırakmayın.
Sevgilerimle.
Demet İnce.

Cevapla

mehmet
02 Ocak 2015 at 23:22

merhaba. yunanistanda sonekenonik durum nedir. acaba bilgin varmı .yunanistan ekonomik krizden kutulmak için neden adalarını satmıyor. örneğin bizim dibimizdeki midilli sakız,sisam,kos gibi adaları türkiyey satarsa bence krizden hemen çıkar. sence durum nedir

Cevapla

  serdar kara
  06 Şubat 2016 at 10:27

  Mehmet sen Yunan halkını sen sanıyorsun? Ülke toprağı satılır mı? Türkiye Cumhuriyeti örneğin Bozcaada’yı İngilizlere satmaya kalksa ne hissederdin ?

  Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*