Son güncelleme: 03 Mayıs 2016

İlk Defa Oldu. Umarım Son Olur
İLK DEFA OLDU. UMARIM SON OLUR

Komşuda Ne Oluyor sayfamı açmayı düşündüğümde sadece seyahat-gezi-tatil konuları hakkında yazmayı hedefliyordum.

Yunanistan’ın ekonomisi ve ülkede yaşananlar zaten boy boy medyanın her çeşidinde bulunuyordu.

Fakat ilk defa bu kuralı bozuyorum. Ve umarım bir daha da böylesi duygular yaşamam.

Bir yabancı dili öğrenmek isterseniz o dilde dinleyeceğiniz şarkıların öğrenme aşamasında katkısı oldukça fazla olur. Sevdiğiniz bir melodiyi dinlerken, “Dur lan şunun sözlerine de bakayım, ne diyormuş” dersiniz. Ve kelime kelime bakarken zamanla ilk satır, ikinci satır, biraz da nakarat… Böyle böyle hem o dili hem de şarkıyı öğrenmiş olursunuz.

Tabi şarkıların da önemi var. Saçma bir melodiye sahip bir şarkı aklınızda pek yer etmez. Ama yunanca zaten güzel bir dil, hele ki şarkılarda da dinleyince, ister istemez keyif alıyorsunuz.

YOUTUBE FENOMENİ PANTELİS

2012 yılında İstanbul’dan çok samimi bir arkadaşım Atina’ya ziyaretime geldiğinde şehirde gezintiye çıktık normal olarak:

– Kim oğlum bu adam, her yerde aynı şarkı çalıyor.
+ Hee, bu çocuk kız arkadaşı için yazdığı şarkıyı evinin odasında gitarıyla çalıp YouTube’a yüklemiş. Oradan da meşhur olmuş.

Eğer siz de 2012 yılından sonra Yunanistan’a geldiyseniz ya da yunanca şarkılara merakınız varsa Pantelis’i muhakkak duymuşunuzdur. Duymama ihtimaliniz, Atina’ya gelip Akropolis’i görmemek ile aynı ihtimali barındırıyor çünkü.

Şarkıları her yerde çalınıp insanlar tarafından tanınmaya başladığında 29 yaşındaydı Pantelis Pantelidis. Orta sınıf bir mahalle olan Atina’nın Neo Ionia bölgesinde doğmuş. Yunan Deniz Kuvvetlerinde sıradan bir asker olarak çalışırken, hayalini gerçekleştirmek, yani müziğe ağırlık vermek için istifa etmiş birisi. Başarılı olamamak da seçenekler arasındayken Pantelis yine de sevdiği işe yönelmiş.

Önceleri küçük müzikhol tarzında yerlerde hem çalıp hem söylüyordu. Yazıdğı şarkılar içinse “Tamamen kişisel deneyimlerimden, etrafımdaki insanlar ile yaşadıklarımdan esinleniyorum” diyordu. Yine böylesi bir şarkıyı, evindeki odasında, son derece amatör bir çekimle hem gitarıyla çalıp hem de söylerken, tüm Yunanistan tarafından tanınacağını bilmiyordu tabiki. Ama Pantelis yine de sevdiği işi yapıyordu. Ve zannediyorumki mutluydu da.

Şarkılarını yazarken yaşadıklarından esinlenen Pantelidis, meşhur olduğu şarkısında ise “Söylüyorum sana, birbirinize yakışmıyorsunuz” diyordu. Bu şarkının da yer alacağı albümünü çıkardığında da “İddia ediyorum bana döneceksin”, “Yanında oluyorum” gibi şarkılarıyla aşk acısı çektiğini anlayabiliyordunuz.

Albümü artık tüm Yunanistan’da dinleniyor, bundan böyle küçük müzikhollerde değil sahneye atılan çiçek sepetlerinin 50 Euro’dan satıldığı, sahnedeki sanatçıya paket paket peçetelerin atıldığı Bouzika mekanlarında sahne alıyordu. Yapmış olduğu müzik türü ise Modern Arabesk kategorisindeydi.

Şarkılarını yazdığı kişilerden ise hiç bir zaman bahsedip onlar üzerinden prim yapmaya çalışmadı. Kendisine sorulan bir soruya ise “Kadınlar bizim hayatımız” demişti.

Bir zarf içinde, paranın 5’te 1’ini kendim harcamak için alıyorum ve geriye kalan tümünü anneme veriyorum. Çünkü o benden daha iyi hesabını biliyor.

Fakat Pantelis, yaşadığı evi, yaşantısını hiç değiştirmedi. Sıkıntılar çekerek büyüdüğünü söylediği mahallesinden hiç taşınmadı. Evinden çıktığında sokaktaki herkese selam vermeye devam ediyordu. Vermiş olduğu bir röportajda annesine olan zaafiyetini belirtmiş ve onun için “Athena” adında bir şarkı yazdığını söylemişti.

PANTELİS 10 FARKLI ÖDÜL İLE YUNANİSTAN’IN ZİRVESİNDE

2013 yılında Yunanistan’da gerçekleşen müzik ödeüllerinde “Söylüyorum sana, birbirinize yakışmıyorsunuz” albümü ile toplam 10 farklı dalda ödül almıştı. Pantelis artık Yunanistan’ın en meşhur şarkıcılarından birisiydi. Yunanistan’da birçok insanın belki de hayali olan, garanti bir iş-meslek-maaşı terk etmiş ve gönlünden geçen mesleğine geçişin, emeklerinin karşılığını almıştı.

İşim dolayısıyla Atina-İstanbul arası ilk uçuş olan 7.35 uçağındaydım. Telefonumu kapattım. İstanbul’a indim. Nasıl bir alışkanlıksa yere iner inmez telefonumun internetini açtım ve Twitter’a baktım.

Zaten şu allahın belası Twitter’da bir kez iyi, güzel bir haber öğrendiğimi hatırlamıyorum.

Pantelis sabah erken saatte geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmişti :( Bir gün önce Kıbrıs’ta konser vermiş ve Atina’ya dönmüştü. Arabada 2 kız arkadaşı daha bulunuyordu. Atina’nın en meşhur sahil yolu olan Vouliagmeni’de kullandığı Mercedes aracının kontrolünü kaybetmiş. Emniyet kemeri takılı olmadığı için de hastaneye götürülemeden aramızdan ayrılmış. Araçta bulunan 2 kızdan birisi biraz daha ağır olmasına rağmen hayati tehlikeleri bulunmuyor.

PANTELİS İLE YUNANCA ÖĞRENİN

5 yıldır Yunanistan’da bulunarak bu sayfamı güncelliyorum. Bu sefer de bu yazıyı okumanız için internetten yunanca kaynakları okuyorum. Yazıyı ise okuduklarımı anlamama sebep olan insan hakkında yazıyorum. Vefatını.

Pantelis’i fırsatını buldukça dinlerdim. Halen de dinleyeceğim. Her ne kadar gece-bar hayatını çok sevmesemde, hayranı olduğum ve yunancama katkıda bulunan bu güzel insanı bir kez olsun görmeye, canlı izlemeye gitmedim. Bir daha da gitme şansım olmayacak. Artık internette ne kadar videosunu varsa onlarla yetineceğim. Başka da şansım yok. Aslında var gibi. Bu satırları yazarken hatırladım ki cenazesi yarın doğup büyüdüğü mahallesinde bulunan kiliseye götürülecek.

Pantelis’i görmek için halen bir şansım var sanırım. Eminim yunancama yine katkıda bulunacaktır.

KALO TAXİDİ PANTELİ MAS…

Μπορεί να χάνεσαι και στην δική του αγκαλιά,
μπορεί να λιώνεις και με τα δικά του τα φιλιά,
μπορεί να νιώθεις όπως τότε ασφαλής μαζί του,
μα σε ρωτάω αυτός μπορεί να δώσει τη ζωή του…

Δεν ταιριάζετε σου λέω
τόσο αντικειμενικά στο λέω
κι άσε οι φίλες σου να λένε το αντίθετο…
Ξέρεις μάτια μου που μένω
κι όσο δίνεσαι θα περιμένω
από αντίδραση το ξέρω το έκανες και αυτό…

Μπορεί να καίγεσαι και στην δική του την ματιά
μπορεί να έχει χιούμορ και άλλα τόσα περιττά
μπορεί να νιώθεις σαν παιδί όταν ξυπνάς μαζί του
μα σε ρωτάω, αυτός μπορεί να δώσει την ζωή του…

Δεν ταιριάζετε σου λέω
τόσο αντικειμενικά στο λέω
κι άσε οι φίλες σου να λένε το αντίθετο…
Ξέρεις μάτια μου που μένω
κι όσο δίνεσαι θα περιμένω
από αντίδραση το ξέρω το έκανες και αυτό…

You maybe get lost in his hug as well
You maybe melt with his kisses as well
You maybe feel secure with him, as in the past
But I’m asking you, can he give his life away?

You don’t match*, I’m telling you
I’m telling you so objectively
and let your friends tell you the opposite..
You know, my love**, where I live
and I’ll be waiting while you give yourself away
I know, you did that as a reaction too

You maybe burn in his sight as well
He maybe has a sense of humour and much more unnecessary things
You maybe feel like a child when you wake up with him
But I’m asking you, can he give his life away?

You don’t match*, I’m telling you
I’m telling you so objectively
and let your friends tell you the opposite..
You know, my love**, where I live
and I’ll be waiting while you give yourself away
I know, you did that as a reaction too

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Seda
05 Eylül 2016 at 18:41

Yaklaşık 3 yıldır hemen hemen her gün Pantelis’in bir şarkısını dinlerim. Kasım ayında ilk kez Atina’ya gelme planı yaptım ve aklıma gelen ilk fikir de onun bir cd’sini almak ya da bir konserine gitmek oldu. Dün yine youtube’dan bir şarkısını dinlerken tesadüfen yorumlara denk geldim. Ve acı haberi geç de olsa öğrendim. Hem kendime kızdım hem de Pantelis için çok üzüldüm. Hakkındaki haberleri okurken yazınıza denk geldim. Pantelis Pantelidis’i tanıyan seven bir Türk görmek beni çok mutlu etti. Kendisini hiç tanımayan hakkındaki haberleri bile takip etmeyen(!) ama şarkılarını dinleyen ve çok seven insanları gördükçe eminim çok mutlu oluyordur. Ruhu şad olsun.

Cevapla

Bahadır
25 Şubat 2016 at 02:55

Yazınızı okurken “Den Se Sygxwrw” dinleyip bir taraftan da hislerime ayna tutan size teşekkür etmek istedim. Pantelis 2009 yılının sonlarından beri kendi çektiği amatör videolarıyla takip ettiğim her albümü,her şarkısı çıksın diye 30 saniyelik parçalarını dahi defalarca dinlediğim en çok sevdiğim bana Yunan ezgilerini en özel noktalarıyla tanıtan sanatçıydı.Hiçbir zaman Yunanistan’a gitme şansım olamadı ancak en büyük hayalim Atina’da onu canlı dinleyebilmekti.Bu ne yazık ki mümkün değil.İnanıyorum ki Pantelis bıraktığı eşsiz eserlerle hep hatırlanacaktır.Size de bu anlamda aktardıklarınız ve bizimle hislerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Rest in Peace Pantelis…

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*