Son güncelleme: 06 Nisan 2016

İlk Olimpiyat Oyunlarının Yapıldığı Yer: Panathinaiko Stadyumu
Panathinaiko Stadyumu, modern olimpiyatlara ev sahipliği yapan ilk stadyum olmasının yanı sıra, dünyada tamamı beyaz mermer tarafından yapılan tek ve en eski stadyum olarak tarihte yer alıyor.

Olimpiyat Oyunlarının başladığı yer olarak kabul edilen Yunanistan‘da başkent Atina‘da bulunanPanathinaiko Stadyumu şehri ziyaret ettiğinizde muhakkak görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor.

M.Ö 330-329 yılları arasında Yunan Politikacı Lykourgos Krestenitis tarafından yapılan bu stadyum ilk yıllarında atletik oyunlar için kullanılıyormuş.

Atina şehri, 2004 Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği için yeni tesisler yaptığı için Panatinaiko Stadyumu bütün branşlarda hizmet vermiyor. Sadece olimpiyat oyunlarından maraton yarışlarına ve atıcılık finallerinin dışında genellikle turistlerin ziyaretine açılan bu stat, aynı zamanda konser gibi kültürel etkinliklere hizmet veriyor.

Panathinaiko Stadyumu’nun ilginç özelliklerinden bahsedecek olursak… Örneğin günümüzde VIP yada Şeref tribünü diyebileceğimiz düşünce antik yunan döneminden geliyor. Aşağıdaki resimde belirtmeye çalıştım.

Yarışmaları daha iyi izleyebilmesi için en ön sırada kral ve kraliçenin için tribünlerdeki diğer koltuklardan farklı olarak 2 tane özel olarak dizayn edilmiş koltuk bulunuyor. Önceleri stadyumun A noktasında bulunan bu koltuklar daha sonra kralın yarışları daha geniş bi açıdan izleyebilmesi için B noktasına alınıyor.

 
 
 

Ulaşım ve Ücret: Şehrin merkezinde bulunan Sintagma Meydanından yürüyerek 5-10 dakika arasında gelebilirsiniz. 6 yaşa kadar ücretsiz olan ziyaretler, öğrenciler için 1,5 € tam bilet fiyatı ise 3 €. View Larger Map

 

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*