Son güncelleme: 16 Ocak 2017

Kış Mevsiminde Yunanistan Nasıl Oluyor?
Yunanistan denince ilk olarak akıllara yaz-güneş-deniz-sahil ve tabiki Yunan Adaları geliyor olacaktır. Yanlış da sayılmazsınız çünkü mevsim itibariyle Yunanistan’da bir yılın çoğunluğu güneş ve sıcak olarak geçtiğini söyleyebilirim.

Peki Yunanistan SADECE güneş-deniz-sahil mi? Tabiki hayır. Belki İsviçre’nin Alp’leri değiliz ama Yunanistan’da da kış turizm için tatilinizi geçirebileceğiniz çok güzel yerler bulunuyor.

Atina'nın simgelerinden birisi olan Acropolis'in karlar ile örtülmesi - 10 Ocak 2017

YUNANİSTAN İYİ AMA ÇEVRESİ KÖTÜ

Nasıl Türkiye’nin en soğuk bölgesi ülkenin doğusu oluyor ya. Yunanistan için ise bu durumun benzerini ülkenin kuzeyi için söyleyebilirim. Hani şu meşhur “Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası” lafı var ya, heh, işte bu söz Yunanistan’ın kuzeyini içeriyor.

Arnavutluk-Bulgaristan-Makedonya (FYROM) ülkeleri ile de komşu olan Yunanistan böylece balkanlardan gelen soğuk hava dalgasını da bir güzel sınırları içerisine alıyor. Yani biz burada donuyoruz efem.

KIŞ MEVSİMİ ÇOK SOĞUK, GERİ KALAN HERŞEY ÇOK SICAK

Abartı falan yapmıyorum. Gerçekten. Ülkede en soğuk aylar Aralık-Ocak-Şubat. Atina bahsettiğim gibi ülkenin kuzeyinde olduğu kadar soğuk olmuyor. Fakat Makedonya ve Batı Trakya bölgeleri inanılmaz soğuk oluyor. (Yunanistan’ın bölgeleri) Hava sadece soğuk değil. Aynı zamanda rutubette olduğu için istediğiniz kadar kat kat giyinseniz bile pek etki etmiyor.

30 yıl boyunca kar yağmayan Skopelos Adası
Ülkenin en sıcak yerlerinden birisi ve Afrika ile komşu olan Girit adası.
Mora yarımadasında bulunan Yunanistan'ın ilk başkenti Nafplion

Evet Yunanistan yazın güzel. Denizi ayrı, güneşi ayrı ve plajları ayrı güzel. Ama bence yaz mevsiminin yanında bir kereye mahsus kış mevsiminde de Yunanistan’a gelmenizi tavsiye ederim. Özellikle kayak merkezlerini görebilir ve hesaplı fiyatlarla tatilinizi yapabilirsiniz. Şimdiden keyfini çıkarmanız dileğimle.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

ercan ustundag
12 Ocak 2017 at 21:58

bir turk turist olarak max ne kadar kalabilir yunanistanda ?
Tesekkur ederim .

Cevapla

    Mehmet
    13 Ocak 2017 at 13:36

    Merhaba Ercan Bey,

    Tam olarak anlamadım sorunuzu. Hangi konuda tam olarak kalabilir mi diye soruyorsunuz? Vize mi? Oturma-Çalışma izni olarak mı?

    Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*