Son güncelleme: 18 Mayıs 2017

Komşu’yu Daha İyi Anlayabileceğiniz 5 Yunan Filmi

Sadece Yunanistan özelinde değil. Tüm milletler ve kültürler için geçerli. Bir ülkeyi ve insanlarını daha iyi tanıyıp anlayabilmeniz için o ülkenin sanat dallarını takip edebilirsiniz mesela.

Sinema da bunlardan birisi. Eski Türk filmlerindeki zengin kız – fakir oğlan ülke gerçeklerinden birisidir mesela.

İşte bu yazıda da Yunanistan’ı biraz daha tanımanıza yardımcı olacak 5 farklı Yunan filmini sizin için sıraladım. Müsait zamanlarınızda izlersiniz. Şimdiden iyi seyirler.

A Touch Of Spice - 2003

Bir Tutam Baharat, sadece Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri değil aynı zamanda Yunan aile yapısı hakkında da bilgi edinebileceğiniz bir film. İstanbul’da büyüyen fakat sonrasında Atina’ya taşınan Fanis, gün gelir ve İstanbul’a geri döner.

Filmde Tamer Karadağlı ve Başak köklükaya da rol alıyor. Bir Tutam Baharat’ın fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

City of Children - 2011

“Ben bu dünyaya çocuk getirmek istemiyorum” dememişler de filmini çekmişler gibi. 4 farklı hamile kadının gözünden hamilelik ve doğum sonrasını anlatan bir film. Doğum öncesi ve sonrası çiftlerin hayatlarında yaşadıkları, içine düştükleri fikir ayrılıkları konu edilmiş. Bu filmde konunun yanı sıra Atina’dan da farklı görüntüler görebilirsiniz. İzlemenizi tavsiye ederim. Fragram linki burada.

Dogtooth - 2009

Dogtooth, yani köpekdişi, 2009 yılı sanat filmi olarak çekilmiş ve Oscar’a aday olan bir film. Hatta ben bu filmi İstanbul’dayken film festivalinde izlemiştim. Açıkça söylemem gerekirse güzel ama bir o kadar da görsel açıdan ağır bir film. Dış dünya ile bağlantıyı olabildiğince koparmaya çalışan bir ebeveyn, 1 çocuk ve 2 kız kardeşten oluşan bir ailenin yaşadıkları. Evden dışarı çıkabilmek için ise bir kural var: Köpekdişinin düşmesi. Fragman burada efendim.

Eternity and a Day - 1988

Favorilerimden. Sonsuzluk ve bir gün, Yunanistan’ın efsane yönetmenlerinden Theo Angelopoulos’un elinden çıkan bir film. Aynı Yunanistan gibi, filmdeki hayatta olabildiğince ağır ve yavaş ilerliyor. Acele yok. Hayatının son günlerini yaşayan meşhur yazar Alexander ile polisten kaçarken yardım ettiği bir Arnavut çocuk arasında geçen bir hikaye. Selpaklarınızı hazırlayın. Fragmanı da buradan izleyin.

My Big Fat Greek Wedding - 2002

Evet, bu film bir yunan yapımı değil. Ve hatta bu filmin ikincisi de çıktı. Ama bu listeye almazsam olmazdı. My Big Fat Greek Wedding, (Türkçe’ye neden “Kalbinin sesini dinle” diye çevrilmiş bilmiyorum) Amerika’da yaşayan 30 yaşındaki yunan Toula, artık evlenmeye karar verir. Fakat damat adayı Amerika vatandaşıdır ve bunu ailesine kabul ettirebilmesi oldukça zordur. Bu filmi izlemenizi tavsiye etmemdeki sebep ise, filmde yunan ailesi, gerçek ile birebir benzeyen bir profil çizmekte. Fragman ile başlayabilirsiniz.

En Güzel Bonus: Rembetiko - 1983

Bu filmi -nasıl olduysa- başta atlamışım. Fakat Dimo abi sağolsun hatırlattı bana. Rembetiko -müzikal drama- şarkıcı Marika’nın 40 yıllık sanat hayatı ile harmanlanıp anlatılıyor.

Hikaye, Marika’nın 1917 yılında İzmir’de doğumu ile başlıyor. Bu filmle sadece Yunanistan değil Rembetiko müziği hakkında da bilgi edineceksnizi. Fragman.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

4 Yorum

Bilgin Alanbey
12 Haziran 2017 at 08:46

ok güzel bir çalışma yapmışsınız Yunanistan hakkında her yönü ile :) Kutluyor ve teşekkür ediyorum …

Cevapla

Ahmet ORE
18 Mayıs 2017 at 23:21

Hayatımda izlediğim en güzel Yunan filmi Theo Angelopoulos’tan Ağlayan Çayır (The Weeping Meadow)
Masal gibi bir film, herkese tavsiye ederim.

Cevapla

Nevra
17 Mayıs 2017 at 01:38

Süper bi liste olmuş. Teşekkürler

Cevapla

H.Bülent
16 Mayıs 2017 at 20:00

Teşekkürler…

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*