Son güncelleme: 05 Eylül 2013

Lazanya görünümlü yunan musakkası

Türk-Yunan mutfağında farklı isimler aynı tatlarda olduğu gibi aynı isimler de farklı tatlarda olabiliyor. Aynı isim-farklı tat örneklerinden birisi bu yazıdan öğrenebileceğiniz gibi Yunan Musakka’sı.

Aslında Türkiye’de musakka tek bir tip yemek değildir. Mesela ben (belki daha fazla vardır) patlıcan musakka ve kabak musakkası bilirim. Fakat Yunanistan’da tek bir musakka gördüm. En azıdan şimdilik. Başka var mı bilmiyorum.

Yunanca adı Μουσακά (Musaka diye okunur) olan bu yemek restoranlarda tek bir dilim olarak servis ediliyor. Mutfak konusunda ortalama bir türk erkeği bilgilerine sahip olduğumdan musakanın tarifini veremeyeceğim. Şimdiden özür dilerim :)

Ama şöyle tarif edebilirim. Alttan üste doğru; En altında patates -> patlıcan -> patates -> kıyma ve son olarak da en üstünde beşemal sos bulunuyor. Fark ettiğiniz gibi okurken bile ağır gelen bu yemeğin yanında başka bir şey yeme gereği duymuyorsunuz.

yunan_musakka

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Can
25 Ocak 2017 at 15:09

Merhabalar Mehmet Bey,

Yunan Musakkayı İstanbul’da yeme şansımız var mıdır? Bildiğiniz bir restoran var mı? Teşekkür ederim :)

Cevapla

Anonymous
21 Ocak 2012 at 21:59

Bayildim!

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*