Son güncelleme: 13 Nisan 2017

Masal gibi bir düğün ile Santorini’de evlenmek
Bana sorarsanız, dünya üzerindeki sayılı cennetlerden birisidir Santorini. Çünkü adanın oluşumu tamamen doğal afetlere dayanıyor.

Fakat adayı güzel yapan sadece bu değil. Mimari açıdan özenle korunması, tüm yapıların tek düze olması sonucunda Santorini dünya üzerinde görebileceğiniz güzelliklerin başında geliyor.

Yukarıda bahsettiğim detayların haricinde Santorini’yi popüler kılan bir diğer faktör de adanın pazarlanma biçimi.

Dünyanın bir çok farklı turisti tarafından Akdeniz’i arkanıza alarak çekilen fotoğraflar, adanın tanıtımında oldukça önemli rol oynuyor.

santorinide_evlilik_balayi3

SANTORİNİ’DE EVLENİN, AYNI ZAMANDA BALAYINIZI GEÇİRİN

Birçok yeni evli çift Türkiye’den balayı tatilleri için yunan adalarını ve genellikle de Santorini’yi tercih ediyorlar. Peki ya öncesinde Santorini’de Evlenmek gibi bir seçeneğinizin olduğunu düşünmüş müydünüz?

Bunca güzelliğin getirdiği bir diğer akım ise; Santorini’de Evlenmek. Kim masal gibi bir düğün ile evlenmek istemez ki? Emin olun, Santorini’de yapacağınız evliliğiniz ile yıllar boyu hatırlayacağınız ve hatıra olarak anlatacağınız bir düğün yaşayabilirsiniz. Üstelik adada düğünden sonra geçireceğiniz günler ile balayınızı da aradan çıkarmış olabilirsiniz. Yani bir taşla iki kuş.

EVLİLİK İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR ÇOK BASİT

Santorini’de evlenmek isteyenlerin sayısı o kadar fazla olmuş olmalı ki, evlilik prosedürleri oldukça kolaylaştırılmış durumda. Türkiye’de resmi makamlardan alacağınız çok temel birkaç resmi evrak ile Santorini’de evlenebilirsiniz. Ve bu işlemlerin ardından yunan makamlarının vereceği resmi belgeler sayesinde ile evliliğiniz Türkiye’de de geçerli sayılıyor.

Yunan makamları, Santorini’de evlenmek isteyenlere 3 farklı evlilik hizmeti veriyor.

  1. Ortodoks evliliği
  2. Katolik evliliği
  3. Sivil evlilik

Türkiye’den Santorini’de evlenmek isteyecek olanların genellikle sivil evliliği yapmak isteyeceğini düşünerek sivil evlilik hakkında bilgiler vereceğim. Tabiki isteyenler olursa benimle iletişime geçerek diğer 2 evlilik çeşidi hakkında da bilgi verebilirim.

Santorini’de evlenmek istemeniz durumunda gerekli olan belgeler, Türkiye’de evlenmek istemeniz durumunda gerekli olan belgelerden çok daha az olduğunu belirterek başlamalıyım. 3 temel ve birkaç opsiyonel belgenin haricinde herhangi bir evrak gerekmemektedir. Diyelim ki düğününüzü Santorini’de evlenerek gerçekleştirmek istiyorsunuz. İşte yapmanız gereken işlemlerin sıralaması;

1) Belirtmem gerekiyormu tam emin olamadım fakat not etmekte fayda var :) Önce işe Yunanistan’a gelebilmeniz için yunan vizesinden başlayabilirsiniz.

2) Evlilik günü alabilmeniz için evraklarınızı hazırlayıp belediyeye başvurmanız gerekiyor. Bunun için birebir olarak Yunanistan’a/Santorini’ye gelmenize gerek yok. Evlilik işlemleri ile ilgilenen organizasyon şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz. Gerekli belgeler;

a) Gelin ve damat adayının geçerli pasaportlarının fotokopisi (Çeviriye gerek yoktur)

b) Gelin ve damat adayının nüfus cüzdan suretleri

c) “Gelin ve damat adayının evlenmelerinde sakınca yoktur” temalı Yunanistan’da bulunan Türkiye konsolosluklarından alınması gereken resmi yazı

3) Yukarıda bahsettiğim 2a ve 2b maddelerindeki gerekli belgelerin öncesinde Apostille onayı sonrasında da resmi yunan makamlarından türkçeden yunancaya çevrilmesi gerekmekte.

Bahsetmiş olduğum 3 maddedeki belgeler hazır olduktan sonra yunan makamlarına başvurarak evlilik için gün alıyorsunuz. Bu noktada evlilik işlemlerinin hangi gün olacağı tamamen sizin tercihinize bağlı. Sadece bu evrakların en az 2 hafta öncesinden sunulması gerektiğini not ediniz.

Evlilik işlemleri tamamlandıktan sonra ertesi gün belediye tarafından evlendiğinize dair belgenizi alabiliyorsunuz.

Buraya kadar okuduklarınız işin bürokratik kısmı. Bundan sonrası ise organizasyon tarafı kalıyor. Bu noktada düğünü nerede yapmak istediğiniz size kalmış. Genellikle bu noktada konaklama yaptığınız otellerin bu tip organizason hizmetleri verdiğini biliyorum. Bunun haricinde Wedding Santorini sayfasına bir göz atmanızı tavsiye ederim.

santorinide_evlilik_balayi2


Sonuç olarak henüz Türkiye’de pek fazla yaygın olmasada Santorini’de evlenmek farklı olabilir. Böylece çevrenizde ilk olabilirsiniz. Santorini’de evlenebilir ve ardından da adada daha fazla kalarak aynı zamanda balayınızı da Santorini’de geçirebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar :)

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

4 Yorum

bakırköy evden eve nakliyat
18 Aralık 2014 at 16:35

dügüne bak paramı dayanır bu rüya gibi düğüne

Cevapla

Parça eşya
23 Temmuz 2014 at 16:41

Rüya gibi bir düğün fırsatı. Eminim buna kimse hayır diyemez. Herkesin hayal ettiği bir düğün bu.

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*