Son güncelleme: 19 Ağustos 2017

Aslında Lesvos ama siz Midilli olarak biliyorsunuz
Bizler adayı Midilli olarak biliriz. Fakat aslında öyle değil gerçeği. Adanın uluslararası ismi Lesvos.

Peki biz neden Midilli diye biliyoruz derseniz sebebi geçmişe dayanıyor.

1462-1912 yılları arasında Osmanlı himayesinde bulunan ada Midilli olarak anılıyordu.

Ve adanın en büyük merkezi yine aynı şekilde Midilli’dir.

Midilli Adası’nın, Türkiye’ye en yakın olduğu yer, kuzey ucu. Assos’tan yaklaşık 5.7 deniz mili uzaklıkta. Fakat Midilli adasının bu bölümünde gümrük bulunmadığı için bu iki kıyı arasında feribot seferleri düzenlenemiyor. Böylelikle feribot seferleri, 17 mil uzaklıktaki Ayvalık’tan gerçekleştiriliyor. Bu da yaklaşık 1 buçuk saatlik bir yolculuk ediyor.

Girit ve Evia adalarından sonra Midilli, yüzölçümü olarak Yunanistan’ın en büyük 3. adasıdır.

Midilli Adası

Yunanistan’ın yerel içkisi olarak kabul edilen Uzo ise Midilli adasından çıkmadır. Yunanistan’da hemen hemen tüm restoranlarda görebileceğiniz Barbayanni ve Plomari uzolarının üretim yerleri yine Midilli adasında bulunuyor. Gittiğinizde bavulunuzu doldurmanızı tavsiye ederim :)

MİDİLLİ’YE GELİP LAKERDA YEMEDEN DÖNMEYİN

Yunanistan’ın hemen hemen her yerindeki balık lokantalarında çok taze ve lezzetli balıklar yiyebilirsiniz. Fakat Midilli’ye geldiğinizde özellikle yemenizi tavsiye edeceğim Lakerda balığı Palamut balığından yapılan *Lakerda bulunuyor. Lakerda bir ana yemek değil. Genelde yanına sebzeler sunularak meze tarzında yeniliyor. Ve yanında muhakkak taze soğan bulunuyor.

lakerda_yunanistan

Midilli’ye ULAŞIM

Feribot

Uçak

Midilli’ye dilerseniz Türkiye’den dilerseniz de Yunanistan anakarasından erşimek mümkün. Midilli’ye başkent Atina‘dan günde 5 sefer, Selanik‘ten ise günde 1 sefer Aegean ve Olympic Havayolları tarafından uçuşlar bulunuyor.

Türkiye’den feribot ile ulaşmak istemeniz halinde ise Ayvalık, Dikili ve Akçay‘dan feribot seferleri düzenleniyor (Artık Dikili ve Akçay’dan seferler gerçekleşmiyor). Yaz döneminde Ayvalık’tan her gün 18.00’da  feribot seferleri bulunuyor.

Yeni gelişme: Midilli-Ayvalık arası 35 dakikaya indi!

Mitilene Tours’un sağladığı feribotlar ile Ayvalık-Midilli arası olan 1 saat 40 dakika olan uzaklık, şimdi sadece 35 dakika oldu. Ayvalık-Midilli arasına yeni sefer olarak koyulan bu tekne, haftanın belli günlerinde ise İzmir’den Midilli’ye seferler düzenleyecek.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

cengiz
24 Mart 2015 at 00:22

esas lakerda torik ten olur.

Cevapla

asil
18 Temmuz 2014 at 20:22

Evladım Mehmet,
Lakerda balığı diye bir balık YOKTUR !
Lakerda ; Palamut balığının dilim dilim kesildikten sonra kaya tuz’un da 1 ay bekletilmesiyle oluşan bir nev’i salamuradır.
Bilgin olsun, açıklamayı da düzelt …
Gözlerinden öperim

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*