Son güncelleme: 14 Temmuz 2016

Monastiraki Meydanı

İşte yine yeni bir meydan ile karşınızdayım. Monastiraki meydanına, Atina’nın Sultanahmet’i diyebiliriz.

Turistlerin yoğun bir şekilde ilk olarak ziyaret ettikleri mekanlar genelde tarihi mekan oluyor. Fakat kendinizi sadece turist bir bölge imajı ile sınırlamayın.

Monastiraki çevresinde aynı zamanda oldukça güzel tavernalar da bulunuyor. Birçok yunanın buluşma noktası olan Monastiraki, daha fazla gençlerin takıldıkları bir bölge diyebilirim.

monastraki

IMG_0101

Monastiraki meydanı Atina’da turist olarak görmeniz gereken yerler sıralamasının başlarında yer alır. Şehrin merkezinden yürüme mesafesi uzaklığında olan Monastiraki meydanı sıralı taverna ve restoranlarla dolu. Gündüzleri hediyelik eşyalar bulabileceğiniz, akşamları ise meşhur Akropolis manzaralı bir tavernada yemeğinizi yerken uzonuzu yudumlamak için vazgeçilmez bir mekandır.

IMG_01082

Mitropoleos sokağı’nda geleneksel yunan yemekleri yiyebileceğiniz sağlı sollu bir çok taverna bulunuyor. Tavsiye edebileceğim, aynı zamanda oldukça meşhur olan, yukarıda görmüş olduğunuz fotoğrafın sol köşesinde bulunan “Bayraktaris” lokantası bulunuyor. Genellikle haftasonları öğlen 5’ten sonra canlı müziğin başladığını da düşünürseniz iyi bir seçim olabilir.

Monastiraki meydanında benim fark edebildiğim dikkat çekici bir resim var. İstanbul’da Ortaköy Camii ve arka fonda Boğaz Köprüsü görüntüsünü bilirsiniz. Burada da bir benzer durum var. Bir kilise ve hemen arkasında her Atina görüntüsünden hatırlayacağınız Akropolis görünümü.. Bence güzel bir kombinasyon.

Çisdirakis (Tsisdarakis) Camisi

18. yüzyılda Osmanlı döneminde yapılan cami, bugün itibariyle müze olarak kullanılmaktadır. 1759 yılında yapılan ve adını dönemin Atina valisinden alan Çisdarakis (Tsisdarakis) camisinin yapımında Zeus tapınağından alınan bazı kolonlar kullanılmıştır. Farkındaysanız caminin minaresi bulunmamaktadır. Bu da 1821 yunan bağımsız savaşı sırasında zarar görerek yıkılmıştır.

Savaştan sonra ise cami, birçok alanda askeriyeye hizmet olarak kullanılmış, bazı dönemlerde ise hapishane görevi görmüştür. 1915 yılında yeni baştan restore edilen cami son olarak müzeye dönüştürülmüştür.

cami_monastiraki

Nerede kalınır?

Eğer hem şehrin merkezinde hem de turistik bir mekanda kalmak istiyorum derseniz önerebileceğim çok güzel bir otel var: “A for Athens“. Böylesi bir konumda fazla pahalı sayılamayacak bir ücret ödeyerek mükemmel bir teras manzarasına da sahip olabilirsiniz. Daha fazla detay için Atina’da Konaklama: Atina’da nerede kalınır? başlıklık yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Monastiraki Meydanı’na nasıl gidilir?

Sintagma Meydanı‘ndan ortalama 10 dakika içinde yürüyerek yada herhangi bir metro durağından yeşil hat üzerinde bulunan Monastiraki durağında inerek gidebilirsiniz.

Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Monastiraki sq.

GREKODOM

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

4 Yorum

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*