Son güncelleme: 25 Şubat 2017

Olympiakos Karaiskaki Stadı

Karaiskaki, Yunanistan Süper Ligi’nin en güçlü ekiplerinden biri (belki de ilki) olan Olympiakos’un maçlarını oynadığı stadyum.

Stadın ismi ise Yunanistan’ın bağımsızlık savaşı esnasında ülkesi için savaşmış ve can vermiş olan halk kahramanı Giorgos Karaiskaki’den geliyor.

Unutmadan, Olympiakos bir Atina takımı değil Pire şehrinin takımıdır! : )

Yıllar içerisinde 2 defa yenilenen Karaiskaki stadı ilk olarak 1896 yılında Olimpiyat oyunlarında veledrom olarak kullanılmış. Daha sonra 1960 ve en son halinin aldığı şekli ile tamamen yıkılıp  2004 yılında yenilenmesi tamamlanmıştır. Stadın şuanki kapasitesi toplam 32.115.

karaiskaki_1

Aslına bakarsanız diğer liglerin büyük takım stadları ile kıyaslanınca Karaiskaki biraz butik bir stad gibi duruyor. Fakat yunan taraftarların çılgınlığını biraz biliyorsanız rakip takım için 32bin küsurdan çıkan ses gürültüsü fazlasıyla yeterli oluyor.

karaiskaki_2

ÖLENLERİN ANISINA “7” RAKAMI

8 Şubat 1981 yılında Olympiakos ile AEK arasında oynanan ve evsahibi ekibin 6-0 kazandığı maçta çıkan olaylar sonucu stadın “7 numaralı” girişinde Olympiakoslu tam 21 taraftar hayatını yitirmiş. Bunun anısına sahanın kale arkasında yer alan tribünde siyah harflerle toplam 21 koltuk 7 rakamına boyalı olarak duruyor. Olympiakos’un 8 Şubat kara günü hakkında detaylı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

karaiskaki_5

Diğer bölümlerinde durum nasıl bilmiyorum. Maç olmayan günlerin dışında stadyumu ziyaret etmek istediğinizde VIP bölümünde yer alan cafeterya-restorant bölümüne alınıyorsunuz. Hoş bir yer. Bir yandan yemek/içecek keyfinizi çıkartırken diğer yandan dünyada gelişen tüm sporların yayınlandığı ekranlardan istediğinizi izleyebilirsiniz.

 

NASIL GİDİLİR?

Karaiskaki stadına ulaşım oldukça kolay. Omonia Meydanı‘ndan Piraeus tarafına giden yeşil hatlı metro ile toplam 7 istasyon sonra “Faliro” durağında indiğinizde hemen karşınızda Karaiskaki stadını görebilirsiniz.

 

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*