Son güncelleme: 20 Aralık 2016

Onassis ailesinin efsanesi: Aristotle Onassis

Onassis ailesi, Yunanistan tarihinde oldukça önemli bir noktada bulunuyor. Aristotle Onassis, iş anlamındaki başarılarının yanı sıra özel hayatı ile de ilgi çekiyor.

Onassis ailesinin tanınılırlığını başlatan ilk fertlerinden olan Aristotle Onassis, 1906 yılında İzmir Karaş’ta dünyaya geldi. Aristotle Onassis’in babası Sokrates, gemicilik ile meşguldu ve zengin denilebilecek bir yaşama sahipti. Bu sebepten çocuklarını prestijli okullara göndermişti.

Onassis ailesi, Yunanistan tarihinde oldukça önemli bir noktada bulunuyor. Aristotle Onassis, iş anlamındaki başarılarının yanı sıra özel hayatı ile de ilgi çekiyor.

Onassis ailesinin tanınılırlığını başlatan ilk fertlerinden olan Aristotle Onassis, 1906 yılında İzmir Karaş’ta dünyaya geldi. Aristotle Onassis’in babası Sokrates, gemicilik ile meşguldu ve zengin denilebilecek bir yaşama sahipti. Bu sebepten çocuklarını prestijli okullara göndermişti. Aristotle Onassis, 16 yaşındayken toplam 4 farklı dil (Yunanca, türkçe, ispanyolca, ingilizce) konuşuyordu.

1922 yılında İzmir yangını sonrasında birçok yunan vatandaşları gibi Onassis de Yunanistan’a gelmek zorunda kaldı. Daha sonrasında çok ufak bir birikim ile Arjantine göçmen olarak gitti. İlk olarak bir şirkette telefon operatörü olarak çalışmaya başlayan Onassis aynı zamanda babasının da yardımı ile Türkiye’den tütün ticaretine başladı. Türk tütününün Küba tütünlerinden daha hafif olması sebebiyle kadın içicileri hedeflemişti. Hem çalıştığı telefon operatörlüğü hem de tütün ticareti ile Aristotle Onassis, kısa zamanda finansal olarak oldukça iyi bir konuma geldi. Öyle ki 1925 yılında hem yunan ve arjantin vatandaşlığını elde etti ve aynı zamanda Yunanistan’ın Arjantin başkonsolosu oldu.

1928 yılı itibariyle Aristotle Onassis, Arjantin yaşamından tam 4 yıl sonrasında Yunanistan ile yapmış olduğu ticaretlerden yaklaşık 3 milyon Dolar değerinde iş yapmış oldu.

aristotle_queto2

ÖZEL HAYATI: ÇOCUKLARININ ANNESİ, GERÇEK AŞKI, İTİBARI

1946 yılında Alexandros ve Christina adında çocuklarının annesi olacak olan Athina Livanos ile evlendi. Athina’nın ailesi ise Yunanistan’ın en büyük taşımacılık şirketlerinden birisiydi. Her 2 çocuğu da Amerika’da dünyaya geldi.

1957 yılında Yunanistan’ın artık milli bir havayolu şirketi bulunuyordu. Şimdiki adı Olympic Air olan havayolu şirketi, Aristotle tarafından kurulmuştu ve yapmış olduğu akıllı anlaşmalar ile büyük kârlar elde ediyordu. Dönemin petrol şirketleri ile uzun dönemli kontratlar yaparak uçaklarda kullanacağı yakıtları olduğundan ucuza almaya başladı. Olympic Air havayolu şirket, 1975 yılında yunan devletine hibe edildi.

Athina ile ilişkisi devam ederken, Yunanistan’ın Opera Devi olan Maria Callas ile ilişkisi başladı. Kızının adını vermiş olduğu Christina adlı yatta kocası ve opera sanatçısı Maria’nın ilişkiye girdiğini gören Athina 1960 yılında Aristotle’dan boşandı. Bu esnada Maria da evliydi.

Aristotle Onassis’in 3. birlikteliği, 2. kez evlenmesine sebep olacak olan kişi ile oldu. ABD eski başkanlarından JFK’nin dul eşi Jacqueline Bouvier Kennedy. 1968 yılında gerçekleşen düğün, Yunanistan’da bulunan ve Onassis’in sahip olduğu Skorpios adasında gerçekleşti.

Aristotle Onassis’in oğlu Alexandros, 1973 yılında bir uçak kazasında hayatını kaybetti. Aristotle için sonun başlangıcı gelmişti. Söylenenlere göre son yıllarda yaşadığı sıkıntılar, Aristotle Onassis’in miyasteni (myasthenia gravis) olmasına sebep olmuştu. 1975 yılında solunum yetmezliğinden öldüğünde 69 yaşındaydı.

Aristotle Onassis, servetinin %55’ini hayatta olan kızı Christina’ya, geri kalan %45’i ise 25 yaşında hayatını kaybeden oğlu Alexander adına açılacak olan vakıfa bıraktı.

*Onassis hakkındaki efsanelerden bir örnek:

Aristotle Onassis, iş hayatındaki başarısının sırlarından birisi iş görüşmelerinde oldukça dikkatli olmasıdır. Öyledir ki iş görüşmesi yapacağı toplantı yemeklerine önceden karnını doyuyarak gider. Böylece görüşme esnasında yemek ile meşgul olmak yerine karşısındaki ile iş konuşmayı tercih eder. Bu yöntem ile birçok iş görüşmesinden istediğini elde ederek ayrılmıştır.

christina_teknesi

onassis_churchill

Kaynaklar:
http://www.britannica.com/biography/Aristotle-Socrates-Onassis
https://en.wikipedia.org/wiki/Aristotle_Onassis

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

3 Yorum

muco
09 Ekim 2016 at 09:33

selamun aleykum mehmet. onassis’in adını bi filmde duyunca arastirayim dedim ve bu siteyi buldum. faydali bi iş yaptığını düşünüyorum.

Cevapla

    Mehmet
    10 Ekim 2016 at 10:23

    Merhaba Muco, Çok teşekkür ederim güzel yorumların için. Sevgiler,

    Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*