Son güncelleme: 26 Temmuz 2017

Santorini

Santorini adası, Yunanistan’ın en ünlü adalarından bir tanesi.

Santorini’yi (Yada bir diğer adı ile Thira) özel kılan en büyük sebebi adanın patlamış volkanik yanardağdan oluşması.

SANTORİNİ’NİN YEREL ÜRÜNLERİ

Volkanik bir yanardağ eteklerinde bulunmasından özellikle Santorini’de üretilen şaraplar oldukça meşhurdur. Tarlalar, kuru olmasından dolayı halen eski tip yöntemler ile işlenilmektedir.

Vinsanto adında üretilen ve güneş altında kurutulmuş üzümlerden yapılan şarap en meşhurudur. Bununla beraber cherry domatesi, patlıcan, salatalık ve turşu üretimi yoğundur.

red-beach

SANTORİNİ’DE EN GÜZEL DÖNEM

Santorini’de plajlar, yanardağın patlaması ile lavların denize akması sonucu pekte güzel değildir. Bu yüzden sahil-deniz-kumsal beklentileriniz fazla yukarlarda olmasın. Fakat bununla beraber adanın mimarı yapısının aklınızı başınızdan alıp götüreceğinin garantisini verebilirim. Nisan sonu ve Ekim ayının ortaları arasında herhangi bir zamanda Santorini’yi ziyarete gelebilirsiniz.

santorini_yunan_adasi

SANTORİNİ’YE ULAŞIM

Atina’dan kalkan uçaklar 45 dakika uçuş süresi ile direk olarak Santorini’ye gitmektedirler. Ya da dilerseniz Atina Pire limanından normal yada hızlı feribot ile adaya ulaşabilirsiniz.

SANTORİNİ’DE KONAKLAMA

Adanın 2 farklı merkezi bulunuyor. Bir tanesi kuzeyde bulunan Oia bölgesi. Bir diğeri de adanın ortasında bulunan ve feribotların yanaştığı Thira bölgesi. Aşağıda bulunan seçeneklerden dilediğinize göre en uygun fiyatlar ile otelinizi seçebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

 

* yukarıda bulunan bilgiler touristorama adresinden çevrilmiştir.
 

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

1 Yorum

seda
19 Mayıs 2016 at 14:40

merhaba 1-2 günlük yunan yapmak istiyorum ama özellikle santoroni yi merak etmekteyim, yalnız geleceğim, otobüsle istanbuldan gelmek mantıksız mı? ve otobüsle nereye gelip santoroniye geçebilirim. sanıyorum konuyla ilgilisiniz. destek olursanız sevinirim.
sevgiler..

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*