Son güncelleme: 09 Kasım 2017

Selanik – Atatürk’ün Evi
HAFIZALARIMIZA KAZINAN O EV

Okul dönemlerinde tarih kitaplarından okuduğumuz ve yıllar geçmesine rağmen akıllarımızdan silinmeyen konulardan biridir Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğup büyüdüğü ev.

Hani bir fotoğraf vardır silik ve etrafı boş olan. İşte o fotoğraftaki ev dışarıdan bakıldığında halen o fotoğraftaki gibi duruyor. Tabi etrafına yeni yapılar yapılmış.

Daha da önemlisi, evin içerisi de değişiklikten nasibini almış.

Atatürk’ün evi, şimdilerde müze ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin Selanik Konsolosluğu olarak kullanılıyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse önünden/yanından geçerken dikkatinizi çeken bir yapıya sahip değil. Eğerki binanın önünde duran polis kulübesi dikkatinizi çekmezse. Konsolosluk binası olması sebebiyle sıradanlığı korumaya özen gösterilmiş gibi. En azından ben öyle düşünüyorum.

Tüm ziyaretçilere açık olan Atatürk Evi Müzesi’ni yılda ortalama 20.000 kişi ziyaret ediyor. Müzeyi, resmi tatiller dahil, haftanın yedi günü, saat 10.00-17.00 arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

*********************************************************

Yukarıda yazmış olduğum yazı 2010 yılına aittir. 2013 yılı itibariyle T.C. Turizm Bakanlığı’nın yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonrasında müze olarak kullanılan Atatürk’ün Evi, aşağıdadaki resimlerin bulunduğu yeni halini almıştır.

Yenilenme çalışmaları sonrasında Atatürk’ün Evi, öncesine göre çok daha modern bir görüntüye kavuşmuşa benziyor. Ve tabi ki olması gereken güzelliğiyle.

Fakat benim dikkatimi bir şey çekti. 2013 yılından önceki fotoğraflarda evin içerisinde Türk bayrağı bulunuyordu. Fakat yenilenmiş halindeki evde ben göremedim. Siz gördünüz mü?


NASIL GİDİLİR?

View Atatürk’ün evi in a larger map

Son güncelleme: 9 Kasım 2017

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

4 Yorum

Ozgur Ozuysal
03 Ağustos 2017 at 15:42

Atatürk evinin kapalı olduğu bir gün var mı?

25-30 Ağustos arası Selanik’e gideceğim. İstediğim zaman ziyaret edebilir miyim?

Cevapla

    Mehmet
    06 Ağustos 2017 at 14:13

    Pazartesi ve resmi tatiiller hariç 10-17 arası açık oluyor.

    Cevapla

battal
04 Kasım 2016 at 18:49

konsolosluğun resmi sayfasında Atatürk’ün evinin pazartesi kapalı olduğunu yazıyordu.

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*