Son güncelleme: 06 Mart 2013

Selanik – İzmir arasında kruvaziyer ve denizyolu işbirliği

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın, Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris’e yaptığı ziyarette iki kent arasında en kısa sürede gemi bağlantısı kurulması ve kruvaziyer turizm konusundaki işbirliğinin arttırılması için çalışmaların arttırılması konusunda görüş birliğine varıldı.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanistan’ın Volos Kenti’nde düzenlenen “Doğu Akdeniz’de Kruvaziyer Turizmi ve Geleceği” toplantısının ardından Selanik’e geçerek Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris’i ziyaret etti. Butaris, Demirtaş’a Selanik, Kavala ve Dedeağaç Limanlarının özelleştirilmesi, Selanik Limanı’nın özelleştirilmesi kapsamında buraya bir Lojistik Destek Merkezi Kurulması ve Tuna Nehri’ndeki Bulgaristan Limanı’na demiryolu bağlantısının iyileştirilmesi çalışmaları konusunda bilgi verdi. Demirtaş, Selanik’te bir Lojistik Destek Merkezi kurulması ve Dedeağaç Limanı’na tren yolu bağlantısı kurulmasında T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın görüşlerini sorduğunu, Oda olarak da olumlu görüş verdiklerini söyledi.

selanik-foto2

Selanik` in turizm fuarlarında Yunanistan’dan bağımsız bir destinasyon olarak tanıtımı konusunu öneren Demirtaş, şehrin marka kent ve görsel kimlik çalışmaları ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Demirtaş, “İzmir ve Selanik, Ege’nin iki yakasında birbirine çok benzeyen, iki kentte yaşayanların birbirine karşı büyük sıcaklık duyduğu kentler. Selanik’e bu gelişimizde görüşlerimiz daha da pekişti. İki kent arasında işbirliğini arttırmalı, iki kent arasında deniz yolunu kurmalı ve kruvaziyer turizmde işbirliği yapmalıyız” dedi. Demirtaş ile Butaris görüşmesinde iki kent arasında en kısa sürede gemi bağlantısı kurulması ve kruvaziyer turizm konusundaki işbirliğinin arttırılması için çalışmaların arttırılması konusunda görüşbirliğine varılırken, yine kruvaziyer turizmi ve özelleştirme konusunda Demirtaş ile Selanik Liman Başkanı’nın da bir araya gelerek görüşmesine karar verildi.

Butaris ayrıca İzmir Ekonomi Üniversitesi ile Selanik`teki bir üniversite arasında ilişkiler geliştirilmesi konusunda çalışmalara başlanması için destek vereceklerini belirtirken, Demirtaş da bundan mutluluk duyacaklarını belirtti. Selanik’in turizm fuarlarında Yunanistan’dan bağımsız bir destinasyon olarak tanıtımı konusunu öneren Demirtaş, şehrin marka kent ve görsel kimlik çalışmaları ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

selanik-foto3

TÜRK ESERLERİ ONARILIYOR

Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, Atatürk’ün evinde yapılan düzenleme çalışmalarının yakın zamanda tamamlanacağını, bir törenle açılış yapılacağını ve törene T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de geleceğini belirtirken, Demirtaş’ı da törene davet etti. Butaris “Bugün Selanik kentinin belleğinde önemli mekanlar var. Bunlardan biri, Jöntürkler Hareketi’nin başladığı, 2.Dünya Savaşı` nda Auswitchz` e gönderilmek üzere şehrin Yahudileri burada toplattırıldığı, tütün işçilerinin gibi büyük işçi hareketlerini burada yaptığı ve bugün otopark olarak kullandığımız Eleftheria (Hürriyet) Meydanı. Meydanın düzenlenmesi ve şehrin belleğine kazandırılması için çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Atatürk’ün evi, camiler ve bazı evler de öyle. Bunları yıkmak yerine mutlak surette korumalıyız.” 3 yıl Selanik’te sürgünde yaşayan Abdülhamit`in evinin restorasyonun ve ziyarete açılması konusunun da gündemde olduğunu belirten Butaris, ayrıca Ramazan ayında Yeni Cami’nin bir günlüğüne duaya açılması konusunda girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Görüşmenin ardından Butaris, Demirtaş onuruna bir öğlen yemeği verirken, yemekte Demirtaş İzmir’de doğan ancak Selanik’te yaşamakta olan iki Yunanlı ile karışlaştı. Yunanlı kadınlarla sohbet eden Demirtaş, onları İzmir’e davet etti.

Denizhan Güzel

komsudaneoluyor.net

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*