Son güncelleme: 11 Kasım 2016

Selanik’in Küpeli Belediye Başkanı Boutaris
O, 68 yaşında bir delikanlı. Yüzündeki derin izlerden her birinin ayrı öyküsü, ellerinde çizilmiş onca dövmeden her birinin ayrı hatırası var.

Kulağında küpesi, spor kıyafetle dolaşır. Filtresiz Camel marka cigara içer, arabası Alfa Romeo’yu da hızlı sürer.

O, çok zengin bir adam. İş hayatında çok başarılı. Babasından devraldığı ve Yunanistan’da kırmızı şarabı şişeye ilk koyan Butaris Şarapçılık’ı kardeşi Kostas ile ülkenin en büyük markalarından bir haline getirdi. Sonra günün birinde “İnsanlara pazar günleri ya da bayramlarda kutlamalarda içecekleri kaliteli neşeli ve ucuz olmayan şaraplar sunmak istiyorum” diyerek yolunu ayırdı kardeşiyle.

Şaraptan kazandığını şaraba yatırdı. Kendi üzümlerini, kendi bağlarında yetiştirmeye başladı. Koskoca Butaris imparatorluğuna sırtını çevirip kendi markasını kendi efsanesini kurdu. ‘Kir Yani’ yani ‘Yani Bey’ şaraplarını üretti. Birkaç yıl önce işi iki oğlu Mihalis ile Stelyos’a devretti. Ancak hala bağlarına gidiyor muntazaman üzümlerini teftiş ediyor. Aile en son Çin’de, Pekin’in batısında büyük bağlar satın aldı.

Türkler ile Yunanlar kardeştirler

O, zengin olduğu kadar mütevazı biri. Öyle lüks pahalı mekanlarda boy göstermez. Dostlarıyla salaş yerlerde eğlenir hep. Yaşadığı şehirde onu herkes tanır. İflah olmaz bir alkolikti. Sarhoş dolaşırdı yollarda ve eve döndüğünde yığılıp kalırdı. Günün birinde tak demiş olsa gerek canına, “İçimi temizleyeceğim” deyip ABD’ye gitti. Aylar sonra da tertemiz döndü. Yıllardır tertemiz.


28 Kasım 2010 tarihli Yorgo Kirbaki’nin Hürriyet gazetesinde yazmış olduğu yazıdan alıntılanmıştır.

2016 yeni yılı sebebiyle haftasonu için Selanik’e gittim. Ucuz uçak bileti bulmuştum ve neden olmasın dedim. Selanik’e indiğim günün akşamında şehrin en meşhur tavernalarının bulunduğu Ladadika bölgesine gittim.

Yolda yürürken Boutaris’i fark ettim. Yanında bir başka arkadaşı ile Selanik’in soğuğunda yavaş yavaş yürüyordu. Hemen yanına gittim ve acaba resim çekilebilir miyiz diye sordum. “Tabi”, dedi. Sonrasında da sordu: “Nereden geliyorsun?” Türk olduğumu anlayınca hemen “Tamam, Tamam” diye ekledi ve işte bu selfie’yi çektik :)

Selanik'e gelipte Kir Gianni ile görüşmemek olmazdı :)

Posted by YUNANİSTAN / KOMŞUDA NE OLUYOR? on Friday, 1 January 2016

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*