Son güncelleme: 15 Ekim 2017

Sıcak Havaların Olmazsa Olmazı Yunan Kahvesi Freddo Espresso

Ade gelin size buraların enfes mi enfes, içimi keyifli mi keyifli bir kahvesinden bahsedeyim.

Türkiye’de yaşayanlar için gündelik hayat içerisinde çay olmazsa olmazdır. O yüzden Yunanistan seyahatlerinizde çay eksikliğini hissedeceksiniz çünkü Yunanistan tam bir kahve-ler ülkesi.

Çeşit çeşit kahveler var. Sıcağı var soğuğu var. Var da var anlayacağınız :)

SOĞUK KAHVELERİN KRALI FREDO

Direkt ilginç olan konudan başlıyorum. “Freddo” kelimesi aslında yunanca değil italyanca. Freddo, italyancada “soğuk” anlamına geliyor. E espresso kahvesi de sıcak oluyor. İşte bu ikisi beraber olunca -iki bilinenli denklem gibi- soğuk bir kahve ortaya çıkıyor :)

Yunanistan’a ilk geldiğim yıllarda Frappe‘ciydim. Çünkü Selanik‘te herkes sokaklarda, kafelerde Frappe içiyorlardı. Ben de nasıl heyecanlıyım. Her gün Frappe içiyorum. Hayatımda kahveyle hiç işim olmamış. Bak hele. Selanik’te özentilikten Frappe’siz güne başlamıyordum :)

Fakat bu Frappe oldukça ağır bir kahve. Çünkü yapımı esnasında kahveyi yakmıyorlar. Direkt nescafe tarzı kahveyi suyun içine atıp karıştırıyorlar. Ve bu da içerken dikkatli olmanızı gerektiriyor çünkü kalp çarpıntısı yapabiliyor. Düşünsenize Selanik’e tatile geliyorsunuz. Sahilde keyif yaparken çat, kalp krizi. Neden? Vallahi Frappe içiyorduk :)

FRAPPE OUT – FREDDO ESPRESSO IN

Artık belli bir zaman geçtikten sonra yeni tatlar keşfetmeyi istiyordum. Ve Freddo Espresso ile tanışmam da böyle oldu. Frappe’ye göre içimi çok daha hafif. Daha keyifli. Yunanistan’da hemen hemen herkes kahve içtiği için sokaklarda kolaylıkla ufak ufak, sadece kahve yapan mağazalar görebilirsiniz. Ve yine neredeyse hepsi süper kahve yaparlar.

Fast food gibi düşünün. Kahve siparişini veriyorsun. 60 saniyeden az bir sürede kahveni alıp 1.40-1.50 Euro ödeyip mutlu oluyorsun :) Çok güzel değil mi? Detaylıca tarifini vermek yerine her gün evimin yanında bulunan kafeteryadan aldığım kahvenin videosunu çekeyim dedim. Ufak ufak notlar

  • Eğer kahve gurmesi değilseniz sıradan bir kafeteryadan alabilirsiniz.
  • Kimi zincir mağazalarda farklı kahve seçenekleri oluyor: Afrika kahvesi veya Arap kahvesi gibi.
  • Şekersiz içerseniz biraz sert olabilir. Çok az şeker tavsiye ederim. Bunun için Freddo Espresso + me ligi zahari diyebilirsiniz.
  • Son olarak, kahvenin keyfini daha da çıkartmak isterseniz, siga siga içmenizi tavsiye ederim :)

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Mehmet
22 Ekim 2017 at 02:37

Merhaba Melek,

Çok teşekkür ederim güzel sözlerin için. Yunanca için seni çok önemli bir kaynak ile tanıştırmak isterim. Aggeliki: https://goo.gl/fn8xiU

Resim ile ilgili workshoplar hakkında hiç bi bilgim yok. Ama bu sayfada bazı workshoplar oluyor. Kontrol edebilirsin: https://www.xpatathens.com

Sevgiler,

Cevapla

Melek Yurtdinc
20 Ekim 2017 at 14:19

Merhaba mehmet bey, bilgiler için çok teşekkürler.. anlatımınız çok güzel ve net, çok yardımcı oluyor.. ben kasım ayının ilk haftası gibi Selanik’e gideceğim.. orada bir arkadaşımın evinde kalacağım.. bir ay kadar kalabilirim.. çat pat Yunancam var biraz daha öğrenmek ve pratik yapmak istiyorum.. uygun fiyatlı bir kurs bulmak istiyorum.. dinamik emekliler için internetteki seçeneklerin dışında, ki hem çok pahalılar hem de bir kaç aylık süreç gerekiyor, başka seçenekler var mıdır? varsa, çok sevineceğim.. Özel merakım resim sanatı, ve resim yapmayı çok seviyorum.. varsa orada bir workshop’a da katılmak isterim, bu durumda seyehatimi daha da uzatabilirim.. yardımlarınızı bekliyorum.. Sevgi ve selamlarımla, melek

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*