Son güncelleme: 05 Kasım 2017

Sintagma Meydanı’nın Pazar Geleneği Efsun Asker Nöbet Değişimi

Yunanistan’ın ya da daha doğrusu Atina’nın böyle bir geleneği var arkadaşlar.

Her pazar günü yaşanıyor. Hatta her saat başı da yaşanıyor.

Atina’ya geldiğinizde ister istemez yolunuzun düşeceği Sintagma Meydanı’nda Efsun Asker nöbet değişimi yaşanıyor.

Bi saat başında yolunuzu denk getirip izleyebilirsiniz.

YUNAN ORDUSUNUN ÖZEL BİRLİĞİ

Efendim bu Efsun -ya da yunanca ismi ile Çolyades- askerleri Yunan ordusunun özel birliklerine bağlı askerler oluyor-muş. (Ben de yeni öğrendim ve hemen sizinle paylaşayım dedim)

Ve bu askerler SADECE parlamento binasını, parlamento binasının hemen önünde bulunan savaşlarda kaybedilen askerlerin anısına bulunan anıtı ve hemen parlamanto binasının arkasında yer alan Cumhurbaşkanlığı bölgesini korumak ile görevliler.

HER SAAT BAŞI DEĞİŞİM

Bu Efsun askerlerin her biri 48 saat içerisinde 1’er saatten olmak üzere 3 defa nöbet tutuyorlar. Yani bir asker 48 saat içerisinde minimum 3 saat hiç kıpırdamadan durmak zorunda. Vay canına!

Aramızda kalsın, bu askerlerin üniforması etekten oluşuyor. Ve bu eteğe dikkatlice bakarsanız fark edersiniz. 400 tane pile bulunuyor. Bu 400 ne oluyor? 400 yıl. Peki nedir bu 400 yıl Yunanistan için önemli olan? :) E kadarını da siz düşünün artık :P

PONPONLU TAKUNYA NEDEN?

Şimdi size mükemmel bir ince bilgi veriyorum. Bu askerlerin bir de takunya tarzı giydikleri bi ayakkabı bulunuyor. Ve bu ayakkabının ucunda da bir ponpon var. “Laaann? Bu nasıl bi’ askerlik” demeyin. Hemen anlatıyorum.

Şimdi efendim bu kıyafetler modaya aykırılık olsun diye üretilmemiş tabi. Bu kıyafetler Yunanistan’ın bağımsızlık savaşı sırasındaki Kleftes ve Armatoli isimli savaş ekiplerinden ikisinin giydiği kıyafetlerden esinlenilmiş. Ve bu ekibin askerlerinin ayakkabılarında bu ponponlar var-mış. Bu ponponların amacı ise ayakkabının ucunda bulunan bıçağı kamufle etmek. Olur da askerler savaşta esir düşer, silahları alınırı. Son bi hamle olarak ayakkabının ucundaki bıçakla devam ederler.

Nasıl ama? Ben ilk duyduğumda çok etkilenmiştim :)

PAZAR GÜNÜ SAAT 11’DE

Pazar günü ise tüm birliğin bando eşliğinde yürüyüşü gerçekleşiyor. Parlamentonun hemen yanından başlayıp binanın önüne geliyorlar.

Tabi bu tüm birliğin değişimi sadece pazar günleri gerçekleşiyor ve saat sabah 11’de başlıyor. Genelde kalabalık olduğu için biraz erkenden yerinizi almanızı tavsiye ederim.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*