Son güncelleme: 21 Ocak 2018

Türkiye’de Lise Bitirip Yunanistan’da Üniversiteye Başlamak

Yurtdışında üniversite okumak bir çok kişinin hedefleri arasında oluyor. Üniversite imkanları, gitmiş olduğunuz ülkeden öğrencilere verilen imkanlar, yeni bir dil öğrenme, farklı kültürler vs vs…

Birden farklı sebepler ile yurtdışında üniversite okumak isteyebilirsiniz. Ve yurtdışında üniversite okumak istediğiniz ülkeler arasında Yunanistan da olabilir.

Peki lise öğreniminizi Türkiye’de bitirip Yunanistan’da üniversite okumak için ne yapmanız gerekiyor? İşlemlere nereden başlamalısınız?

Yurtdışında Üniversite Okumak

Komşuda Ne Oluyor olarak bu sefer benim sizin yardımınıza ihtiyacım var :) Bugün lise-üniversite yıllarımdan çok uzak olmam bir yana Türkiye’de sürekli değişen bir eğitim sisteminin olmasını da eklersek prosedürlerin oldukça detaylı ve hatta komplike olduğunu söylememiz gerekecektir.

Yunanistan ile ilgili bir çok soru alıyorum. Bu soruların yanıtlarını eğer biliyorsam bizzat size yanıt veriyorum. Eğer bilmiyorsam da işin ehli kişisine yönlendiriyorum. Sorunuza bir şekilde yanıt buluyoruz anlayacağınız.

Selanik Aristotle Üniversitesi

Yunanistan’da Üniversite Okumak için Nereden Başlamalı?

Bana gelen sorular içerisinde bir konu var ki kesinlikle destek olamıyorum sizlere. Hatta bu konuda uzman olan bireysel ve kurumsal kişilere yazmış olsam da yanıt alamıyorum malesef. 

Danışmanlık kurumlarına yazdım. Bir beklentim olmadan sadece bilgi vermelerini istedim. O da olmadı. Ve bu iş biraz kısır döngüsüne girdi.

Ben de en sonunda karar verdim ve siz Komşuda Ne Oluyor sayfası takipçilerine sormakta karar kıldım :)

Adım Adım Yunanistan’da Üniversite Okumak

Bir senaryo üzerinden gidelim. Türkiye’den İstanbul, Ankara, Bolu, Amasya veya herhangi bir yerinden bir öğrenci liseyi tamamladı ve üniversite sınavları aşamasına geldi. 

Ve bu öğrenci, Türkiye’de değil Yunanistan’da üniversite okumak istiyor. Ne yapması gerekiyor?

  • Türkiye’deki üniversite sınavına girmesi gerekiyor mu? 
  • Eğer evet ise, Türkiye’de üniversite sınavından ne kadar puan alması gerekiyor?
  • Lise puan ortalaması veya buna benzer bir alt limit var mı?
  • Yunanistan’daki üniversite ile iletişime geçmesi gerekiyor mu?
  • İletişim, öğrencinin kendisi tarafından mı kurulması gerekiyor yoksa Türkiye’de bir kurum var mı?
  • Yunanistan’da/yurtdışında üniversite okumak için ekstra bir sınava girilmesi gerekiyor mu?
  • …….

Ve bunun gibi benim aklıma gelmeyen fakat bu süreçte karşılaşılacak başka aşamalar var mı? Komşuda Ne Oluyor sayfasında Yunanistan hakkında bir çok bilgiyi sizinle paylaşmak, sizlere faydalı olacağını düşündüğüm ya da çok fazla soru gelen ortak konular hakkında doğru ve güncel bilgiler vermek istiyorum.

Yunanistan’da üniversite okumak da bu sorulardan bir tanesi ve bu soruya yanıt verebilmem için sizin yardımınıza ihtiyacın var.

İsterseniz katkılarınız sayesinde siz de bir başkasına yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim :)

Bu yazıya Facebook sayfamda paylaştım ve oradan da yardımcı olmalarını istedim. Çok şasnlıyız ki Ahmet Mercan isminde bir arkadaşımız konu hakkında oldukça faydalı bilgiler verdi.

Aşağıda bulunan konu başlıklı bilgilerin hepsi kendisine aittir. Ben sadece derlemesini yaptım. Umarım ihtiyacı olan kişilere ulaşır bu bilgiler :)

Özel Üniversite ve Devlet Üniversitesi

Eğer sorunuz Yunanistan’da devlet üniversitesinde lisans okumak ise (özel üniversiteler genelde 7-8 bin euro’dan başlıyor) Öncelikle iki seçenek var; İngilizce ve Yunanca. İngilizce için bölümler çok kısıtlı. Atina Kapodistrian Üniversitesi’nde Mediterranean Studies var ve IELTS 6.5 istiyor. Veya Selanik’te bir ya da iki bölüm olması gerekiyor.

Yunanistan’da Üniversite Okumak için Ekstra Sınav Yok

Şimdi gelelim Yunanca’ya. Türkiye’de bir sınava girilmesi gerekmiyor. Liseyi bitirmiş olmak yeterli. Ama şöyle bir sıkıntı var; Yunanca bilmeyen kişi direkt olarak üniversiteye kayıt olamıyor. İlk önce lise puanıyla bir okula atanıyor. Sonra orası o kişiye gelecek sene için reserve ediliyor ve o sene siz Atina ya da Selanik’te Yunanca kursuna gidip B2 sınavını geçeceksiniz. (Sınavlar yılda iki kez; Mayıs&Eylül. Kapodistrian Ünivertsitesi (Atina’da bulunuyor ve Yunanistan’ın en eski devlet üniversitesi. 8 aylık haftalık 20 saatlik eğitim 740 euro idi)

Bu koşulu kabul ettiğinizi varsayıyorum. Ardından transkripti alıp Yunanistan Başkonsolosluğu’na gidip orada eğitim bürosundan notlarını Yunan sistemine çevirilmesi gerekli. (0-20 arası bir not olacak) Sonrasında Temmuz ayı ortalarında Yunanistan’da öğrenci yerleştirme başlıyor. Tam o ara başvuru linki açılıyor internet sitesinde. Online formu doldurup 20 tane üniversite ya da TEİ seçiyorsunuz (TEİ’ler Türkiye’deki MYO gibi ama biraz daha üst seviyede. Teknik üniversite diyebiliriz). Devlet yabancı öğrenci kontejanından sizi puanınıza denk gelen bir üniversiteye yerleştiriyor.

Kayıt Olmadan Vize Yok. Vize Yoksa Kayıt Yok

Gelelim işin saçma sapan kısımlarına; Dil okuluna kayıt yaptırıp D tipi vize alabiliyorsunuz. Ama dil okuluna kayıt yaptırmak için Yunanistan’da bizzat müracat etmeniz gerekiyor. Vize olmadan kayıt olamıyorsunuz ve kayıt olmadan vize alamıyorsunuz. (Ben vekalet vermiştim arkadaşıma o şekilde yaptırdım). Sonrasında bu başta bahsettiğim 740 Euro’yu dil okulu için bankaya yatırıyorsunuz ve sonrasında dekontu ve online başvuru formu çıktısıyla alıp başvuru yapıyorsunuz. Sonrasında bu evrakların kopyaları ve kabul evrağı ile konsolosluktan vizenizi alabiliyorsunuz. Düşünün dil okulu böyleyse üniversite başvuru süreci nasıldır artık. İngilizceniz varsa şöyle alalım. Ve ek olarak burası da var.

Danışmanlık Firmalarını Tavsiye Etmem

Danışmanlık firmalarını (aslında bir firma var o da Taksim’de) hiç önermem. Neden mi ? Dil okulu ücreti 740 Euro, üniversite ücretsiz. (Ancak yeni yasaya göre evrakları Yunanistan’da çevirtmek gerekli bakanlıkta, o biraz pahalı) Onun dışında hiçbir ücret yok.

Ama danışmanlık firması bana 10-15bin Euro fiyat çıkarmıştı ve çeviriler hariç :))) 

Desteği için Ahmet’te tekrar teşekkür ederim.
Son Güncelleme: 20 Ocak 2018

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Ceyda Baykal
20 Haziran 2018 at 23:09

Merhaba bu yunanistanda ğniversite tercihlerini yaptığımız sitenin linki nedir acaba

Cevapla

emel dinçer
09 Nisan 2018 at 02:44

siteniz için teşekkürler sizi takip ediyorum

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*