Son güncelleme: 25 Kasım 2016

Türklerin Yunanistan’da Yaptığı Yanlışlıklar
Aslında başlığa “yanlışlık” yazmam pek doğru olmadı Sevgili okurlar.

Yani kime göre, neye göre yanlış diye sorabilirsiniz haklı olarak.

Şöyle açıklayayım. Yunanistan tatilinizden alabileceğiniz keyif, zevk 5 olacaksa bu yazıdan sonra 10 birim olabilir.

İstemez misiniz? : )

Türkiye’den tatil veya iş amaçlı Yunanistan’a gelen/gelecek olan sizler ile müsait oldukça buluşmaya çalışıyorum. Genelde mesai saatlerime denk geliyorsunuz ama eğerki tatil günleri veya haftasonu Atina’da olacak olanlarınız ile olabildiğince buluşmaya çalışıyorum.

Yani demem o ki, Yunanistan’a gelen Türk turistlerin ne gibi ihtiyaçları olduğunu az çok kestirebiliyorum. Çünkü genel de istekler -çok normal olarak- benzerlikler gösteriyor.

“Alışveriş yaptım, Tax-Free nasıl alırım?” veya “Et konusu hassas bir durum, nerede yiyebiliriz?” gibi ortak bir çok sorular geliyor. Buraya kadar her şey normal. Yabancı bir ülkede, isteyip fakat nasıl olacağını bilmediğiniz konular hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Benim anlatmak istediğim bir başka konu. Gündelik yaşantınızda zaten yapabildiğiniz şeyleri neden Yunanistan’da da yapmak istiyorsunuz?

Farkındayım, fazla uzattım. Hemen sıralamaya geçiyorum : )

1) AVM Bulamazsa Ölecek Hastalığı

Artık sadece İstanbul da değil. Türkiye’nin hemen hemen her ilinde AVM bulunuyor. Hem de öyle 1-2 tane değil. Her ilçede, her mahallede bir AVM bulunuyor. Ve sen de zaman buldukça, canın sıkıldıkça oraya gidiyorsun.

Neden bi de 4-5 gün için geldiğin Yunanistan’da AVM arıyorsun ki? Hem bir şey söyleyeyim mi, bak yalanım varsa sabahları Frappe içmek nasip olmasın, koskoca başkentte 2 hadi bilemedin 3 tane AVM var. Değmez yani. Sokaklar çok daha güzel. Sokaklara inin sokaklara!

2) Bu Ne Biçim Musakka?

Yemekler konusunda haklı olabilirsiniz. Yıllardır şehir efsanesi olarak ağızdan ağıza dolaşır Türk ve Yunan kültürlerinin birbirine benzediği. %100 yanlış olmamakla beraber bir çok konuda 2 kültür arasıdan siyah-beyaz kadar fark bulunuyor.

Yunan yemekleri ise siyah-beyaz ile olmasa da içinde gri bölgeleri barındırıyor. Örneğin Türk mutfağında bulunan bazı yemekler, Yunan mutfağında da aynı isimle bulunuyor. Peki yemeğin tadı-görünüşü aynı mı? Kesinlikle değil. O yüzden bu ince ayrıntıyı bilerek yemek siparişinizi veriniz. Beklediğiniz gibi gelmezse, “Aaa bu da çok farklıymış janım yaa” diyin. Amaç karın doyurmak değil mi?

3) Sirtaki Yapacağız, Tabak Kıracağız

sirtaki_yunanistan

Yunanistan’da eğlence sektörü olayı nasıl pazarladıysa artık, Yunanistan’a gelipte “Tabak kırılan tavernalar nerede” diye sormayan bir Türk’e rastlamadım : ) Evet, Türkiye’de böylesi bir algı bulunuyor. Her ne kadar kriz söz konusu olsa da eğlence dünyası en güçlü sektörlerden birisi Yunanistan’da.

Bouzoukia mekanlara gittiğinizde eğlenceler sabah saat 7-8’e kadar devam eder. Sahneye gül veya peçete atılır. Ama vallahi tabak kıranları görmedim. Bir seferinde bir tavernada “şangııırrtt” diye tabak kırıldığınız duydum. Aha dedim başlıyoruz. Meğersem servisi taşıyan garson tepsiyi düşürmüş.

Demem o ki, Türkiye’ye yakın olan adalarda belki arz-talep doğrultusunda tabak kırma yaşanıyor olabilir. Fakat Atina ve Selanik için söyleyebilirim ki tabak kırma yaşanmıyor.

4) Euro-TL Para Çokomel Eğrisi

euro_doviz_birimi

Bu durumu anlayışla karşılıyorum. Ama yazının başında da dedim ya. Seyahatiniz sonlandığınıda mutluluk seviyenizi olabildiğince yukarıda tutmak istiyorum.Üstelik bu davranışı sadece Yunanistan’da değil tüm yurtdışı gezilerinizde yaşadığınızı biliyorum.

Nereden mi biliyorum? Kendi ailemden tabiki : ) Malumunuz TL gibi dezavantajlı bir para birimine sahip bir ülke Türkiye. Edirne’den dışarı çıkınca paranın değeri anında 3’e bölünüyor. Eh, Yunanistan’da da Euro para birimi var. Buraya geldiğinizde vitrinlerde, mağazalarda ve lokantalarda bütün fiyatlar hemen kafada 3-3.5 ile çarpılıyor. Yapmayın!

Türkiye’den çıkarken ne kadar para harcayabileceğinizi hesaplayın ve Euro’ya çevirin. Artık tatiliniz boyunca siz de bir Euro para birimine sahip bir vatandaş gibi gezin. Euro’larınız bitiyorsa anlayınki fakirleşiyorsunuz. TL’ye çevirince zaten fakiriz : )

5) "Bu Servis Tabakları Neden Değişmiyor?"

greek_yunan_taverna

Şimdi siz Türkiye’den alışmışınızdır her porsiyon için ayrı ayrı servis tabaklarının gelmesine. İlk olarak oturursun başlangıçlarla beraber servis tabağı.. Ara sıcak gelir servis tabağı.. Salata gelir servis tabağı.. Ana yemek, servis tabağı.. Tatlı-meyve servis tabağı.. Hesabın bile ayrı servis tabağı ile geldiğini gördüm. Tabi yeni servis tabağı gelince, bir öncekilerin masadan kalkması gerekiyor.

O kadar para vereceğim. Pis pis mi oturacağım gardaaşımmm!!

Yunanistan’da durum biraz farklı. Bir tane tabak gelir. Sofradan kalkana kadar aynı tabakla olursun (Tabi biraz abartı yapıyorum. Garsondan isterseniz 2. tabakta gelir tabi : )) Buradaki mantık Türkiye’dekinden ters işliyor aslunda. Garson tüm yemeğiniz boyunca kesinlikle başınızda bekleyipte “Aman yemeği bittiyse hemen servis tabaklarını yenileyeyim” diye düşünmez. Garsonun başınızda beklemesi veya yemeğinizin bitmeden masadaki tabak-çatal-bıçak-bardak gibi servis araçlarına dokunulması biraz saygısızlık olarak görülüyor. Ne zaman hesabı istersiniz, işte o zaman masa temizlenmeye başlar.

O yüzden “Iyyykk, insan bi tabağımızı değiştirir bee” demeyin. Sizi sevdiklerinden öyle yapıyorlar : )

Sizin görüşleriniz nelerdir merak ediyorum açıkçası. Bahsettiklerime katılır mısınız yoksa hepsi benim hüsnü kuruntum mu : )

Yorumlar kısmına bırakırsanız ben de okuyabilirim. Komşu’dan herkese selamlar..

EKLEME: Gerek bu sayfanın yorumlarına, gerekse diğer sosyal medya sayfalarımdan o kadar çok -ve aynı zamanda doğru- yorumlar, örnekler geldi ki, kaldığımız yerden devam ediyorum örneklere. Katkınız için teşekkür ederim

6) "Ay Bu Ne Biçim Çay Bardağı, Tencere Getirseymiş"

yunanistan_cay_kulturu

Bence Türkiye’den gelen turistlerin en başta kabul etmesi gereken durum: “Mutlak doğru yoktur” Bence bu gerçeği kabul ettikten sonra gerisi kolay. Her şey kolay.

-Çay alabilir miyim?
+Tabi, nasıl olsun?
-Ay ne demek nasıl olsun. Bildiğin çay işte.
+Peki
…….

+Buyrun çayınız.
-!’^+%&/()=?)(/&%+^’

Yunanistan’da sıradan bir yunan taverna-bar-kafeteryasına gittiğinizde öncelikle çay bulunmayabilir. Çay bulunsa bile ince belli, Ajda bardaklı çay OL-MA-YA-CAK-TIR.

Olay şöyle gelişecektir: Yakışıklı kaslı yunan erkeğimiz veya güzel makyajlı hoş kıyafetli esmer kısımız önünüze büyük ihtimalle porselen bir demlik ile sıcak su + Lipton sallama çay gelecektir. Haa unutmadan, yanında da tek sıkımlık bal. Çünkü çaya şeker atılmaz. Yanlış : )

Çayın servis şeklini görünce yüzünü ekşiten sevgili misafirler oluyor, Yapmayın! Gerek yok.

2 ülke ilişkileri zaten pamuk ipliği. Bir de siz alevlendirmeyin.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

20 Yorum

Serhat
13 Ocak 2017 at 22:03

Masada sohbet ederken kafanızın yanından kurşun geçer gibi garsonun eli sizi sıyırıp geçiyor, çok rahatsız edici oluyor türkiye de restoranlarda bu durum. sadece yunanistan da değil bulgaristan da da öyle hesabı istersiniz garson o zaman gelir, toplar herşeyi. muhtemelen masayı boşaltalım sipariş versinler veya kalkıp gitsinler diye mi yapılıyor nedir :)
Birde yurtdışına geziye gidipte türkiyede ki yemeği arayanlar bir tek bana mı ilginç geliyor :)
Güzel bir yazı olmuş teşekkürler :)

Cevapla

  Mehmet
  14 Ocak 2017 at 02:48

  Çok teşekkürler Serhat yorumun için. Sevgiler : )

  Cevapla

murat serhasoglu
10 Ocak 2017 at 12:42

tabak kirma olayi 1980 lerde butun tavernalarda vardi hatta tavernada calisan arkadasin her hafta bir tir kalitesiz tabak siparis veriyorlardi

Cevapla

Emrah Korkmaz
09 Ocak 2017 at 22:39

Anlattıklarınız çok hoş, yazı gayet güzel, Atina merkezi mülteci kaynıyor, Türkiye deki kadar özgür değilsiniz, hırsız çok. Mekanlar harika, atmosfer güzel.cüzdanlarınızı önünüzde taşıyın yeter. Yeni rakı soranlara da Atina ya gitmişken uzo deneyin, belki 50 değişik marka var.

Cevapla

izmirbay
04 Aralık 2016 at 11:14

Ben 4 defa gidip o güzel insanları tanıma fırsatını buldum. Sabaha kadar 25 Euro’ya sınırsız içki ve yemekle eğlenilip tabak kırılan tavernada arkadaşlarımla harika bir gece de geçirdim. İnsanlar harika, hiç sorun yaşamadım ama zaten sorun insanlarda değil, politikacılarla din adamlarında olsa gerek.

Cevapla

Hamit
01 Aralık 2016 at 18:17

Mehmet Bey Merhabaa , çok güzel bilgiler veriyorsunuz teşekkür ederim.
Ben Emakli Eczacıyım. Hayatımın geri kalanını selanıkte geçirmek istiyorum .Bana önerileriniz olursa sevinirim.
Saygılarımla.

Ecz. Hamit Çelimli

Cevapla

Sinan
23 Kasım 2016 at 00:13

Selanikte gittiğim bir tavernada insanlar sahneye değil birbirlerine gül atıyorlardı, çok güzel bir şey gerçekten.

Cevapla

erh
22 Kasım 2016 at 23:18

Güzel yazı takipteyiz;)

Cevapla

Asaf sevim
21 Kasım 2016 at 21:05

Bir şeyi anlatmayı unutmussunuz. Monastraki va amonya gibi merkez istasyonlar daki vagonlarda kapı girişindeki orta direge tutunmayın. Arnavut ve roman hırsızların sürprizleri ile karşılaşabilirsiniz. Ceplerinizde pasaport para gibi değerli şeyler koymayın. Yoksa merkeze iner inmez benim gibi kendinizi boşlukta bulursunuz. Ocakta bu hırsızlar için geleceğim. Onlara büyük srprizim var.

Cevapla

Gonca Pozam
18 Kasım 2016 at 09:16

Çok güzel bir yazı, teşekkürler:)
Musakkayı böyle pişirmeyi deneyeceğim :)
Selam olsun o güzel topraklara ve güzel insanlara :)

Cevapla

andreas kirceloglu
08 Kasım 2016 at 00:45

iyiki ben turkce konusuyorum benim mekanima epeyi turkler geliyo bende istanbulluyum istanbulun rumlarindan daima soyluyorum kardesim sen geldin selanige ayranmi icmege demli cay bana soruyorlar aaa ne guzel konusuyorsunuz turkmu siniz sanki turkiyede yanliz turk var ama bazi seyleri anlatirsan ozman anliyorlar bide en iyi musterilerdir egleniyorlar yunanlilarla beraber bunu goruyorum da niye bizi bu hale getirdiler bu politikacilar dusunuyorum kardes gibi yasiyacaktik

Cevapla

  hikmet betil
  12 Kasım 2016 at 03:19

  Sn. Andreas Kirceloglu Bey merhaba,
  Sizi tanımıyorum ama sadece bu yazınızı okudum ve demek isterim ki siz ve ben halen daha kardeşiz ve sonsuza kadar kardeş kalacağız. Politikacıları buna asla karar veremez ve değiştiremeyecek. Arada sınırlar olsa bile…

  Cevapla

   gul1957@mynet.com
   21 Kasım 2016 at 17:44

   Hikmet Betil Beyefendi’ye tamamen katiliyorum .Istanbul’dan sevgi ve selamlar. :)

   Cevapla

Onur Eryılmaz
01 Kasım 2016 at 00:30

Mehmet peki şunu açıklayabilirmisin bu zeytin memleketinde neden çok zeytin tüketmezler :D

Cevapla

alice
31 Ekim 2016 at 10:15

Harika bir yazı! !!!
Bence sizin listeniz cok kısa. Mesela :
Yeni raki yok mi?
Efes bira var mi?
Dukkanlar neden öğleden sonra kapalı?
Yunanlılar cok tembel ya….
Vs vs vs
Ayrıca bu guzel ve faydalı site icin teşekkür ederim.

Cevapla

  Mehmet
  31 Ekim 2016 at 10:42

  Alice, bu yazıya kesinlikle -dediğin gibi- eklemeler yapılmalı. Bu liste uzayıp gidebilir :)

  Cevapla

Deniz Ali Kıran
30 Ekim 2016 at 23:28

Muhteşem bir yazı olmuş, Teşekkür ederim.

Cevapla

  Mehmet
  30 Ekim 2016 at 23:31

  Asıl beğendiğiniz için ben teşekkür ederim : )

  Cevapla

Mustafa Tüver
30 Ekim 2016 at 16:39

Bide siz siparis etmeden su geliyor ve ücretsiz :)

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*