Son güncelleme: 03 Ekim 2012

Yunan polisi üniversiteye giremiyor

Yunanistan’da yasalar gereği güvenlik güçleri (polis, asker, özel güvenlik vs..) üniversitelerin içlerine giremiyor. 1967-74 yılları arasında cunta döneminde yaşanan olaylardan yasa haline getiriliyor ve kolluk güçlerinin bilim yuvalarına girmesi engelleniyor.Dün eve doğru giderken Atina Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi önünden geçiyordum. Köşe başları polisler tarafından tutulmuş olağan dışı bir gelişmenin yaşandığı belliydi.

Genelde üniversitenin önünün olduğu cadde Afrikalılar tarafından seyyar tezgah olarak kullanılıyor. Spontane olarak oradan geçtiğim için ne olduğundan haberim yok. Sorduğum bir öğrenci polislerin bu afrikalıları gözaltına almak istemesi olduğunu söyledi.

Haliyle siyahilerde kendilerini -polisin giremeyeceği- üniversitenin içerisine kaçıyorlar. Her ne kadar yasalarca belirlenmiş olsa da olası bir teşebbüs halinde öğrenciler üniversitenin önünde etten duvar örüyorlar polisi engellemek için.

E burası Yunanistan.. Sadece demokrasi değil anarşinin de doğduğu topraklar…

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*