Son güncelleme: 29 Aralık 2015

Yunanistan’a Seyahat Edecekler İçin Bilgiler

Görsel ve yazılı medyadan takip ediyorsunuzdur zaten. Yunanistan‘da yaşayan biri olarak söylemeliyim ki, o haberlere fazla aldırış etmeyin.

Burada yaşamıyor, gözlerimle görmüyor olsam güzelim ülke Titanic gibi battı sanacağım. ATM’lere günlük 60 Euro limit sınırı gelmiş, benzin istasyonlarında benzin kalmamış.

Ben takip etmeyi bıraktım. Ama eminim bunların dışında da yazılıp çizilenler olmuştur.

Fakat turist olarak Yunanistan’a gelmeyi planlıyorsanız, bu tür korkularınızın olması çok normal. Hemen hemen hergün “Yunanistan’da neler oluyor” başlıklı sorular alıyorum. Ben de bu korkularınızı biraz olsun giderebilmek için bu yazıyı yazıyorum.

Yunanistan turizmini destekleyen ve Yunanistan Turizm Bakanlığı ile beraber çalışmalar yürütenMarketing Greece organizasyonu, Yunanistan’a gelecek turistler için soru-cevap şeklinde bir yazı yayımladı. Eminim aklınızdaki soruların cevaplarını aşağıda bulabileceksiniz.

 • Yunanistan’da yaşananları haberlerden takip ettim. Endişelenmeli miyim?

Endişelenmeniz için hiçbir sebep yok. Turizm bölgelerinde veya otel işletmelerinde herhangi bir aksaklık bulunmamakta. Yunanistan seyahatiniz bundan önceki dönemlerdeki gibi oldukça güvenli olacaktır. Yaşanan siyasi gelişmeler sadece yerel halkı ilgilendirmektedir.

 • 5 Temmuz’da yaşanan referandum bizim seyahatimizi nasıl etkiler?

Referandum kararının alınmasından günümüze kadar geçen süre boyunca, Yunan Turizm Konfederasyonu (SETE) Yunanistan’a gelecek turistlerin tüm ihtiyaçları için gerekli önlemleri aldı. Yani turistleri etkileyecek hiçbir durum olmayacak.

 • ATM’lerden para çekebilecek miyiz?

Yunan bankaları dışında, uluslararası kredi kartı veya banka kartı sahipleri için ATM’lerden para çekme limiti bulunmamaktadır. Yerel vatandaşın ATM’lerden fazla para çekmesiyle beraber nakit sıkıntısı yaşanan durumlar olabilse de Yunan Bankaları Birliği nakit rezervlerinin yenilendiğini ve böylesi bir sorunun bulunmadığını duyurdu.

Evet, haberlerde okuduğunuz veya duyduğunuz gibi yerel halk için ATM’lerden para çekme limiti 60 Euro ile sınırlandığı doğrudur. Peki ama yaratılan panik neden? Siz hergün ATM’lerden 180TL çekiyor musunuz?

 • Otel ödememizi, seyahat giderlerimizi veya günlük harcamalarımızı kredi kartı ile yapabilir miyiz?

Evet, kesinlikle. Kredi kartı ve/veya banka kartı ile dilediğiniz şekilde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Limitinizin müsaade ettiği sürece sorun bulunmayacaktır. Bununla beraber gelirken yanınızda nakit para da getirebilirsiniz.

 • Otelimizde nakit para saklayabilir miyiz?

Otellerde güvenli bölgeler her zaman için resepsiyonların bulunduğu yerlerdir. Odalarda bulunan eşyalar, otel sorumluluğunda değildir. Tavsiye edebileceğimiz tek yer otel resepsiyonu olacaktır.

 • Uçuşlar ile ilgili bir sorun bulunuyor mu?

Uçuşların etkileneceğine dair bir durum söz konusu olmamıştır. Herhangi bir iptal veya değişiklik durumunda uçuş firması veya tur operatörü tarafından bilgilendirme yapılacaktır. Detaylı bilgi için oteliniz ve uçuş firmanız ile iletişimde olmanızı tavsiye ederiz.

 • Havaalanında bir sorun veya izdiham beklemeli miyiz?

Hayır, bunun için hiçbir gerekçe bulunmuyor.

 • Konaklama yapacağımız bölge etrafında dolaşmak güvenli midir yoksa otelde mi kalmalıyız?

Yunanistan’ın tüm turistik bölgeleri her zaman güvenlidir. Referandum sebebiyle değişiklik olmamıştır. Daha öncesinde olduğu gibi bugün de aynı şekilde güvenlidir.


Yukarıda yazmış olduğum soru-cevaplar, referandum öncesi ve sonrası boyunca Komşuda Ne Oluyor internet sayfası aracılığı ile tarafıma ulaşan sorular aynı zamanda. Yazının başında da söylediğim gibi Yunanistan bundan önceki dönemlerde ne kadar güvenliyse bugün de aynı derece de güvenli olmakta. Ne olursa olsun, siz tatilinizi iptal etmeyin. Keyfinizi kaçırmayın. Bir ihtiyacınız olursa da İletişim sayfasından bana dilediğinizi yazın :) Şimdiden iyi eğlenceler.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

24 Yorum

Hellasverona
14 Mart 2016 at 22:41

Merhabalar. Bundan sonraki yaşantımı istanbuldan sonra gümülcinede yaşamak istiyorum. Yaş yolun yarısı. İyimi olur kötümü olur karar veremiyorum. Her haliyle yunanistan türkiyeden çok daha üstün bir ülke. Çok mutlu oluyorum yunanistanda bulunduğum sürelerde. Ne zamanki ipsalada giriş yapıyorum türkiyeye stres sıkıntı kaplıyor. Sanki türkiyede hayat çabuk stresli yaşanıyor gibi hissediyorum yunanistan dönüşlerimde. Yazımı okuyan arkadaşlar benim yerimde olsanız. 35yıl istanbulda yaşadıktan sonra yunanistanda gümülcinede yaşamak istermiydiniz? Yoksa istanbuldamı kalırdınız. Düşüncelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olacağım. Saygılarımla

Cevapla

hasan
08 Ağustos 2015 at 13:34

selamlar.biz eylülde atinaya gelmek istiyoruz.bilmek istediğim bi kaç şey var.yardımcı olabilirseniz sevinirim.şehir içi 5 günlük metro -otobüs biletlerinde indi bindi sınırlaması varmı.hava alanından alabilirmiyim.teşekkürler.telefonuzu verebilirmisiniz.

Cevapla

Serdar yapici
08 Temmuz 2015 at 17:35

Gelecek hafta motorsiklet ile İpsala sınır kapısından Yunanistana giris yapacagım. Sınırda yoğunluk olduğuna dair dedikodular var. Yunanistan tarafında personel azlığı ve iş yavaşlatma oldugu soylenıyor. Bu konuda bilgisi ola var mi acaba. Çok tesekkürler

Cevapla

Ahmet Cakir
08 Temmuz 2015 at 16:12

Ben her yıl Yunanistan’a giderim. Fakat sadece adalarını gezerim. Onun dışında Atina’da kalırım. Adalarda yaşayanlar hep zengin değil ama, kotrayı kilitlemeden bırakırız içinde her şeyle birlikte. Kimse elini sürmez. Satıcı hiç istemediğin mal satmaya uğraşıp kafanı sıkmaz. Kadınlara laf atan olmaz. Dindar çoktur da seni dindar yapmaya kimse uğraşmaz. Lokantada Levrek, çipura pahalıdır ama kazık atmazlar.

Cevapla

Irem Türkkan
08 Temmuz 2015 at 15:45

Bende Eylül Ayında Erasmus ile Yunanistan’a geleceğim. Mehmet bey bu bilgilendirme için size müteşekkirim. Çünkü nekadar medyaya kulak asmasak da bir tedirginlik vardı hatta çevremdeki Çoğu insandan gitme diye mesajlar aldım. Benim ve ailemin içine su serptiğiniz için teşekkür ederim.

Cevapla

murad
08 Temmuz 2015 at 13:39

iki yıl önce atina yı geçen yılda kos adasını gezdim tek kelime ile bayıldım, ucuz deniz tarıh muhteşem tek sıkıntı vize ve vizenin pahalı olması yoksa kos da geçirmek isterim tatilimi yada türkiyeye yakın bir ada da bizden daha ucuz ve esnaf daha medeni inşallah bu zor durumdan bir an önce kurtulacaklar her şey onlar için daha iyi olacak. şuda bir gerçekki bu tür krizlerde olan yine dar gelirli fakir fukaraya oluyor zengin hep zengin selamlar

Cevapla

Ahmet Ariman
08 Temmuz 2015 at 10:06

Selamlar Arkadaşlar ….Yazdıklarını teşekkür ederim….Bu senenin yaz günlerinin büyük bir kısmını Yunanistan Adaları ve kara parçalarında geçireceğim …Yazdıklarınızı etrafta duyuyorum ama hiç önemsemiyorum..En kısa zamanda bu günleri atlatacaksınız…..Sizleri çok seviyorum ….

Cevapla

Solmaz Şafak
08 Temmuz 2015 at 07:51

Bende Istanbul ve Ayvalıkta yaşayan ve sıklıkla Yunanistana seyahat eden bir Türk vatandaşı olarak şunu söyleyebilirim:
Türkiye din eksenli ve hakkında hırsızlık ve rüşvet konularında çeşitli söylemlerin ayyuka çıktığı , insanına saygısız , halkın çoğu açlık sınırının altında yaşayan , dini değerlerin ülkeyi çağdaşlıktan kopartan , yüksek nüfusun getirdiği pis şehirleşme , trafik kaosu , doğayı katletme , haksız kazanç ve karapara cenneti olan , politik çıkarlarla ülke insanının kandırıldığı , ortadoğu ve arap zihniyetli felsefelerin uygulamaya çalışıldığı çok enteresan bir ülke haline dönüştürüldü…
Bu profilde Yunanistanın Türkiye yanında zavallı gösterilmeye çalışılması ülke çıkarlarımıza uygun düşmekte ve halkı kandırmakta bir can simidi olarak görülmektedir.
Ipsaladan Kefalonyaya kadar Yunanistanı gezmiş bir Türk vatandaşı olarak izlenimlerim:
Tarihe ve doğaya saygılı , çook temiz , hiç kimseyi kazıklamadan dürüst ticareti ve turizmi ilke edinmiş , mutlu ve huzurlu , yardım sever insanların yaşadığı ve gerçekten imrenilecek bir ülke olduğudur.Özellikle Türklere olan sıcak ilgilerinden dolayı da şu tesbitimi ülkenin her yerine yazabilirsiniz:
Bu dünyada Türkün tek ve en güvenilir dostu Yunanlıdır.
Sevgi ve saygılarımla…
Solmaz Şafak

Cevapla

  Derya Akyüz
  02 Aralık 2015 at 00:42

  Yazdıklarınızla tercüman oldunuz bana. Her ne kadar günlük hayatımızda bir nebze karşılaşsak da aslında kafatasçı olan biziz.
  Yazdığınız her bir kelime istisnasız doğru. Defalarca gittim. Yine de gidiyorum. Candır oranın insanı. Başka bazı ülkeler için kardeş ülkeymiş şöyleymiş böyleymiş söylemlerini alt üst edecek derece dost ve kardeştir oranın insanı. Yazınız için ağzınıza sağlık. Saygılarımla.

  Cevapla

Erdal DAVUTOĞLU
08 Temmuz 2015 at 00:22

Yunanistan Tatil Cenneti,Tarih Cenneti.Hiç çekinmeden rahatlıkla tatil yada gezme amaçlı yunanistan seyahatine tüm insanlar gidebilirler.hiç bir tereddüt yaşamayınız.Türkiyeden daha güvenli…

Cevapla

Armanis
08 Temmuz 2015 at 00:06

Yazdıklarınız, açıklamalarınız doğru, ancak tek bir noktayı düzeltme ihtiyacı duyuyorum; “Otel ödememizi, seyahat giderlerimizi veya günlük harcamalarımızı kredi kartı ile yapabilir miyiz?” sorusuna olan cevap kısmen yanlış. Şu anda Atina’da 8 aydır yaşamakla beraber, daha önce de 3 kez ziyaret etmiş biri olarak; kredi/bank kartı kullanımı otellerde, süpermarketlerde geçerlidir evet, ancak bunun dışında kalan günlük harcamalarda, market, bar, klüp, restoran vb gibi mekanlarda pos makinesi pek bulunmaz, sizin de tabii bildiğiniz gibi.
Seyahat edeceklere naçizane önerim; yanlarında önlem olarak nakit euro bulundursunlar. Saygılarımla.

Cevapla

figrn
07 Temmuz 2015 at 23:52

Tesekkurler.En kisa zamanda yunan adalarina seyahat etmek isterim.Sagolun verdiginivz bilgiler icin.

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*