Son güncelleme: 18 Kasım 2016

Yunanistan’da 17 Kasım Ayaklanması

DARBENİN SONA ERMESİNİN YIL DÖNÜMÜ

Eh bu kadar benzerliği olan 2 ülkenin sadece kültürleri aynı olacak değil ya. İç siyasetinde de benzerlikleri var. Bunlardan bir tanesi her 2 ülkenin geçmişinin bir döneminde askeri müdahalenin olması.

Bundan tam 43 yıl önce öğrencilerin Askeri otoriteye -Albaylar Cuntası- karşı ayaklanarak cunta dönemini sonlandırmalarının yıl dönümü kutlamaları, her yıl 17 Kasım’da yapılıyor.

1967-74 yılları arasında cunta yönetimi bulunan Yunanistan‘da başkent Atina‘da yaşanan olaylar her yıl Kasım 17’de kutlanıyor.

*1973 yılında üniversite öğrencileri askeri yönetimi protesto etmek amacıyla Atina Üniversitesi Teknik Fakülte (Polytechnic) bahçesinde toplanıyorlar. Fakültenin etrafı tanklarla çevrelenirken öğrenciler içeride adeta kapana sıkışıyor. Fakülte içerisinde bulunan öğrenciler, güvenlik güçlerinden kendilerine yarım saat süre tanımalarını ve ardından bahçeyi boşaltacaklarını söylüyorlar. Kendilerine sadece 15 dakika izin tanınıyor. Fakat 10 dakika bile geçmeden tanklar fakülte kapısını kırarak öğrencilerin bulunduğu bahçeye giriyor. Resmi belgelere göre 34 öğrencinin öldüğü belirtilen katliamın boyutlarının aslında daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

GÜVENLİK GÜÇLERİNİN ÜNİVERSİTELERE GİRMESİ YASAK

İşte o yıl yaşananlardan sonra Yunanistan Demokrasisi Anayasası’na eklenen maddeyle hiç bir üniversite bina, fakülte, bahçe vb gibi sınırlarına güvenlik güçleri giremiyor.

Aynı Türkiye’de olduğu gibi :)

17 Kasım günü gösterileri, 1973 yılında ölen öğrencilerin kanı ile bulanmış olan yunan bayrağını taşıyarak önce Atina Üniversitesi Teknik Fakülte binasına giderek saygılarını göstermeleri ile başlıyor.

Ardından da amerikan konsolosluğu önüne kadar yürüyüş korteji devam ediyor.

17 KASIM MİRASI

17 Kasım tarihi, Yunanistan’da resmi tatil olmasa da tüm okul ve üniversite gibi eğitim birimlerinde anma etkinlikleri gerçekleşiyor. Kimi eğitim kurumları ise tüm gün boyunca kapalı kalıyorlar.

1973 yılında öğrencilerin Atina Teknik Üniversitesi’ni işgal ettikleri gün olan her 15 Kasım tarihinde, öğrenciler ve politikacılar üniversiteye yürüyerek çelenk bırakıyorlar.

Üniversite kampüsünde başlayan gösteriler, şehir merkezinin diğer tarafında bulunan Amerikan elçiliğine yürüyerek son buluyor.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Ataner YÜCE
19 Kasım 2014 at 01:19

Mehmet’ciğim haber için teşekkürler…Rahatsız olmam nedeniyle ancak bugün değerlendirebildim..Gözlerinden öperim..

http://www.turkuazhaberajansi.com/2014/11/19/yunanistanda-17-kasim-ayaklanmasi

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*