Son güncelleme: 12 Mart 2017

Yunanistan’da 28 Ekim Bayramı: “Ohi Day”
28 Ekim, tüm Yunanistan’da ve hatta G.Kıbrıs ve dünya üzerinde yunan toplulukların bulunduğu bir çok yerde “Ohi Day” bayramı olarak kutlanmaktadır.

Öncelikle bilmeyenler için, yunancada “Ohi” (Οχι) Hayır anlamına gelmektedir.

Peki yunanlar neden 28 Ekim’i “Hayır Günü” olarak kutlamakta, bunun sebebi de her resmi bayram gibi tarihe dayanıyor.

2. Dünya Savaşı dönemlerinde birçok devletin göz diktiği Yunanistan toprakları Nazi ülkeleri başta olmak üzere tacize uğramaktaydı. Ve o dönemde İtalyan diktatör Benito Mussolini, Yunanistan’a göz dağı vererek karşı koymadan teslim olmalarını söylemekte. Ülkenin gerek mali gerekse de askeri donanım olarak fazla güçlü olmaması masadaki “teslim olma” seçeneğini güçlendiriyordu.giannis_metaksas

Fakat o dönem Yunanistan’ın diktatör lideri Giannis Metaksas (İçki olan Metaxa ile bağlantısı yoktur) 28 Ekim 1940 tarihinde resmi bir dille bu teklifi reddetti. Bir diğer anlamda “Hayır” demiş oldu. Resmi kaynaklara göre yazışmalarda “Hayır” kelimesi geçmiyor olsa da o günden bu yana her 28 Ekim, yunanların resmi bayramı olarak kutlanmaktadır.

*İtalyanlar Yunan savunmasını kıramayınca Hitler’in orduları Yunanistan’ı işgal etti.Üç yıldan fazla süren Nazi işgalinde yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Açlıktan ölenler vardı. Büyük şehirlerde kedileri köpekleri yemek zorunda kaldı insanlar. Bir teneke zeytinyağı için servetler el değiştirdi. Bir parça kuru ekmek için insan onuru ayaklar altında çiğnendi.

selanik_yunanistan_hayir_gunu_
28 Ekim Hayır Günü Bayramı – Selanik Yürüyüşünden

lesvos_midilli
Yunanistan’ın Midilli Adası

Selanik 28 Ekim Ohi Bayramı Gösterilerinden

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

3 Yorum

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*