Son güncelleme: 08 Ocak 2017

Yunanistan’da Christmas

IŞILTILI SOKAKLAR

Hristiyan Ortodoks bir ülke olan Yunanistan’da Christmas yada bizdeki adıyla Noel yılın en eğlenceli ve ışıltı geçtiği dönem olmakta. Yunanistan’ın bir çok şehir meydanları farklı renkte ışıklarla süslenir ve müzikli eğlenceler bulunur.

Belki kar bulunmaz ama Christmas dönemi Yunanistan’da olabildiğince soğuk geçer. Komşu’yu seyahet etme planlarınız varsa kalın giyinmenizi tavsiye ederim

25 Aralık Christmas/Noel günü, Hristiyan aleminde İsa’nın doğum günü olarak kutlanıyor. Televizyonlarda izlediğimiz Christmas temalı filmlerdeki gibi karlı bir ortam olmasa da Yunanistan meydanlarında da süslenmiş çam ağaçları görebilirsiniz.

ATİNA’DA ÇAM AĞACI SELANİK’TE KAYIK SÜSLEMESİ

Başkent Atina’da özellikle Sintagma Meydanı ve Omonia Meydanları süslemelerin en zirve yaptığı yerlerden birkaçıdır.

Özellikle turistlerin de yoğun olarak bulunduğu bu 2 yerde bol ışıltılı ve müzikli günler yaşanır.

Atina’da Christmas eğlencelerinin bulunduğu bir diğer yer de Zappion Sarayı’nın bulunduğu bahçedir. Her yıl burada kurulan mikro-lunapark genellikle çocuklu aileler tarafından ziyaret edilir.

Geçmiş yıllardan gelen bir gelenek ve Ege Denizi ile yakın bağı olması sebebiyle Selanik’te yılbaşı süslemelerinde klasik çam ağacı değil kayık kullanılmaktadır.

BİR CHRİSTMAS GELENEĞİ: VASSİLOPİTA

Christmas boyunca gerek ziyaret edilen evlerde gerekse dışarıda, sokaklarda yada kafelerde olabildiğince tatlı ve kurabiyer ikram edilir.

Tüm Yunanistan’da hemen hemen her evde Vassilopita (Aziz Basil’in turtası anlamına gelir ve aynı zamanda “Yeni Yıl Keki” olarak da bilinir) bulunur. Christmas ile yılbaşı öncesinde alınan Vassilopita, yeni yılın ilk günü olan 1 Ocak günü kesilir ve içerisinde saklı olan demir parayı (50 cent yada 1 euro) bulan kişi bir yıl boyunca şanslı olarak geçirileceğine inanılır.

Yunanistan’da Christmas döneminde çocuklar tarafından kapı kapı dolaşılıp söylenen Christmas Şarkısı Kalanda‘yı biliyor musunuz?

 

Maket gemiler de hazır. Christmas’a geri sayım. #KomşuYunan

A photo posted by Komşuda Ne Oluyor | Yunanistan (@komsudaneoluyor) on

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

4 Yorum

Saniye Dusmez
02 Ocak 2017 at 22:28

Merhaba, sadece Noël i hangi tarihte kutladiklarini ogrenmek istedim, épiphanie ile Yunanlilarin Noël gunu aynimi? Tesekkurler.

Cevapla

Ulgen
16 Ekim 2016 at 17:57

Merhabalar yeni yılda kalabalık ve çocuklu bir grup şeklinde atinaya gelmeyi planlıyoruz. Sizden birkaç konuda bilgi almaya ihtiyacımız var. Özellikle yeni yıl tatilinden dolayı gezilecek yerlerin açık olup olmadığından ve yeni yıl döneminin tatil için uygun olup olmadığından endişe duyduk. Önerilerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Cevapla

simay
22 Ağustos 2016 at 23:39

yazınız için teşekkürler atina yı ilk kez ziyaret edicez 6 kişiyiz merkezi bir yerdemi kalmalıyız güzel yemek ve eglenmek amacıyla turist olarak gelicez yılbaşında 3 günlük bir gezi planımız var tavsiyelerinizi bekliyorum

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*