Son güncelleme: 13 Nisan 2017

Yunanistan’da Çörek Yenilmeyen Paskalya’ya Paskalya Denmez!

Yunanistan’ın en keyifli, en eğlenceli ve tabiki en bol yemekli dönemlerinden birisi PASKALYA!

Kuzu çevirmeler, kokoreçler ve tabiki birbirinden farklı bir sürü mezeler. 

Peki ya “Yunan Çöreği”ni duymuş muydunuz? Paskalya haftasında “Büyük perşembe” günü yapılan çörekler, Paskalya pazarı günü yenilir. (Bu sene 16 Nisan’a denk geliyor)

Gelin bakalım Yunanistan’da Paskalya adetinin olmazsa olmazı çöreğin hikayesi nedir, onu anlatayım.

YİNE AYNI KONU: TÜRK ÇÖREĞİ Mİ YUNAN ÇÖREĞİ Mİ?

Aman efendim, lütfen boşverin şu “Bizim çöreğimizi çalmışlar, tadını değiştirmişler, adını da “çöreki” koymuşlar” klişelerini. Bizim odaklanmak istediğimiz konu başka. Nedir bu “Çörek”? Ne amaçla yapılır? Ne zaman yenir? Ben size bunları anlatmak istiyorum.

Öncelike zamanlamadan bahsedelim. Paskalya, Pazar günlerine denk gelir. 2017 yılında ise Paskalya 16 Nisan günü gerçekleşiyor. İşte bu pazar gününden hemen önceki Perşembe günü -ki bu gün de özel bir gün: Megali Pempti-Büyük Perşembe- çöreklerin seri üretimi başlamakta.

SON AKŞAM YEMEĞİNİ HATIRLAR MISINIZ?

Çöreğin buradaki simgelediği olay, Hz.İsa’nın yeniden dirilişi oluyor. Her ne kadar farklı farklı çörek şekilleri olsa da ortak noktaları çöreklerin üstlerinde kırmızı bir yumurta olması. Bu kırmızı yumurta ise Hz.İsa’nın kanını temsil ediyor.

FAKAT YUNAN ÇÖREĞİ BİRAZ FARKLI ÇÖREK

Yunan ve Türk yemeklerinde isimler benzer olmasına rağmen lezzet anlamında farklılıklar olabiliyor. Örneğin bir tavernaya gidip “Pirzola” sipariş verirseniz, Türkiye’deki gibi ince-kemikli bir pirzola değil, bildiğiniz Steak gelir. 

Çörek için de aynısı. Çünkü Türkiye’deki çörekler tuzlu olur. Nasıl tarif edeceğimi bilemedim ama hatta biraz “kıtır-kıtır” olur. Bunun yanında bir çay içersin ki ağzında çörekle oynayabilesin :) Yani sizi bilmiyorum da ben hep böyle yapıyorum :)

Fakat Yunan çöreği biraz daha tatlıdır. Yapılışı esnasında şeker de konuluyor içine. Ve yerken de daha çok ekmek yiyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz. Şikayet etmiyoruz ama değil mi?! Farklılıklar, güzelliklerdir çünkü.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Orhan Rahmi KAYGISIZ
19 Ağustos 2017 at 16:07

daha önceki sorduklarımın cevabını almam gerek, daha sonra da yeni sorular. ok Mehmet ..?
(y)

Cevapla

ahmet akalın
03 Mayıs 2017 at 00:27

Sevgili Mehmet, sen memlekette hiç paskalya çöreği yemedin mi? haklısın nerede kaldı da yiyeceğim diyeceksin, simit saraylarında paskalya çöreği ne gezer.

neyse, yine de bulunacak çok yer vardır, mesela beyaz fırınlar, sonuç olarak paskalya çöreği türkiye’de de şekerlidir, tatlıdır, senin o çörek dediğin başka çörek :)

yalnız tabii rum kardeşlerimiz gittikten sonra biraz bozuldu, oradakiler daha gevrek ve sık dokuludur burada daha yumuşak yapıyorlar. bir de bizde rum geleneğinden gelme büyükada pastanesi’nde paskalya zamanı yapılanlar da orijinale yakın olmakta.

sevgiler, selamlar.

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*