Son güncelleme: 20 Mayıs 2018

Yunanistan’da Kapıda Vize Uygulaması Nedir Ne Değildir?
Son zamanlarda Yunanistan için Kapıda Vize Uygulaması diye bir vize çeşidi yürürlüğe girdi. Peki nedir bu kapıda vize uygulaması?

Aynı gün içerisinde hemen alınabiliyor mu yoksa yine başvuru yapıp aradan zaman mı geçmesi gerekiyor?

Bu konu hakkında internette toplu bir bilgi bulunmadığı için yaptığım araştırmalar ve annem sayesinde Kapıda Vize Uygulaması hakkında bilgileri toparlamak istedim.

Hadi gelin anlatayım.

SADECE TÜRK VATANDAŞLARINA UYGULANIYOR

Kapıda Vize Uygulaması ilk olarak 2012 yılında yürürlüğe girdi. Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos ve Eylül ayları boyunca uygulanan ve sadece Ege Denizi’nde bulunan yunan adalarına girebileceğiniz ve maksimim 15 gün ile sınırlı bir vize türü. Bu vize uygulamasının başlatılmasının sebebi ise, normal vize prosedüründen dışarı çıkıp daha hızlı vize vermek ve tabiki yunan adalarına daha çok turist çekmek.

Aslında konu sadece Yunanistan’a bırakılsa vize bile istenilmeyecek ki turist akışı hiç durmasın. Lakin ki kazın ayağı öyle değil. Çünkü Avrupa Birliği mevzuya kafalama giriyor.

Kapıda Vize uygulaması ile gidilebilen Yunan adaları: Sakız, Midilli, Rodos, Samos, Kos, Meis, Leros, Samos, Simi. Leros ve Kalymnos adaları, Kapı Vize ile ziyaret edilememekte!

KAPIDA VİZE AYNI GÜN VERİLMİYOR!

Tabi burada ufak bir iletişim hilesi yapılmış. Çünkü insanların büyük bir bölümü kapıda vize ile “vezneye girip vize alıp feribota bineceğim” diye zannediyor. Fakat görülüyor ki sistem böyle çalışmıyor. Kapıda Vize’yi alabilmeniz için yine bir evrak toplama durumu söz konusu. İşte o liste:

  • Pasaport fotokopisi
  • Kimlik fotokopisi
  • Biometrik fotoğraf ( 2 adet )
  • Gidiş / dönüş gemi bileti
  • Otel rezervasyon konfirmesi (Eğer adada konaklayacaksanız)
  • Banka hesap dekontu

Tabi bunlara ek olarak 55 Euro vize ücreti bulunuyor. Eeee?! Ben ne anladım bu işten? Ayrıca bu belgelerinizi verdikten sonra bir de 3 gün bekliyorsunuz. Yani demek istediğim, Bodrum sahilinde yürürken “ay hadi bi karşıya gidip geleyim” diyemiyorsunuz :(

MEHMET LAFI UZATMA NE TAVSİYE EDİYORSUN?

Tamam tamam. Uzatmıyorum. Hemen fikrimi söylüyorum. Eğer aklınızda/bütçenizde “bu yaz Ege sahillerindeyken Yunan adalarına giderim” fikri az da olsa bulunuyorsa bunun için işlemlerinizi önceden başlatıp normal vize almanız. Böylece 12 gün ile değil en az 3-6 ay arası bir vize alırsınız ve canınız ne zaman isterse gelip-gidersiniz.

Ege’deki yazlığınızda otururken birden aklınıza Yunan adalarına gitme fikri geldiyse, size en yakın tercih olan Kapıda Vizeyi almanızı tavsiye ederim. Belki para/avantaj doğrultusunda pek hesaplı olmayabilirsiniz. Ama en hızlı seçenek bu oluyor.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*