Yunanistan’da yaşamak mı istiyorsunuz?

Avrupa Birliği’ne bağlı 27 ülkenin birinde vatandaşlık hakkına sahipseniz sorun yok demektir.

Bu 27 ülke vatandaşları için herhangi bir sınırlama/kısıtlama bulunmamaktadır.

Eğer ki, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Amerika, Kanada, Avustralya ya da diğer AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlığına sahipseniz Yunanistan’da yaşama/çalışma planları yapmadan önce bu yazıyı dikkatlice okumanız gerekiyor.

Yunanistan, ülkede yaşayan kişileri 4 farklı kategoride sınıflandırıyor:

 1. Yunanistan’da doğmuş ve büyümüş olanlar
 2. Yurtdışında yaşayıp ve yurda dönen yunanlar
 3. AB vatandaşı olup yunan vatandaşı olmayanlar
 4. Ve Türkiye’nin de dâhil olduğu AB vatandaşı olmayanlar

YUNANİSTAN’A GİRİŞ

Komşu Yunanistan’a giriş yapabilmeniz için 2 türlü vize bulunmaktadır. Vize başvurunuzu İstanbul, Ankara, ve İzmir yada Edirne’de bulunan Yunanistan Konsolosluklarından yapabilirsiniz.

1-Shengen (Şengen) Vizesi:

Yunanistan konsolosluklarından Shengen vizesi aldığınız durumda Shengen anlaşmasını imzalamış tüm Shengen ülkelerine giriş yapabilirsiniz.

Eğerki ilk defa Shengen anlaşmasına bağlı bir ülke için vize başvurusunda bulunuyorsanız bu durumda Shengen vizesi almanız konsolosluk yetkililerinin insiyatifine kalmış oluyor

 2-Yerel Vize:

Shengen vizesi dışında bir diğer vize çeşidi ise “Yerel Vize” bulunuyor. Bu “Yerel Vize” ile sadece Yunanistan’a giriş çıkış yapabiliyorsunuz. Genellikle öğrenci, iş için gelen, potensiyel göçmen olan kişiler için “Yerel Vize” veriliyor. Verilecek vizenin geçerlilik tarihi, genellikle ülkeye giriş yapma gerekçenize göre değişiyor.

2009 yılında Erasmus öğrencisi olarak Selanik’e gittiğimde başvuru yaptığım Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu bana “D” tipi yerel vize vermişti.

VİZE-ÇALIŞMA İZNİ VE OTURMA İZNİ

Yunanistan’a giriş yapmak, dolaşmak ve ülkeden çıkış yapmak için ihtiyacınız olan vizedir. Ülke içerisinde çalışmak ve oturmak için ise oturma izni ve çalışma iznine ihtiyacınız vardır.

Yunanistan’da oturma/çalışma izni almak

AB üye ülkesi vatandaşlığınız bulunmuyor ise Yunanistan’da yaşamak ve çalışmak için oturma&çalışma izin belgesine ihtiyaç duymaktasınız. Bunu alabilmek için ise birkaç seçenek bulunuyor:

1-Evlilik

Yunan vatandaşı olan bir kişi ile evlenmek, size en kısa yoldan oturma/çalışma izin belgesine açılan kapı olacaktır. Tabi bunun da bazı gereksinimleri buluyor. Öncelikle evlilik yapabilmeniz için ülkeye resmi yollardan vize alarak giriş yapmanız gerekecek. Sağlık sigortası gibi resmi birkaç belge ile evlilik yapabilmeye ve böylece geçici oturma/çalışma izin belgesine sahip olacaksınız. 6-12 ay süre içerisinde evliliğinizi gerçekleştirdiğiniz belediye yönetimi tarafından sahte mi yoksa gerçek bir evlilik mi olduğuna dair mülakkattan geçeceksiniz. Her şeyin yolunda gitmesi durumunda ilk olarak 5 yıllık oturma/çalışma izin belgeniz veriliyor. Yunanistan’da Evlilik yazısını okuyabilirsiniz.

2-Yatırımcı olun

AB vatandaşı olmayan fakat çalışacak eleman ile birlikte iş kurmak isteyen yatırımcıların;

 • Minimum 300.000 Euro sermaya belirtimi,
 • Yunan içişleri bakanlığı tarafından onaylanan iş planı
 • Personelin %30’unun yunan çalışanlarından oluşması koşuluyla 3 senelik oturma/çalışma izin belgesine sahip oluyorsunuz.

3-Yunanistan’da okuyan öğrenciler

Yunanistan’da değişim programları ile yada yunan üniversitelerinden birine okumaya gelecekseniz oturma izin belgesinin yanında part-time çalışma izin belgesine de sahip olabilirsiniz.

Fakat eğitiminizin bitmesinden sonra bu izin belgelerini sürekli izin belgelerine çevirememektesiniz. Bu noktada yeni fakültelere yelken açmak gibi bir hedefiniz yoksa ülkenize geri dönmek durumundasınız.

4-Diğer AB ülkesinde oturma/çalışma izni olup Yunanistan’a gelmek isteyenler

Diğer 27 AB üyesi ülkelerinden birinde oturma ve çalışma iznine sahip olupta Yunanistan’a gelmek isterseniz oturma izni konusunda sorun yaşamamaktasınız. Bu noktada çalışma iznine sahip olmak için yunan makamlarına başvurmalı ve çalışmak için gerekli izne sahip olmanız gerekmektedir. Eğer ki çalışmak istediğiniz şirket bu işlemleri sizin için yürütürse başvurunuz daha hızlı bir şekilde onaylanma ihtimali bulunmaktadır.

Not: Okumanızı önemle rica ederim! 

Yukarıda verdiğim bilgiler doğrultusunda cevapları yazıda bulabileceğiniz sorular sormamanızı önemle rica edeceğim. Yukarıda belirtilen bilgiler haricinde farklı ya da detaylı bir sorunuz bulunması durumunda ilgili Yunanistan Konsoloslukları ile iletişme geçmenizi tavsiye ederim.

Sonuç itibariyle ben sadece bizzat yaşadığım ve hakim olduğum konular hakkında bilgi verebilirim. Farklı bir durum bulunması halinde en doğru kaynak yunan makamları olacaktır. Şimdiden anlayışınız için teşekkür ederim.

*Son güncelleme 28 Ocak 2018 tarihinde yapılmıştır. Güncelleme devam etmektedir.

145 Comments

 1. merhaba yunanistanda okuduktan sonra çalışma ve oturma iznini devam ettirmenin herhangi bir yolu yok mudur varsa nedir ? bu konuda detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim.

 2. Çetin TRAMPACI says:

  Selamlar Mehmet bey severek takip ediyoruz sizi. Ben mübadil torunuyum yaşım 27 şuanda. Aslen osmanlı rumlarındanız sonradan müslüman olmuşuz cizye vergisi sebebiyle. Midilli adasından Ayvalık’a iskan edilmişiz 1923’te. Ben böyle birşey duydum doğru mu acaba? Soyunda rumluk olduğunu ispatlarsan Yunanistan vatandaşlık veriyormuş. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

 3. Almanya icin vize aldim .fakat ben oncelikle isvicreye gitmek istiyorum .turkiyeden direk isvicreye gidebilirmiyim .bilgisi olan varmi acaba ..

 4. merhaba;
  Atinada bir ev almak istiyorum.kucuk,1+1 gıbı bırsey.Sadece arada sırada tatil amaclı.İzmirde yasıyoruz ve atinayı cok sevıyoruz.ayda bır gelıp donuyoruz.Ev alırken ne gibi prosedurler var?bize yol gosterırmısınız.amac oturum yada vatandaslık degıl.

 5. mehmet bey merhaba.bana da yardımcı olun lütfen

 6. Mehmet Bey merhabalar,
  Ben Yunanistan’dan iş teklifi aldım yalnız 20 gün sonra işe başlamamı istiyorlar. Çalışma vizesi için sponsorluk yapacaklar fakar henüz pasaportumu bile çıkartmadım, vizem de yok herhangi bir ülkeye de giriş çıkış yapmadım hiç daha önce. Sizce bu prosedürler yetişir mi? Çalışma vizesi için ne yapmalıyım. Hangi evraklara ihtiyaç duyacağım?

 7. hafta sonu selaniğe gelecem 2 günlük otobüsle,, 1 günü ayırıp atinaya gitmek istiyorum nasıl yapayım trenmi otobüsmü ::??

 8. özkan yavuz says:

  merhaba mehmet bey

  Yunanistan’dan iş teklifi aldım ve kabul edersem Eylül ayında oraya yerleşmem gerekecek.Oturma&çalışma için gerekli herşey şirket tarafından hazırlanacak fakat çalışma koşulları ve sosyal haklar konusunda hiçbir bilgim yok.Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

  Syg

  Özkan

  • Özkan Bey ben de bu ay içerisinde başlamam gereken bir iş teklifi aldım. Çalışma vizesi için sponsorluk yapacaklar. Siz bu prosedürü hallettiniz mi? Fikir alışverişi yapabilir miyiz rica etsem? Benim pasaportum bile yok iş teklifini 2-3 gün önce aldım yollanan evrakı doldurup geri gönderdim. 21’inde başlamam gerekiyor başlama tarihinin esnek olmadığı da belirtilmiş. Kafam çok karışık daha önce hiç bu prosedürleri izlemedim. Hiç bir fikrim yok.
   fatos.kumas1@gmail.com
   Eğer yardımcı olabilirseniz bana bu epostadan ulaşabilirseniz çok minnettar kalırım.

 9. Murat kekec says:

  Allah kısmet ederse 5 ay sonra emekli olacağım.kuzey yunanistanda komotini bölgesinde bir daire alsam.yunanistanda kalabilirmiyim.ne kadar süre içinde gümrükten girdi çıktı yapmam gerekli iyi geceler

 10. Turhan Özüşen says:

  Merhaba Mehmet,Yunanistana gelirken bana çok yardımcı oldun kardeşim bunun için özellikle sana teşekkür ederim,havaalanında bana türkçe konuşan taksi şöförü tahsis ettin çok yararlandım,allah senden razı olsun,şimdi o gün Güney Kıbrıs Rum Kesimi vizemi almak için Atinaya gelmiş ve 15 gün Aegina Adasında tatil yapmış dönüştede vizemi alıp Larnaka Aırporta inmiştim.15 gün sonra bir yunanlı bayan ile evlendim ve oturum başvurumu yaptım.2 gün önce 11 ay sonra sarı kartım / oturumum çıktı.Sorum şu : Bu sarı kağıdımla / 5 yıllık oturum iznim ile Kıbrısdan Yunanistana iş takiplerim için 1 haftalığına gelmek istiyorum .Vize alacakmıyım yoksa bu kağıt yeterli olur mu ?

  • Merhaba Turhan Bey,

   Yardımcı olabildiğim için çok mutluyum. Zaten benim amacım da bu :)

   Kıbrıs derken Güney tarafından bahsediyorsanız herhangi bir vizeye gerek yok. Direkt uçakla gidebilirsiniz. Kuzey tarafına gitmek isterseniz ise Türkiye üzerinden gitmeniz gerekecektir. Malum diplomasi :)

   Sevgiler,

 11. Mehmet bey
  yunanistanda bir ev alsam vatandaşlik verırlermi vatandaşlik için başka ne yapılması gerekir teşekürler

 12. Merhaba,
  Mavi kağıdın geçerliliği işten ayrılınca bitiyor mu yoksa üzerinde yazan tarihe kadar mı geçerlidir? biliyo musunuz acaba?

  teşekkürler
  sevgiler

 13. merhaba emeklilik sonrası orada ev alıp sadece oturma izni alabilirmiyiz eşim ve ben yeşil pasaporta sahibiz çalışmadan sadece orada yaşamak için neler yapılmalı

 14. Abdullah Demirel says:

  Merhaba Mehmet bey
  Eşim Alman Türkiyede yaşıyoruz.eşimin türkiyede oturma izni var. Benim Almanyada süresiz Chengen oturma iznim ,çalışma iznim var. Yacht Kaptanıyım.Bir tane yelkenki Amerikan bayraklı teknem var. Bunu 1 ay sonra türk bayraklı yapmayı düşünüyorum. bu sezon Yunan adalarında 6 ay çalıştırmayı düşünüyorum. bunun için ne yapmalıyım. herhangi bir sıkıntı olur mu?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalımalar dilerim,

  Saygılarımla.

 15. Merhaba Mehmet Bey, birkaç sorum olacak:
  1- ev satın almak için belli bir alt limit var mı?? Her sitede farklı bilgiler verilmiş kafam karıştı açıkçası
  2- okula başlama çağındaki çocuklar için eğitim nasıldır?? Türk çocuklara ayrı bir uygulama veya özel bir okul var mıdır??
  3- tatil için çok defa geldiğimiz ve çok sevdiğimiz bu ülke yaşamak için nasıldır?? Özellikle çocuklar için bir negatif yönde bir ayrım yapılması olası mıdır??
  4-eşim makine mühendisi, ben kimya mühendisiyim, ev satın alarak oturma izni yanında çalışma izni de alıyormuyuz??
  5-ev satın alma konusunda hangi kanaldan araştırma yapıp kime güvenebiliriz??
  6-biz yunanistanın hareketli yerlerinden çok sakin yerlerini çok seviyoruz. Bu anlamda çocukların eğitimi de düşünüldüğünde tavsiye edeceğiniz bir lokasyon var mıdır??
  7-birde ev satın aldığımızda ülke giriş çıkışları ne sıklıkta olmalı??
  Çok soru sordum ama karar aşamasındayız, yardımcı olursanız çok sevinirim

 16. okansoylu1982 says:

  Merhaba. Artık 2016 yılında olanlardan sonra ve ekonominin iyice zora girmesinden sonra.Türkiyede birşeylerin artık kolay kolay düzelmeyeceğini anladım. Artık kalan ömrümü Yunanistanda daha iyi şartlarda yaşayarak sürdürmeyi düşünüyorum. Eşim yunanvatandaşı batı trakyalı türk. Benim giriş çıkışlarımda sorun yok. Her daim hazır olan schengen vizem hep var. Ayrıca oturumda alabilirim. Orda eşime ait evimizde var. Yunanistanda gümülcine dedeağaç kavala civarında yapabilecek bir iş fikri olan (ortakda)olabilir somut bir iş fikri olan arkadaşlarla tanışmak isterim. Eşimin yunancası var benim yok. İstanbul da doğdum büyüdüm yaş yolun yarısı. Fikir ve yol gösterebilicek her arkadaşa her yoruma şimdiden teşekkür ederim saygılarımla. Mail adresim okansoylu1982@gmail.com

 17. Slm arkadaşlar ben Yunanistan’a taşınmayı ve vatandaşı olmayı duşunuyorum ne yapmam gerekiyor lutfen biri
  Numara detaylar için mesaj atsın saygı ve sevgiyle selamlıyorum sizi kalın,sağlıcakla

  İstanbul 05368663340

 18. merhaba piyano öğretmenliği yapıyorum. yunanistanda çalışabilir miyim?

 19. Selamlar, annem tarafı girit göçmeni.dedemin babası hanya da doğmuş.nüfustan kayıt örneğini çıkardım.yunan vatandaşlığı için bir şansım olur mu? varsa hangi yolu izlemeliyim.teşekkürler…

 20. Merhabalar. Ben 25 yasinda universite ve polis okulu mezunuyum ve yesil pasaportum var. Yunanistanda calisip yasamak istiyorum. Maddi olarak gercekten buyuk beklentiler icerisinde degilim. Hayatimi idame ettireyim yeter. Ne iş olsa yaparim. Bana yardimci olabilecek var mı? Bu ulkede psikolojik olarak fazlasiyla yoruldum artik biraz uzaklarda yeni bir baslangic yapmak istiyorum. Vize problemim yok her işi yapabilirim. Lutfen yardimci olun. Mail; tunaclk777@gmail.com

 21. Bende yunanistan da çalışmak istiyorum yardımcı olan yokmu

 22. Merhaba
  Yunanistanda oturan, adresi ve ikameti olan bir arkadaşla iş yapmak istiyorum. Kendisinin hiç bir riski olmayacak olup ikameti sayesinde bir gelire sahip olacaktır. Yunanca ve türkçe bilmesi gereklidir. İlgilenenlerin mesaj atmasını ya da aramasını bekliyorum.
  mechanicsone@hotmail.com
  05301571400

  • Merhaba telimi mail olarak gönderdim? Ne tür bir iş bahsettiğiniz?

   • Herhangi bir emek sarfetmeniz gerekmiyor, başka yerde çalışırken de bizimle çalışabilirsiniz, ek gelir olarak düşünebilirsiniz. Aradım ama telinize ulaşamadım detaylıbilgi vermek için.

 23. Merhabalar,

  Adım Ufuk İstanbul’da yaşıyorum. 27 Yaşındayım. Kurumsal bir şirketin çatısı altında Mağaza Müdürü olarak çalışmaktayım.4 Yıllık İşletme Bölümü mezunuyum. Bundan sonraki süreçte yurtdışında seçenekler içerisinde Yunanistan’da dahil olmak üzere hayatımı sürdürmek çalışmak istiyorum.
  Evlilik olabilir, iş daveti olabilir.
  Güven konusunda ukalalık yapıp bana sonsuz güvenin demek istemiyorum. Hayatım boyunca hep dürüst bi şekilde çalıştım. İlgilenmeniz durumunda tanıma fırsatı, kararı sizin vermenizi talep etmekteyim

  İlgilenenler tarafıma dönüş yapabilirse çok sevinirim.

  506 756 89 88 – UFUK

 24. Merhaba,

  Yunanistan’da iş kurmak ya da buradaki şirketimin bir şubesini açmak istiyorum. Sanıyorum şube açmanın daha kolay ve ekonomik olacağını söylemiştiniz bir kişiye. Doğru mudur?

  Bir de Yunanistan’ın her yerinde, adalar da dahil aynı kurallar mı geçerlidir?

  Son olarak 300 bin euro’luk bir şirket kurulması gerekiyor kısmını tam anlayamadım. Bazı yerlerde şirket kurulumundan sonra bu paranın çekilebileceği yazıyordu. Yani anladığım kadarıyla bankada böyle bir paramızın olduğunu ıspatlamamız gerekiyor öyle mi? Şirketi kurduktan sonra bu parayı çekip istediğimiz şekilde kullanabiliyor muyuz? Yani Yunanistan tarafından alınan ya da bloke edilen bir para değil mi bu söz konusu 300 bin euro?

  Bilgi verirseniz çok sevinirim.

 25. ebru Konyar says:

  http://greecegoldenvisa.com/en/home-page/

  Burada sıkça sorulan sorular bölümünde de bilgiler var oldukça iyi açıklamışlar

 26. Osman Eroglu says:

  Mehmet Bey merhaba,

  1 yıldır Yunanistan’da çaışıyorum ve oturma iznine Haziran 2015’de çalıştığım şirket adıma başvurdu. Elimde 2017 Haziran ayına kadar geçerli bir mavi kağıdım var. Oturma iznimi websitesinden kontrol ettiğimde hala inceleme altında olduğunu görüyorum. Ermou’da ki ofise gitmem durumunda bu iznin çıkma sürecini hızlandırabilir miyim? 1 yılı aşkın süredir iznin çıkmamış olması sizce normal mi?

  İlginize şimdiden çok teşekkür ederim

  Teşekkürler

 27. Suheyla says:

  Merhaba Mehmet bey
  Esimin benim ve 21 yasındaki oglumun yesil pasaportu ve Turkiyede bir evimiz var.Esim ve ben emekliyiz oglumda universitede okuyor; bu olanaklarlaYunanistan Gümülcine de
  Yaşama sansımız varmı? İkimizin toplam 3000 lira maaşı ile orda kira verilip yasanilabilirmi? Ve ayriyeten oglumun okul kaydı Erasmus veya baska bir yontemle oraya alinirmı? Yardımcı olursaniz sevinirim

 28. Merhaba, oncelikle emeginize saglik. Cok faydali bir site olmus. Benim bir sorum olacak size. Mulk sahibi olma yontemiyle oturum izni alsak bile calisma izni olmayacagini belirtmissiniz. Bu yontemle oturum izni aldiktan sonra calisma izni de elde etmek icin neler yapilabilir? Bu konuda bilgilerinizi aktarirsaniz cok sevinirim. Tekrar emeginize saglik..

 29. Bekir özer says:

  Merhaba mehmet bey crete Üniversitesinde eylülde Erasmus Öğrencisi olarak gelicem.acaba ortalama geçinmek kaç euro gerekir.birde istanbuldan girite ucuz yollu nasıl gidebilirim. Şimdiden teşekkürler.

 30. koko unan says:

  Merhaba,

  Ben İtalya vatandaşıyım, eşimle 2 senedir evliyiz. Yunanistan’da yeni bir başlangıç yapmayı planlıyoruz. Eşimin oturma ve çalışma izni almasında benim İtalya vatandaşlığımın faydası olur mu ? Bunun dışında Yunanlıların yabancılara bakışı nasıl? Turist olarak bulundum fakat yaşayan birinden bilgi almak çok daha farklıdır eminim ki. Teşekkürler şimdiden…

 31. Hellasverona says:

  Merhaba. Yunan vatandaşıyla evli T.C vatandaşıyım. Eşimle istanbulda yaşıyoruz. Bundan sonraki hayatımızı yunanistanda gümülcinede yaşamak istiyorum. Vize problemim yok. Orda eşimin evi var. Oturum almam kolaymı yunanistanda eşimin vatandaşlığından dolayı? Sizce bir kıyaslama yaparsak istanbuldamı gümülcinedemi yaşamak arasında kalsaydınız hangisini seçerdiniz?

 32. Halil Kandiye says:

  Annem ve babam Girit adasında doğdu .1924 yılında mubadele ile Türkiyeye geldiler.Bizlerin Yunan vatandaşlığı mümkünmüdür?Çifte vatandaşlık alabilirmiyiz.
  Adalardan 50.000 € tutarında bir daire satın alabilirmiyiz?

 33. Merhaba mehmet bey
  Ben yunanistan da okumak istiyorum ne yapmam gerekir bana yardımcı olursanız sevinirim

  • mehmet bey,e bir yunan vatantasi olarak cok tesekkur ederim.ben gumulcinede yasayan azinlik turklerindenim.rastgele siteye girdim.mehmet bey gibi bende yardim etmek isterim.izin verirse tabiii

   • Tabiki Mümin bey. Ne demek :)

   • Çağdaş yapılcan says:

    Merhabalar.. ben türkiye de didim de yaşıyorum ve seramik/çamur işi yapıyorum geleneksel ismi ile çömlekcilik.. hediyelik eşya tarzında dekoratif ürünler üretiyorum ve bundan sonraki hayatımı Yunanistan da turistik bir yerde yine aynı işimi yaparak yaşamak istiyorum.. bunun için ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun..

   • mustafa bayrak says:

    merhaba;
    eviliyim bankada çalışıyorum 13 yıldır bir kızım var 2 yaşında burada bir evim var onu satıp temelli yunanıstana yerleşmek orada çalışmak istiyorum.en kestirme yol nedir.tşk

 34. Merhaba yunanistanda yaşamak icin oturma ve çalisma izni icin sadece evlilik mi yapmak gerekiyor başka yollari varmidir

 35. Emrullah ÇETİN says:

  Su ürünleri mühendisiyim ve Yunanistanda çalışmak istiyorum. ülkenin iş potansiyeli ne durumdadır şu an. bizim ülkemizden iyi olduğuna inanıyorum ama gitmeye değer mi bilemiyorum.

 36. Merhabalar Mehmet bey;
  benim Türkiye’de seyahat acentem var ancak çocuğumun geleceği ile ilgili sıkıntı duyuyorum eşimde bende artık burada yaşamak istemiyoruz. Tabi ailelerimiz burada olduğu için uzak bir ülkede tercih edemiyoruz. Bu nedenle herhangi bir adada yaşayıp yine bildiğimiz iş olan Turizm yapmak istiyoruz fakat oturma ve çalışma izni için neler gerekli yazmanız mümkün mü?
  Saygılar

  • rodosu size tavsiye ederim.,ama kuracaginiz acentenin hisseleri 300 euroluk olmali.oturma izni icin tabii.ev satin almaniz sorunu cozer ama turkilere adalarda ev satmazlar.sadece is kurabilirsiniz.tabii o 300 bin hesabinizda cekebilirsiniz yinede.bagli kalmasina gerek yok

 37. Merhabalar. Yunanistan ile hiç bir bağım yok ve oraya yerleşmek istiyorum. oturum izni içi gerekenleri yazarmısınız. Diğer sitelerden maalesef bilgi alamadım. Lütfen yardımcı olun

  • oturma izni,evlenmeden veya yatirim yapmadan almazsiniz.ama gumulcined,bende orda yasiyorum,anlasmali evlilik yapan insanlar var.

 38. HAYRETTİN ERYILMAZ says:

  Selam,
  Emekliyiz .Yeşil pasaportumuz var. Ancak Sakız adasında oturma izni alıp yabancı plakalı araç almak istiyorum. Nasıl yapabiliriz.
  Saygılarımla.

  • yesil pasaportla ancak 6 sure kalabilirsiniz bir yil icinde.girip cikmada sorun yol.pasaportlardaki girip cikma tarihlerini topluyorlar.ama goz ardi ettikleri de oluyor.ysil pasaportla is kuran bir ankarali ile calisiyordum ordan biliyorum.ben yunan vatandasiyim bu arada

   • kendi arabanizi goturebilirsiniz,sizin izniniz ne kadarsa,arabanizinda o kadar.bilginiz olsun diye,turkler icin yunanistanda uygulanan kanunlar,cogunlukla adalar icin gecerli degildir.oralarda turk nufusunun artmamasi icin herturlu engel yapilabilir

 39. fatma kockan says:

  emekliyim türkiyede mülklerim var yunanistanın ufak bi kasabasında yaşamak istiyorum buradaki aşırı din baskısından bıktım bu yüzden orada yaşamak istiyorum neler gerekir yazarsanız sevinirim yeşil pasaportum var

  • Fatma Hanim,
   Ayni duygulari ben de tasidigimdan yazmak istedim. Islam dini anlayisi beni Ateist yapti. Isine gelen teknolojiyi aninda kullanan, din maskesiyle de 600 yil eskiyi yasayan ve baskalarina da yasatmaya calisan yobazlardan biktim. Fikrinize katiliyor ve mutlu bir gelecek diliyorum. Selamlar Dogan

   • fatma hanim.yesil pasaportunuzla rahat 6 ay kalabilirisisniz.gumulcineyi tavsiye edebilirim size.bulgaristana 15 dakika turkiyeye 45 dakika.denize sifir ustelik.surekli kalabilmeniz icin ya bir ev satin almaniz veya 300 bin euroluk is kurmaniz lazim.tabii paranizi sirketi kurunca cekebilirsiniz ama tavsiye etmem.ev almaniz daha mantikli,benimle iletisime gecebilirsiniz yardim edebilirim.00306977580428 nolu telefona

    • Yasemin says:

     Merhaba,
     Belli bir limit var mı ev alırken, herhangi bir ev almak oturma izni için yeterli mi? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Fatma hanim mail adresini yazarmisimiz ?

 40. Şebnem says:

  Merhaba Mehmet bey,

  Benim sorum Dedeağaç’la ilgili. Garson olarak veya ilk başlarda sadece İngilizce ve Türkçe’nin yeterli olacağı bir yerde çalışıp, küçük bir ev kiralamak çok mu zor? Maddi açıdan çok zorlanır mıyım? Şu an acele etmem gereken bir karar verme aşamasında olduğum için cevabınız benim için önemli.
  Bir de sık sık “pasaportta Kktc mührü varsa ne yapıp edip sorun çıkarıyorlar, ülkeye almıyorlar” cümlesini duyuyorum. Bu doğru mu gerçekten?

  Teşekkürler

  • Merhaba Şebnem Hanım,

   Açıkçası Dedeağaç ve Batı Trakya taraflarına hiç gitmedim. İş bulabilir misiniz bilemiyorum. Eğer bildiğiniz bir iş varsa ve maaş-kira anlamında soruyorsanız şöyle yanıt vereyim. Bugün itibariyle Yunanistan’da asgari ücret 560-590 Euro arasında. Küçük bir evin kirası ise Dedeağaç’ta 200-250 Euro arası tahmin ediyorum. Belki daha ucuza da bulabilirsiniz.

   KKTC mühürü ise doğru. Yunanistan, resmi yapmış olduğu duyurular ile pasaportunda KKTC olan başvuruları direk reddediyor.

 41. Merhaba mehmet bey benim sorum şu kısmetse yunan vatandaşı olan anne yunan babası türk bir yunan vatandaşı bayan ile önümüzdeki ay evlenmeyi düşünüyoruz kendisi türkiye ye hiç gelmemiş doğma büyüme yunanistanlı evlendikten sonra da türkiyede yaşamayı düşünüyoruz nasıl bir yol izlemem lazım cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
  Mehmet bey nikah işlemleri için yunanistandan ne gibi evraklar gerekiyor nikahı türkiye de yaptırmayı düşünüyoruz

 42. Merhaba mehmet bey benim sorum şu kısmetse yunan vatandaşı olan anne yunan babası türk bir yunan vatandaşı bayan ile önümüzdeki ay evlenmeyi düşünüyoruz kendisi türkiye ye hiç gelmemiş doğma büyüme yunanistanlı evlendikten sonra da türkiyede yaşamayı düşünüyoruz nasıl bir yol izlemem lazım cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 43. Merhaba,
  Benim şöyle bir sorum var: Eşim Türk ve burada bir şirkette çalışıyor. Kontratları kısa süreli ve tekrarlıyor. Ben onun üzerinden oturma vizesi alabilir miyim ve nasıl?

  Şimdiden çok teşekkürler.

 44. İyi günler,
  3 haftadır Yunanistandayım, erasmus için geldim. Başka ülkelere çıkabilmem için oturma izni alacağım. Gelir gelmez gitmediğim için bir sıkıntı çıkar mı? Ayrıca ne kadar sürer çıkması ve ne gibi evraklar gerekiyor?
  Göçmenlik bürosu nerededir acaba ve telefon numarası var mı? Ya da bir link?
  Teşekkür ederim.

 45. Mehmet bey ,
  Sanrırım yatrım yapamayacağım için Yunanistanda yaşama şansım evlenmeye kalıyor. Bana özelden anlaşmalı yada anlaşarak evlilik yapabileceğim siteleri bildirebilirmisiniz? B1.2 seviyesinde yunancaya sahibim şimdiden teşekkürler..

  • gumulcinede size yardim edilebilir ahu hanim.anlasmali evlilik konusunda.ama gumulcineli turklerle konusun ki basiniz agrimasin,ovunmek gibi olmasin halkimiz cok iyidir

 46. almanya isvicre fransa sinirinda kuafor salonlarimiza bay bayan berber ve kuaforler aranmaktadir ve pedikur manikur aranmaktadir her hangi bir avrupa birligi vatandasi olan almanyada dolgun ucretle calismak isteyen is arkadaslarini ariyorum lutfen isi bilen arasinlar acil araniyor haircules coiffeur tlf 004976215106466 weil am rhein

 47. merhaba mehmet bey ben turk vatandasiyim yunanistanda 6 yildir kaliyorum sari kimlik ile esim yunan vatandasi simdi basvuruda bana yesil kimlik verdiler 10 yillik ben o kimlik ile ab ulkelerine calisma imkanim varmi yada gittigim ulkeyemi basvurmam gerekiyor bana yrdimci olursaniz sevinirim

 48. Slm memet bey yardım cı olurmusun

 49. Slm memet by 5 senelik Yunan oturmam var bır senedır turkıyedeyım gerı yunana gıtmek ıstıyorum bır sorun yasarmıyım kızım annesını yanın da esım den ayrıldım oturmam olmusmudur bır yardım cı olsun

 50. merhabalar, sanırım tüm yazıları okudum ancak ufak bir detay hakkında bir cevap bulamadım. ben yunan vatandaşıyım ve almanyada okuyorum. türk vatandaşı nışanlım ile evlenip, kendisi “mavi belgeyi” alması durumunda almanyada çalışmasa bile, almanyaya (veya başka bir ab ülkesine örneğin)rahat (vizesiz) giriş çıkış yapabilme hakkı var mıdır o ilk 6-12 ay süre içersinde? okulumun bitmesi en az 1 seneyi bulacak ve orada bu süre içersinde beraber kalmayı planlıyoruz. bu detay hakkında bilgi alabilirsem çok sevinirim. aydınlatmalarınız için teşekkürler, saygılar.

  • Mehaba Kenan bey. Açıkçası biraz karışık bir durum ve tam hakim değilim konuya. Yunanistan konsoloslukları ile görüşmenizi tavsiye ederim.

   • Slm yardım cı olurmusunuz 5 senelık oturmam var bır senedır turkıtedeyım gerı yunana gıtmek ıstıyorum bı sorun yasarmıyım ne yapmam lazım

 51. Mehmet Bey selamlar,
  Ekim ayında Erasmus ile Atina’daki Panteion Üniversitesi’ne gideceğim. Araştırdığım kadarıyla D tipi vizeye başvuracağım. Burada üç ana sorum var. Birincisi; okulun başladığı 6 Ekim tarihinden önce dilekçe vererek vizeyi başlatabilir miyim? Okulun yurdu olmadığı için ev kiralamam gerekecek ve en azından bir 10-15 güne ihtiyacım var. İkincisi; Yunanistan’ın D tipi vizesinin öğrencilere oturum iznini de otomatik olarak sağladığını duydum, doğru mu? Sonuncusu ise; D tipi vizemle Yunan Adaları’na geçiş yapabiliyor muyum? Yunan Adaları ülke içi mi sayılıyor yoksa adalar özel muamele mi görüyor? Ülkeye ilk girişimi adalardan yapmamda (Atina yerine) bir sakınca var mı? Şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba Pınar,

   1) Ben de aynı senin gibi Erasmus ile geldiğimde D tipi ile gelmiştim. Fakat benim yurdum hazır olduğu için senin gibi erkenden gelme ihtiyacı duymamıştım. Bana verilen vize başlangıç tarihi üniversitenin yazmış olduğu tarih ile aynıydı. Fakat konsolosluktaki yetkililer ile görüşürsen bir ayrıcalık sağlayabilirler. Bu konuda oldukça yardım gösteriyorlar.
   2) Evet, D tipi vize öğrenim tarihlerin boyunca sana oturma izni vermekte.
   3) Hayır, yunan adaları için özel bir vize bulunmuyor. D tipi vizen ile yunan adalarını da ziyaret edebilirsin. Ülkeye girişi de herhangi bir yunan adasından yapabilirsin. Sorun olmayacaktır. Teşekkür ederim :)

   • Mehmet Bey çok teşekkürler, umarım bir pürüz çıkmadan sorunsuzca vize işlemlerimi halledebilirim. Verdiğiniz bilgiler için tekrar sağolun :)

 52. habibe çevik says:

  Merhaba, almanya, dan süresiz oturumum var, fakat 2012den buyana herhangi bir ülkeye giriş yapmadım.yunanistan, a direk gidip orada yaşayabilimiyim? Teşekkürler.

  • Herhangi bir ek belgeye ihtiyaç olmadan Yunanistan’a gelebilirsiniz. Fakat oturma izni almadığınız sürece belli aralıklarla giriş-çıkış yapma şartı ile Yunanistan’da yaşayabilirsiniz.

 53. Murad Özsoy says:

  Mehmet Bey, benim sorularımı da cevaplarsanız çok sevineceğim. Yaz ve ilerisi için planlarımda sizin cevaplarınıza ihtiyacım var.

 54. Ben şu konu üzerinde duracağım yunan vatandaşıyla evlenmek sizi diğer ab ülkesinde çalışma izni sağlamaz. e yunanistandada iş yok! yunanca dahil 3 dil bilen 5 10 yıl tecrübeli yunanlara bile iş yok herkes almanyada vs iş arıyor. Türkiyede iş bulup gidenler var. Bende yunanistandayım mecburen türkiyeye döneceğim. Burada ne ekonomik olarak nede türk algısı olarak yaşamak akıl işi değil. Gidecekseniz almanya isviçreye falan gidin burda iş yok. zorla bi tane bulursanız işsiz kalınca dahada bulamassınız. Almanyada olsa başka işe geçersiniz hiç değilse. Yüzde 60 işsizlik olan faşizmin en son % 16 oy aldığı bir ülke burası. Hiç kendinizi zora zokmayın benden söylemesi ben yaptım şimdi karakara düşünüyorum. Çok seviyorsanız tatile gelin derim.

 55. Ramazan says:

  Memet bey yardımcı olursa cok sevınırım

  • Ramazan says:

   Slm memet bey 5 senelık Yunan oturmunu nasıl ABD ye cevıre bılırım ne yapmam lazım yardım çı olur sanız

  • Merhaba Ramazan Bey, Yunanistan’dan almış olduğunuz oturma/çalışma izni sadece Yunanistan için geçerli olmaktadır.

 56. Şeref GÜR says:

  Mehmet Bey öncelikle verdiğiniz bilgilerle insanlarımızın merak ettiği sorulara kolaylıkla ulaşabilme imkanı sağladığınız için halkımız adına teşekkür ediyorum. Soruma gelince; baba tarafından dedem Yunanistan Selanik doğumlu mübadele ile İstanbula göç etmişler. Kendisi şuan hayatta değil ve benim Yunan vatandaşlığı alma imkanım var mı ? Yapmam gerekenler nelerdir ? Resmi aile kütüğümüzde doğum yeri Selanik yazıyor şimdiden çok teşekkür ederim.

 57. Murad Özsoy says:

  ” Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’ın, Yunan Asıllılık Yasasının temel ilkesi, Yunan vatandaslığını kazanmak isteyen kisinin Yunan milli (etnik)
  kökten gelmesi veya Yunan kökenli olmasa da Yunan Ortodoks dinini, Yunan milli bilincini benimseyerek, Yunan milleti içinde erimeyi, asimile olmayı isteyen, amaç edinmis olan kimseler kolaylıkla Yunan uyruğunu kazanırlar. Ancak bunların Yunanistan’da doğan çocukları Yunan asıllılığını kazanabilirler. Böylece Yunan devletinin ulusal (milli) bütünlüğü korunmus olmaktadır. ”
  Araştırmalarım dahilinde bu paragraf ile karşılaştım. Mümkün ise açıklamasını rica ediyorum.

 58. Murad Özsoy says:

  Merhaba Mehmet Bey,

  Ben T.C. vatandaşıyım ve çift vatandaşlık sahibi olmak istiyorum. Haliyle ikinci vatandaşlığımı Yunanistan’dan almak istiyorum. Benim anneannemin ve dedemin ebeveynleri Yunanistan doğumlu. Babaannem ise 1924 Yunanistan Serez doğumlu. 1927’de mübadele ile Manisa’ya yerleştirilmiş. Yunanistan ile maddi bağım bununla sınırlı. Babaannemin Yunanistan doğumlu olmasının düşündüğüm vatandaşlık talebim için bir umut teşkil etmesini umuyorum.

 59. yusufbola says:

  yunanistanda oturma iznim var esim ve cocugum yunan vatandasi ben turk vatandasiyim oturma izni ile hollanda yada almanyada calisabilirmiyim acaba tesekkur ederim.

  • Merhaba Yusuf Bey,

   Ne yazıkki Yunaniastan’dan almış olduğunuz oturma/çalışma izni sadece Yunanistan’da geçerli olmaktadır. Diğer AB ülkelerinde çalışmak isterseniz EU Work Permit başvurusu yapmanız gerekecektir. Bu adresten detaylı olarak bakabilirsiniz: http://goo.gl/FFj3UZ

 60. Mehmet bey Merhaba,Yunanistanda Şube açtığımız takdirde maliyeti ne Kadar tutuyor.Şube açtığımızda ne kadar süre oturum ve çalışma izni alabiliyoruz.

 61. Gül Özdemir says:

  Merhaba Mehmet Bey,
  Eşim elektrik mühendisi, ben ve eşim bundan sonra Yunan adalarından birinde yerleşip yaşamak istiyoruz. Orada yaşarken çalışma mecburiyetimiz yok. Benim babaannemve dedem mübadele ile Girit’ten göçenlerden. Yunan vatandaşlığına geçmek gibi özel bir isteğimiz yok ama gerekiyorsa da bize uyar. Bu şartlar altında ne yapmamız gerekiyor

 62. Merhaba Mehmet Bey
  Yunanistanda turizm bolgesindeki bir otelde dukkan kiralayip isletmek istiyorum otelle anlastim ama sirket kurmam gerekiyor bunun icin ne yapablirim yardimci olursaniz memnun olurum

  • Merhaba Kıvanç Bey. Açıkçası sıfırdan bir şirket kurulumu oldukça zahmetli bir iş. Eğer imkanınız varsa şube olarak açmanızı tavsiye ederim. En azından çok daha az maliyetli olacaktır.

 63. Mehmet bey ben yunanistan da yaşamak istiyorum orda oturma izni almanın şartları çok katı ya evlilik ya yüklü sermaiye ya öğrencilik ya da çalışağınız firmanın sizi kabul etmesi. Ben ne evlilik yapıcam ne sermaiye ne öğrencilik ben orda çalışmak ve oturmak istiyorum.İstediğim meslekse hosteslik orda ki firmalara türkiyeden başvurup kabul görmek zor mu ? Onlar bizi işe kabul ederlerse zaten oturma ve çalışma izni almıyormuyuz ?

 64. Süresiz Alman oturma müsadem var, Yunanistan oturma müsadesiyle değiştirmek istiyorum. Bundan sonra islerimi Yunanistan üzerinden görmek istiyorum.

  Bana gerekli bilgiyi verirmisiniz.
  Selam

 65. paskalica says:

  merhaba mehmet bey ben 8 yıldır yunan vatandaşıyla evlyim ve yunanistanda belediye de evlendik evlendiğimiz haftada oturma ve çalışma izni aldım. fakat 4. yıl turkıyeye geldik ve son 3 yıldırda burayız. oturma ve çalışma iznimin süresi doldu 2 yıl önce yeniletmedim.. şimdi ise mayıs gibi yunanistana dönüş yapıyoruz. en başından mı başlamak zorundayız herşeye? evraklar mülakatlar falan ! yoksa yenileme yapmam yeterli mi olacak ? yardımcı olursanz çok sevinirim.

  teşekkürler

 66. Mustafa Can Büken says:

  Mehmet bey iyi günler,

  Ailemden gelen(anneanne) bir Yunan’lık var(Yunanistan’da yaşayan uyruklar değil, yunan). Kendisi zamanında Türkiye’ye göçmüş ve burada evlenerek Türk vatandaşlığına geçmiş. Yunan vatandaşlık yasalarına göre kan bağı ile vatandaşlık alınabiliyormuş. Bu durumda ne gibi bir yol izlemem gerekir bana anlatabilir misiniz. (18 yaş üzeriyim)

 67. Merhaba. Eşimle birlikte 1 yıllık shengen vizemiz var Yunanistan konsolosluğundan almış olduğumuz. Şimdi eşim hamile ve aklımıza doğumu Atina’da. Bu durum mümkünmü ve bize yada doğacak çocuğumuza bir hak kazandırırmı? Teşekkürler..

  • Merhaba Doğuş Bey,

   Ne yazıkki çocuğunuzun Yunanistan’da doğması, yunan vatandaşlığı elde etmesi için yeterli olmuyor. Çocuğun yunan vatandaşlığına hak kazanabilmesi için ebeveynlerden biri yunan vatandaşı olması gerekmekte.

 68. 2013 yılında temmuz ayında yunanıstana geldım gemı ıle 7 gun boyuncaordaydım tabı vıze ıslemlerımı acente yaptı bu yıl tekrardan gıtmeyı dusnuyorum ve vıze bana verıılermı açıkçası merak edıyorum red cevabı almaktan korkuyorum pasaportumda gırıs cıkısım yapıldı çalışıyorum ayrıca belırlı bır gelırım var ama banka hesabım ve tabu falan yok sadece ufak bır taşıtım var ve motorsıkletle yunanıstana gelmek ıstıyorum bunun ıcın ne gereklı tsk ederım tum yazılaır okudum baya ısıme yarayan bılgıye ulaştım :)

 69. greece girls says:

  merhaba.
  biz iki erasmus öğrencisiyiz. bize verilen vize de Hellas yazıyor ve D tipi vizemiz. Başka ülkerele giriş çıkış yapmak istiyoruz. bunun hakkında bize bilgi verirseniz çok memnun olurum. teşekkür ederim.

  • Merhabalar,

   D tipi vize sadece Yunanistan’da oturma izni olarak kullanılıyor. D tipi vize ile Yunanistan’dan sadece kendi ülkenize (yani Türkiye’ye) giriş-çıkış yapabilirsiniz.

   Erasmus ile sadece D tipi vize verilir. Ben de D tipi vize alarak gelmiştim. Diğer schengen ülkelerini gezmek isterseniz Yunanistan’a gelir gelmez göçmen ofisine giderek D tipi vizeyi “geçici oturum iznine” çevirmeniz gerekecektir.

 70. Nilufer Özdemir says:

  Merhabalar Mehmet Bey,

  Eşimle berber yunanistana göç etmek istiyoruz esim İnsaat muhendısı ben de işletme okudum İstanbul teknık unıversıtesınde ve yurtdısısnda suanda bır fırnmada çalışıyorum. Amacımız yurt dısınna yerleşmek. İkimizde türk vatandaşıyız yunanıstan vatandaşı olmak ıstıyoruz ve en az 10 yıl gb bır sure orada kalmak ıstıyoruz bu durumda nasıl bır uygulama yada yatırırm gerceklestırmemız gerekir.

  Lütfen bilgilendırme yapabilirm,isiniz ev fiyatalarıyla ilgili fiyat alabilirmiyiz iş kurnma maliyetlerinin türkiyeye göre daha ekonomik olduğunu soylemekteler doğrum mu? İŞ bulabilir miyiz? en ekonomik yasamı hangı sehırde kurabılırız?

  • Merhaba Nilüfer Hanım,

   Açıkçası Türkiye’deki şartları tam olarak bilmiyorum. Yunanistan’da iş kurma şartlarını yukarıda belirttim. Dilerseniz bakabilirsiniz.

   Ev fiyatları semte göre farklar gösterecektir tabi ki ama genel olarak fiyat isterseniz Atina’da 1+1 evler 250-350 arası semte göre değişiklik gösterebilir.

   En ekonomik yaşam nerede olur derseniz Atina’da olmayacağını söyleyebilirm. Kendi işinizi kuracaksanız Selanik’i tavsiye ederim.

   Fakat bu belirttiklerim sadece benim tavsiyelerim olacaktır. Kendiniz için en sağlıklı bilgileri kendi gözlemleriniz ile almanızı öneririm.

 71. serkan yazıcı says:

  mehmet bey yunanistanda yunan vatandaşıyla evlendim fakat tr ye döndük şuan orda yaşamak istemiyoruz sorum şu tr konsolosluğunda eger oturmıcaksanız oturum izni almayın cünki daha sonraki süre uzatmalarda yunanistanda fazla kalmadığınız anlaşılır ve zorluk çıkarırlar onları aldattığınızı duşunurler dediler bunun yerine vize alarak giriş çıkış yapın dediler bu konu doğrumu doğruysa almam gereken vize milli vizemi yoksa trustik vizemi schengen alanında bu vizeyle dolaşabilirmiyim eşim yanımda olmak zorundamı bu konularda bilgi verirseniz sevinirim

 72. MEHMET SANCAR says:

  merhabalar,
  yunanistanda yeni şirket kurmak veya bir yunan şirketine ortak olup ticaret yapmak istiyorum.ne kadar sermayeli bir şirket olursa oturma iznide alabilir,m.ayrıca ben Türk vatandaşıyım ve dünyadaki Yunanistan dahil çok ülke ile geniş ticaret yapıyorum.Yunanistan ülkesi komşumuz,arkadaşlıklarım ve yakın olmasından oturma izni almak istiyorum.oturma izni ile aynı zamanda yurtdışından araç getirip türkiyede belli sürelerde kullanabilirmiyim.Yani kısacası oturma izni ve araç alıp Türkiye ve yunanistana gidip gelebilme en kolay hangi şekilde olur.Bilgilendirirseniz şimdiden teşekkür ederim.
  MEHMET SANCAR

  • tam olarak ne yapmak ıstediginizi belirtieseniz
   her sey kolay zorda olsa .

  • mumin amet says:

   300 bin euroluk sirket kurmaniz lazim.sirketi kurmak,tum masraflar dahil 3-4 bin euro.sirket adina araba alabilirsiniz o zaman ve istediginiz gibi turkiye gidebilirsiniz o arabayla,

 73. 1) Merhabalar…
  ben Yunan eşimle 8 ay önce evlendim ve nasıl oturma izni alabilirim acaba?hangi belgelerle nereye başvurmam gerekiyor?teşekkür ederim…

  2) çok çok teşekkürler Mehmet Bey…

  3) Mehmet Bey,ben yeni bir araba almayı düşünüyorum Yunanistan’dan…kendi adıma nakitle almam ve Türkiye ye getirmem mümkün mü?Eğer benim adıma mümkün değilse Yunan vatandaşı olan eşimin adına alıp eşimin yurda sokması ve burda Türkiye de kullanmamız mümkün mü acaba?

  4) bilgiler için çok teşekkür ederim…

  • 1) Merhaba Banu Hanım,

   https://komsudaneoluyor.net/yunanistanda-evlilik/ sayfasında detaylı olarak bütün bilgiler yer almaktadır. Dilerseniz bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

   2-3) Merhaba Banu Hanım,

   Eğer hiçbir banka ile bağlantılı olmayacak, dediğiniz gibi nakit para ile almak isterseniz tabi ki sorun olmayacaktır. Aynı şekilde eşiniz de alabilir. Fakat Yunanistan’dan alacağınız için yunan plakası olacaktır ve Türkiye’de kullanmak isterseniz her 6 ayda bir giriş-çıkış yapmanız gerekecektir. Eğer ki bunu yapmak istemezseniz, almış olduğunuz arabanın TR’deki vergi karşılığını ödeyerek TR plakası alabilir ve giriş-çıkış yapmanıza gerek kalmayacaktır.

   4) Ben teşekkür ederim Banu hanım. Umarım faydalı olabilmişimdir.

 74. 1) merhaba mehmet bey.

  Ben yunan vatandaşı olmak istiyorum oturma izni olmasına gerek yok sadece onların kimliklerini almak istiyorum bunun için neler yapabilirim?

  2) sanırım bu olanakları sağlamakta zor olacak teşekkürler

  • 1)Merhaba Ahmet Bey,

   Ne yazikki vatandaşlık alabilmeniz için önce oturma iznine sahip olmanız gerekecektir :)

   Çünkü vatandaşlık aldığınızda zaten oturma ve çalışma izinlerini de almış oluyorsunuz.

  • Levent Deniz says:

   Bir ülkenin vatandaşı olmak o kadar kolay değil. Türkiye çok kolay veriyor o ayrı. Önce resmi evlilik yapacaksın seni bir yıl sonra mülakata alıyorlar eşinle ilgili sorular soruyorlar. Bunları geçer sen sana 5 yıllık oturma ve çalışma izni veriyorlar. Beş yıl bittikten sonra sana vatandaşlık hakkı tanıyorlar. Bu sadece komşu için değil tüm ülkeler için aynı.

 75. murat akgun says:

  merhaba Mehmet seninle direct olarak konusabilirmiyiz face adresin veya telefon numaranda olur

  • Merhaba Banu Hanım,

   Yukarıdakilerin haricinde nasıl bir bilgi verebilirim? Detaylı olarak belirtirseniz yardımcı olabilirim.

  • Mehmet says:

   Tekrar Merhaba Ramazan bey.

   Evet, mavi kağıt geçici bir belge ve sadece 1 yıl için geçerli. Bu 1 yıl içerisinde evliliğiniz gerçek mi yoksa sadece prosedürden ibaret mi olduğunu öğrenmek için sizi mülakata alırlar. Ve evlilliğiniz onaylandığı durumda da mavi kağıdınız alınır ve yerine sarı renkte kimlik kartına benzer 5 yıllık belge verilir. (Yunancası=Kίτρινη Kάρτα) Bu kart ile hem oturma hem de çalışma iznine sahip olursunuz. Ve Shengen ülkeleri içerisinde vize ihtiyacı olmadan rahatça gezebilirsiniz.

  • Mehmet says:

   1) Merhabalar Ramazan Bey,
   Eğerki elinizde bulunan geçici oturma/çalışma izni (Mavi kağıt olan) değil ama sarı kart ise tabiki rahatlıkla Almanya ve Hollanda’ya gidip-gelebilirsiniz.

   2) Tekrar Merhaba Ramazan bey. Evet, mavi kağıt geçici bir belge ve sadece 1 yıl için geçerli. Bu 1 yıl içerisinde evliliğiniz gerçek mi yoksa sadece prosedürden ibaret mi olduğunu öğrenmek için sizi mülakata alırlar. Ve evlilliğiniz onaylandığı durumda da mavi kağıdınız alınır ve yerine sarı renkte kimlik kartına benzer 5 yıllık belge verilir. (Yunancası=Kίτρινη Kάρτα) Bu kart ile hem oturma hem de çalışma iznine sahip olursunuz. Ve Shengen ülkeleri içerisinde vize ihtiyacı olmadan rahatça gezebilirsiniz.

   3) Çok derin detaylı sorular olmayacaktır. Net olarak ne sorulduğunu bilmiyorum fakat birbirinizi ne kadar tanıdığınız ile ilgili sorular olacaktır. Dediğim gibi mülakatın amacı evliliğinizin belge alabilmek için anlaşmalı olup olmadığını öğrenmektir. Mülakatın hemen sonunda kimlik kartını alamazsınız. Bizzat kendiniz ilgili devlet dairesine giderek en fazla 2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Shengen üyesi olan her ülkede oturup çalışabilirsiniz.

   4) Elinizde bulunan mavi kağıdın geçerliliği 1 yıllıktır ve hem oturum hem de çalışma izni olarak geçerlidir.

 76. asil dorman says:

  Mehmet bey,
  Verdiğiniz bu bilgiler çok faydalı oldu. Türkiyede olduğu gibi arkadaşlık ve evlilik siteleri var mı ?
  özel kanaldan bilgilendirebilirmisiniz ?
  Selam ve sevgiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Merhaba!
Komşuda Ne Oluyor haber bültenlerine abone olun. Yunanistan'dan haberler email adresinize gelsin.
Üyelik tamamen ücretsizdir!
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkLzBpS0tNRmp4NEk4P3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
Komşu'dan Haber Almayı Unutmayın!
Haber bültenlerine abone olun. Yunanistan'dan haberler email adresinize gelsin!
Beni Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz!
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL1NzcS1RUFFkRjRBP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL3ZKMVdOTHNhbl84P3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL3hDenQ5TDJ5U2VVP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkLzM4WWFYZHFsS2tvP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL3ppdDdnM1gxUmVvP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2JkNnR6SkV1UEs4P3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2xHZjA2emVlaFRjP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL1hJMEZPWTJMQUZBP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2QxRDF6UERHUWRVP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkLzB1UjR6UWtGWVVjP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL0Ewd0FiWU1jckk0P3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
Atina Havalimanı Taksi Hizmeti
"Atina Havalimanı Taksi Hizmeti" hakkında öğrenmek istediğiniz, aklınıza takılan veya netleştirmek istediğiniz bir konu bulunuyorsa direkt bana yazabilirsiniz.
Siz Sorun, Ben Yanıtlayayım.
Mesajınızı aldım. En kısa sürede size yanıt vereceğim. Gerçekten :)
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2dpVjdxSG1ZdTRrP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL3BhZ2UucGhwP2hyZWY9aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZmFjZWJvb2suY29tJTJGS29tc3VkYU5lT2x1eW9yJnRhYnMmd2lkdGg9MzQwJmhlaWdodD03MCZzbWFsbF9oZWFkZXI9dHJ1ZSZhZGFwdF9jb250YWluZXJfd2lkdGg9dHJ1ZSZoaWRlX2NvdmVyPXRydWUmc2hvd19mYWNlcGlsZT1mYWxzZSZhcHBJZD05NjYyODA5MDY3MTgyOTgiIHdpZHRoPSIzNDAiIGhlaWdodD0iNzAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6bm9uZTtvdmVyZmxvdzpoaWRkZW4iIHNjcm9sbGluZz0ibm8iIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd1RyYW5zcGFyZW5jeT0idHJ1ZSI+PC9pZnJhbWU+
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkLzNfT2lXS1d3TFhVP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL0c3MDdJQ2hBV1Z3P3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
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